W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bursztyn ponad podziałami

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 sierpnia 2014 18:28

Prawie 200 firm uczestniczy w 15. Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART, które odbywają się w dniach 28–30 sierpnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku.


Impreza jest otwarta dla publiczności, która może obejrzeć wyroby polskich jak i 49 wystawców zagranicznych z Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Są to producenci i projektanci biżuterii z bursztynu bałtyckiego oraz dostawcy kolorowych kamieni jubilerskich.


altW oficjalnym otwarciu targów wziął udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który zaapelował do nadbałtyckich gmin, aby wzorując się na stolicy Pomorza - Gdańsku, udostępniły swoje tereny celem poszukiwania i wydobywania cennego surowca jakim jest bursztyn. To wyroby z niego są poszukiwane na całym świecie i dzięki temu przyczyniają się do doskonałej promocji naszego nadbałtyckiego regionu.


altTuż po uroczystym otwarciu imprezy doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie wspólnej promocji marki „Bursztyn Bałtycki” przez organizacje branżowe z Polski, Litwy, Rosji i Ukrainy. Organizacje te widzą swoją przyszłość w silnej współpracy oraz spójnej polityce promocji i budowy marki bursztynu na świecie jako „Bursztynu Bałtyckiego”. Tak skonstruowana międzynarodowa marka będzie doskonałym wyróżnikiem pochodzenia geograficznego towaru eksportowego, a efekt synergii zwielokrotni jej oddziaływanie promocyjne i handlowe.


Podpisany list to deklaracja woli wymiany doświadczeń, wiedzy i informacji w zakresie nauki, promocji i prawa gospodarczego, rozwijania międzynarodowych kontaktów handlowych związanych z obrotem surowcem bursztynowym, biżuterią i przedmiotami dekoracyjnymi z bursztynu bałtyckiego, a przede wszystkim wypracowania strategii promocji bursztynu bałtyckiego.


Sygnatariusze listu są gotowi na rozszerzenie zakresu współpracy na kolejne pola działalności przyczyniające się do współpracy wzajemnej i promocji marki „Bursztynu Bałtyckiego”, są otwarci na kolejnych partnerów gotowych realizować bądź wspierać treści niniejszego porozumienia.
List podpisali przedstawiciele branży bursztynniczej z Polski (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu), Rosji (Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Bursztynowej Branży - Bursztynowy Związek), Litwy (Przedstawiciel litewskich producentów wyrobów bursztynowych) oraz Ukrainy (Stowarzyszenie Ukraiński Świat Bursztynu).


List ten jest pierwszą w historii oddolną inicjatywą przedstawicieli branży bursztynniczej czterech głównych krajów - producentów produktów z bursztynem. Sygnatariusze żywią nadzieję, że zawarte porozumienie stanie się ważnym fundamentem do dalszego rozwijania współpracy, promocji i nauki.


altZakres tematyczny tegorocznych targów obejmuje srebrną i złotą biżuterię połączoną z bursztynem, przedmioty dekoracyjne i upominki z bursztynu, lampy witrażowe, kamienie jubilerskie oraz sztukę użytkową.


W Galerii Projektantów – zorganizowanej przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – swoje prace wystawia 23 artystów. W programie trzydniowej imprezy są również: wystawa znaleziska archeologicznego z gdyńskiego lasu, wystawa obiektów przyrodniczych przygotowana przez Muzeum Inkluzji przy Uniwersytecie Gdańskim oraz wystawa Mariusza i Kamila Drapikowskich „Sztuka w Kręgu Sacrum” w gdańskim Muzeum Bursztynu.


altOdbędą się również pokazy biżuterii i mody w ramach ministerialnego programu „Bursztyn. Skarb Polski” realizowanego ze środków unijnych oraz w sobotę 30 sierpnia wykłady o konserwacji i przechowywaniu biżuterii i o poławianiu bursztynu na Wyspie Sobieszewskiej.


W ocenie Ewy Rachoń, od lat głównej organizatorki targów, w tym roku gości na nich wyjątkowo dużo gości z Dalekiego Wschodu. Przyjeżdżają z konkretnymi planami zakupów tak surowca jak i wyrobów bursztynowych. Co ciekawe, że przylatują do Gdańska całymi rodzinami, nie tylko na zakupy, ale i w celach turystycznych. Tą wyjątkową dużą ilość gości zagranicznych organizatorzy gdańskich targów AMBERMART upatrują w aktualnych wydarzeniach wojennych na granicy Ukrainy i Rosji. Tam wyjazd stał się niebezpieczny, a Polska póki co jest bezpieczna.


altNa finał targów 30 sierpnia w sobotę w godzinach 17-22 wielka atrakcja – Święto Ulicy Mariackiej, najpiękniejszej uliczki Głównego Miasta, która słynie z bursztynowych galerii. Tym razem świętujemy pod hasłem Mariacka Unplugged.


W programie m.in.: koncerty, wernisaże biżuterii i sztuki, baśnie i legendy, poezja, pokazy pracy warsztatów bursztynniczych, warsztaty dla dzieci oraz pokaz mody i biżuterii. Święto Ulicy Mariackiej odbędzie się już po raz piąty, a jego organizacja jest możliwa dzięki współpracy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, instytucji kultury oraz właścicieli gdańskich galerii.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież