Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
sobota, 23 stycznia 2021 19:24
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
Trefl przerwał serię porażek i wygrał w Nysie ze Stalą 3:0
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

15 lipca podwyżka cen gazu - UOKiK wszczyna postępowanie ws. PGNiG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 lipca 2011 11:43
Od przyszłego piątku w górę o 5,4 do 7,3 procent pójdą ceny gazu. Podwyżki najbardziej dotkną tych, którzy gazu używają do ogrzewania mieszkań. Niemal równocześnie w sprawie PGNiG – niemal monopolisty na polskim rynku gazowym, postępowanie rozpoczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podwyżki zapowiada od dawna. W ubiegłym tygodniu plany firmy zyskały akceptację Urzędu Regulacji Energetyki, w życie wejdą od piątku 15 lipca.
- Aktualnie obowiązująca taryfa kalkulowana była przy cenie baryłki ropy na poziomie ok. 80 USD, natomiast obecnie utrzymuje się ona na poziomie ponad 110 USD – tłumaczy podwyżki Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa spółki. - Jednocześnie PGNiG SA musi zachować zdolność kontynuowanie kosztownego programu poszukiwania nowych złóż gazu, w tym także łupkowego, co przełoży się na stabilizację cen w kolejnych latach – dodaje.

Podwyżki dotkną wszystkich użytkowników gazu. Stosujący go jedynie do przygotowywania posiłków (taryfa W-1) zapłacą o 5,4 procenta więcej, odbiorcy stosujący gaz do przygotowywania posiłków i podgrzewania wody (W-2) o 6,3 proc. Najwięcej zapłacą jednak ogrzewający swe mieszkania gazem. Ich rachunki wzrosną średnio o 7,3 procenta miesięcznie.


Postępowanie w sprawie nadużywania pozycji monopolisty przez PGNiG, choć nie dotyczące lipcowych podwyżek wszczął właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 
Przedstawiciele Urzędu tłumaczą, że decyzja wynika z pozycji spółki na rynku (PGNiG posiada 98 procent udziału w krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego) i utrudniania kontrahentom rozwiązywania umowy.


- W kontraktach zawieranych głównie z dużymi odbiorcami przemysłowymi znalazło się postanowienie, zgodnie z którym złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy po 30 września danego roku powoduje, że ulega ona rozwiązaniu dopiero z końcem następnego roku – pisze UOKiK w uzasadnieniu wszczęcia postępowania. - Tak długie terminy wypowiedzenia – sięgające w skrajnych przypadkach 15 miesięcy – mogą zniechęcać partnerów handlowych spółki do rezygnacji z umowy i skorzystania z usług innych podmiotów.

Choć decyzja UOKiK nie wpłynie na podwyżki dla detalicznych odbiorców. Może okazać się dla spółki naprawdę dotkliwa. Jeśli w ciągu najbliższych pięciu miesięcy Urząd stwierdzi, że firma dopuszcza się praktyk monopolistycznych może nałożyć na nią karę nawet do 10 procent przychodu z poprzedniego roku.

- PGNiG SA stanowczo oświadcza, że prowadząc działalność gospodarczą nie stosuje praktyk monopolistycznych – odpowiada na zarzuty Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG. Nie chce jednak komentować decyzji Prezesa UOKiK o wszczęciu postępowania przed oficjalną odpowiedzią spółki na pismo Prezesa Urzędu. PGNiG ma na tę odpowiedź czas do 19 lipca.

 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA informuje, że w dniu 5 lipca 2011 roku wpłynęło do Spółki pismo Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami Spółka odpowie na pismo w ciągu 14 dni. Do tego momentu Spółka nie komentuje decyzji Prezesa UOKiK dotyczącej wszczęcia postępowania.Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. [sxc.hu, getwired]

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież