Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot... Patryk Jaki w Gdańsku: "Naprawę nie muszę być posłem i politykiem..." » Europoseł Suwerennej Polski, Patryk Jaki, spotkał się z mieszkańcami Gdańska w sali „Akwen” w budynk... 100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Andrzej Ceynowa – czy wróci proces o współpracę z SB? Dzisiaj poznamy decyzję Sądu Apelacyjnego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 lipca 2011 12:29




Czy sprawa lustracyjna Andrzeja Ceynowy, literaturoznawcy, w latach 2002-2008 rektora Uniwersytetu Gdańskiego, dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu wróci na wokandę rozważa gdański Sąd Apelacyjny.


W latach 80. Ceynowa był m.in. jednym z tłumaczy Lecha Wałęsy podczas jego spotkań z zagranicznymi gośćmi w Gdańsku.
Sąd Okręgowy w Gdańsku 15 marca b.r. orzekł, że Ceynowa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, że nie współpracował z aparatem bezpieczeństwa PRL.


- Wniesienie apelacji to inicjatywa prokuratorów IPN. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Wszystko już zostało wyjaśnione. SB szukała przykrywki do fabrykowanych na podstawie podsłuchów meldunków. Potrzebowali osoby do ich firmowania i niestety padło na mnie. Na tej strategii SB opiera się oskarżenie – powiedział nam Ceynowa przed rozprawą.


Broniący naukowca mec. Roman Nowosielski nie szczędził słów krytyki wnioskowi prokuratorów IPN.
- Apelacja jest niezborna, przywołuje dowody, do których nie odnosi się w swej treści, jednocześnie są w niej materiały, do których nie ma odniesień we wniosku prokuratorów. To tak, jak gdyby ktoś powtykał w różne miejsca ziarnka grochu. Nasza odpowiedź zajęła aż 53 strony. Musieliśmy odnieść się do wszystkich wątków – powiedział nam Nowosielski.


- Meldunki i rzekome spotkania pokrywają się z datami z paszportu potwierdzającymi, że w tym samym czasie profesor Ceynowa przebywał za granicą. Te meldunki zaś zawierają wiedzę powszechnie znaną – twierdzi Nowosielski.
Z kolei Andrzej Golec, prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN domaga się uchylenia orzeczenia Sądu Okręgowego i przekazania sprawy Ceynowy do ponownego rozpatrzenia. Przywołuje przy tym błędy proceduralne jak oparcie się sadu na kopiach, a nie oryginałach dokumentów oraz na nieprzesłuchanie w charakterze świadków m.in. gen Czesława Kiszczaka. Sporo miejsca w wywodzie prokuratora zajął też wątek polityczny i historyczny schyłku PRL.


Przypomnijmy, że Andrzej Ceynowa, dziekan Wydziału Filologicznego UG, według prokuratora gdańskiego Biura Lustracyjnego współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik o pseudonimie „Lek”. Tak bowiem miał zostać zarejestrowany jako TW w marcu 1988 r. do sprawy o kryptonimie „Atut”. Nie zachowała się teczka personalna pracy TW „Leka” ani jego zobowiązanie do współpracy. Zachowało się zaś 13 meldunków i notatka służbowa.

- Dokumenty ze zbioru zastrzeżonego IPN, jakie staraniem nieżyjącego prezesa Janusza Kurtyki ujawniono po wielu latach przechowywania w tym zbiorze pozwoliły na zajęcie się sprawą – mówi Andrzej Golec, naczelnik Biura Lustracyjnego w Gdańsku.
Z kolei Ceynowa i jego obrońca twierdzą, że sam fakt odnotowania w materiałach ewidencji operacyjnej nie pozwalają na kwalifikowanie kogokolwiek jako TW.
Naukowiec konsekwentnie utrzymuje, że nie współpracował z SB.


ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież