Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

9 mln zł do obywatelskiego zagospodarowania

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 sierpnia 2013 21:48

altPrzyjęcie budżetu obywatelskiego oraz odrzucenie projektu ustawy dotyczący obniżenia opłat za wywóz śmieci, to dwie najistotniejsze decyzje radnych z 29 sierpnia, podczas obrad LXI Sesji Rady Miasta Gdańska.


Radni jednogłośnie podnieśli rękę za uchwałą w sprawie budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że w 2014 r. gdańszczanie po raz pierwszy w historii zostaną zaproszeni do głosowania w sprawie tego, na co chcieli by wydać 9 mln zł z miejskiej kasy.


Projekty mogą zgłaszać mieszkańcy Gdańska powyżej 16 roku życia. Wymagane będzie wypełnienie stosownego formularza. Będą też wyznaczeni urzędnicy, którzy w tym pomogą. Propozycja wniosków składanych przez mieszkańców nie może przekroczyć kwoty o wysokości 500 tys. zł. A ogólną przyjętą kwotę 9 mln zł  rozdysponowano na sześć okręgów (ich granice są takie, jak te wyborcze), co oznacza po 1, 5 mln zł na każdy okręg. Konsultacje w tej sprawie rozpoczną się 15 października br.


Co zaś tyczy drugiej istotnej uchwały, to przeciwko obniżce opłat zagłosował cały Klub Platformy Obywatelskiej, natomiast opozycyjny PiS wstrzymał się od głosu. Nikt nie zagłosował za obniżką. Powód iście prozaiczny, bo jak stwierdził radny Piotr Dzik, szef Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej, projekt uchwały miał błędy formalno-prawne i z tego też powodu trudno było go uchwalić. Dzik zapewnił jednak, że gdzieś tak za pół roku, gdy okaże się jak funkcjonuje system śmieciowy i jak się on finansuje, to temat obniżek opłat powróci pod obrady.


Co do istniejących błędów w projekcie obywatelskiej uchwały wypowiedział się również prawnik magistratu. Ale ten projekt w sprawie zmiany metody naliczania opłat za śmieci mieszkańcy złożyli już dość dawno. Czyż nie można było nanieść stosownych poprawek? Pod swoim projektem aktywni mieszkańcy zebrali  około 3 tys. podpisów i chcą, aby Miasto ustaliło stawki 12 zł od osoby w przypadku śmieci niesegregowanych i 9,05 zł w przypadku segregowanych. Ponadto zaproponowali zwolnienie z opłat za trzecie i każde kolejne dziecko w rodzinie.


- Ten właśnie przykład odrzucenia uchwały obywatelskiej w tak istotnej sprawie, jaką są wysokie opłaty śmieciowe, pokazuje nam ułomność systemu konsultacji społecznych - podsumował wcześniejszą debatę i to glosowanie Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący Klubu Radnych PiS. - Z tego to powodu, że ci państwo złożyli nieprecyzyjny wniosek, ich podpisy wyrzuca się do kosza. My złożymy propozycję, żeby zrewidować sposób naliczania opłat za śmieci w Gdańsku, tak aby wychodził on na przeciw mieszkańcom, zapowiedział najbliższe poczynania PiS radny Strzelczyk.
W kwestii opłat śmieciowych wypowiedział się również wiceprezydent Maciej Lisicki: - Wszystko wskazuje na to, że opłaty za wywóz odpadów komunalnych będą niższe. To będzie miało odzwierciedlenie w nowych, niższych stawkach dla mieszkańców. Będziemy chcieli te niższe stawki zaproponować na początku przyszłego roku, gdy będziemy już znać realne kwoty i poziom ściągalności opłat.


Nie jest natomiast prawdą – jak stwierdził Lisicki -  że mieszkańcy nie mogą już teraz rozliczać się metodą osobową lub inną. Jeśli tego chcą, to mogą, bo jest to decyzja wewnętrzna spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która nasz miejski rachunek wystawiony za metry kwadratowe może przecież podzielić na osoby. Są już w Gdańsku osiedla i spółdzielnie, które tak to czynią.


Nadmieńmy jeszcze, że radni wyrazili ponadto zgodę na przystąpienie do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Oliwy Górnej, rejonu ul. Opackiej. Chodzi o opisywany przez nas teren o powierzchni 4,5 ha, na którym leżą działki należące do TVP Gdańsk, a na które wreszcie znalazł się chętny inwestor. Miasto nie skorzysta z prawa pierwokupu, a celem planu zagospodarowania jest dopuszczenie funkcji mieszkaniowej i zintensyfikowanie form zabudowy, o czym wspomniał Marek Piskorski, szef Biura Rozwoju Gdańska.
Co do tego planu, w Oliwie już pojawiły się głosy sprzeciwu. Negatywną opinię w tej sprawie wydała też Rada Osiedla Oliwy.
Radni podczas sesji zobligowali Piskorskiego, aby prace nad planem zagospodarowania były konsultowane z mieszkańcami i Radą Osiedla Oliwy.


Przy okazji radni PiS przywoływali ostatnią awanturę, jaka wywiązała się przy próbie przegłosowania projektu planu zagospodarowania dla Brzeźna, z budową trzech budynków 30 metrowej wysokości. Projekt tej uchwały, o czym już pisaliśmy, zdjęto z porządku obrad.


Wyjątkowo z powodu remontu Nowego Ratusza, sesyjne obrady przeniesiono do gdańskiego magistratu, gdzie musiano glosować ręcznie, gdyż w urzędzie nie ma zainstalowanego elektronicznego systemu, który wyniki głosowań automatycznie wyświetla na tablicy.

Wła-49

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież