Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

15 lipca podwyżka cen gazu - UOKiK wszczyna postępowanie ws. PGNiG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 lipca 2011 11:43
Od przyszłego piątku w górę o 5,4 do 7,3 procent pójdą ceny gazu. Podwyżki najbardziej dotkną tych, którzy gazu używają do ogrzewania mieszkań. Niemal równocześnie w sprawie PGNiG – niemal monopolisty na polskim rynku gazowym, postępowanie rozpoczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podwyżki zapowiada od dawna. W ubiegłym tygodniu plany firmy zyskały akceptację Urzędu Regulacji Energetyki, w życie wejdą od piątku 15 lipca.
- Aktualnie obowiązująca taryfa kalkulowana była przy cenie baryłki ropy na poziomie ok. 80 USD, natomiast obecnie utrzymuje się ona na poziomie ponad 110 USD – tłumaczy podwyżki Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa spółki. - Jednocześnie PGNiG SA musi zachować zdolność kontynuowanie kosztownego programu poszukiwania nowych złóż gazu, w tym także łupkowego, co przełoży się na stabilizację cen w kolejnych latach – dodaje.

Podwyżki dotkną wszystkich użytkowników gazu. Stosujący go jedynie do przygotowywania posiłków (taryfa W-1) zapłacą o 5,4 procenta więcej, odbiorcy stosujący gaz do przygotowywania posiłków i podgrzewania wody (W-2) o 6,3 proc. Najwięcej zapłacą jednak ogrzewający swe mieszkania gazem. Ich rachunki wzrosną średnio o 7,3 procenta miesięcznie.


Postępowanie w sprawie nadużywania pozycji monopolisty przez PGNiG, choć nie dotyczące lipcowych podwyżek wszczął właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 
Przedstawiciele Urzędu tłumaczą, że decyzja wynika z pozycji spółki na rynku (PGNiG posiada 98 procent udziału w krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego) i utrudniania kontrahentom rozwiązywania umowy.


- W kontraktach zawieranych głównie z dużymi odbiorcami przemysłowymi znalazło się postanowienie, zgodnie z którym złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy po 30 września danego roku powoduje, że ulega ona rozwiązaniu dopiero z końcem następnego roku – pisze UOKiK w uzasadnieniu wszczęcia postępowania. - Tak długie terminy wypowiedzenia – sięgające w skrajnych przypadkach 15 miesięcy – mogą zniechęcać partnerów handlowych spółki do rezygnacji z umowy i skorzystania z usług innych podmiotów.

Choć decyzja UOKiK nie wpłynie na podwyżki dla detalicznych odbiorców. Może okazać się dla spółki naprawdę dotkliwa. Jeśli w ciągu najbliższych pięciu miesięcy Urząd stwierdzi, że firma dopuszcza się praktyk monopolistycznych może nałożyć na nią karę nawet do 10 procent przychodu z poprzedniego roku.

- PGNiG SA stanowczo oświadcza, że prowadząc działalność gospodarczą nie stosuje praktyk monopolistycznych – odpowiada na zarzuty Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG. Nie chce jednak komentować decyzji Prezesa UOKiK o wszczęciu postępowania przed oficjalną odpowiedzią spółki na pismo Prezesa Urzędu. PGNiG ma na tę odpowiedź czas do 19 lipca.

 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA informuje, że w dniu 5 lipca 2011 roku wpłynęło do Spółki pismo Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami Spółka odpowie na pismo w ciągu 14 dni. Do tego momentu Spółka nie komentuje decyzji Prezesa UOKiK dotyczącej wszczęcia postępowania.Jacek Wierciński
[email protected]

fot. [sxc.hu, getwired]

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież