Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

14. Ambermart i Święto ulicy Mariackiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 31 sierpnia 2013 11:07

Ponad 160 firm z Polski i zagranicy prezentuje swoje oferty podczas 14. Międzynarodowych Targów Bursztynu AMBERMART. Odbywają się one w obiektach Amber Expo w Gdańsku Letnicy, w dniach 29–31 sierpnia i są otwarte dla zwiedzających. Znaleźć można na nich wyroby z bursztynu, złota, kamieni szlachetnych i różne nowe propozycje projektantów.– Niech bursztyn rozsławia Polskę – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas uroczystości otwarcia targów AMBERMART. W tym roku wystawia się wiele  firm. Zdecydowana większość z nich, to producenci lokalni z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pocieszające, że 34 wystawców przyjechało z Litwy i po jednym z Meksyku, Niemiec, Włoch, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Spodziewanych jest ok. 3 tys. gości.


alt


W tym roku na targi przybyło o piętnastu wystawców więcej niż w roku ubiegłym. Zważywszy, że w roku 2012 było również o dwudziestu wystawców więcej niż w roku 2011, to przyszłość napawa optymizmem.


altNa targowych stoiskach znaleźć można m.in. srebrna i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię artystyczną i awangardową, rzeźby i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, półfabrykaty z bursztynu, kamienie jubilerskie oraz perły.
– Ryzykownym stwierdzeniem byłoby powiedzieć, że kryzys jest już za nami – mówi Mariusz Drapikowski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. – Nieustannie mamy nadzieję, że będzie lepiej. Widzimy zainteresowanie kupców bursztynem. Doceniają go zarówno w biżuterii, jak i wyrobach użytkowych designerzy, kolekcjonerzy i miłośnicy. Wierzymy, że ogromna promocja bursztynu na świecie i popularyzacja wiedzy o nim przyniosą rezultaty.


altMiędzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników ma swoje przedstawicielstwo w Chinach, gdzie jest ogromny rynek i wielkie zainteresowanie bursztynem. Z powodzeniem jednak nade wszystko działa ministerialny program promocji eksportu polskiej biżuterii z bursztynem – „Bursztyn. Skarb Polski”. To gdańsko-warszawska inicjatywa, która na mocy konkursu uznana została przez Ministerstwo Gospodarki za najkorzystniejszą koncepcję promocji branży jubilersko-bursztynniczej. Wspólna oferta Międzynarodowych Targów Gdańskich, Krajowej Izby Bursztynu, Międzynarodowego Centrum Targowego z Warszawy oraz spółki S&A, największej polskiej firmy bursztynniczej, to owoc kilkuletnich starań, zainicjowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, całego środowiska oraz władz Gdańska, o umieszczenie branży jubilersko-bursztynniczej na liście dziedzin promujących polską gospodarkę. Ministerstwo przeznaczyło prawie siedem milionów złotych na działania promocyjne.


Polskie firmy biorące udział w targach zagranicznych, organizowanych w Monachium i w Vicenzie, Tucson, Las Vegas oraz w Hong Kongu, otrzymają dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów, takich jak: zakup powierzchni wystawienniczej, przejazdy i hotele. W ramach kampanii organizowane są również misje wyjazdowe polskich firm oraz wizyty zagranicznych kupców i dziennikarzy, akcje promocyjnej w prasie konsumenckiej i na billboardach w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach, międzynarodowe warsztaty bursztynnicze oraz pokazy mody i biżuterii. Powstały katolog promocyjny i film o pracy bursztynników.


altW ramach targów AMBERMART konsorcjum zaprezentuje pokaz dziesięciu kolekcji biżuterii i mody z pracowni młodych, zdolnych projektantów Wybrzeża, pod hasłem „Biżuteria z Polski – zwyczajnie niezwyczajna”. Odbył się on drugiego dnia targów, w piątek, o godz. 15 (powyższe zdjęcie z próby generalnej).


Drugiego dnia targów odbyły się również czterogodzinne warsztaty – „Bursztyn, srebro i diamenty – demokratyzacja luksusu”, które rozpoczną się o godz. 11. Marta Hryc z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku opowie o nowoczesnym wzornictwie; ekspert diamentów Stanisław Jacobson i projektant biżuterii Mariusz Gliwiński – mówić będą o diamentach oraz łączeniu bursztynu z diamentami i kamieniami jubilerskimi; na zakończenie zaś Mirosław Boruc z Instytutu Marki Polskiej podzieli się uwagami na temat: „Demokratyczny luksus – drogowskaz globalizacji: jak go ustawić na bursztynowym szlaku”.


altW sobotę wieczorem – na zwieńczenie targów AMBERMART – organizatorzy zapraszają na Święto ulicy Mariackiej, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Mariacka w kwiatach”. Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, projekcje filmów i zdjęć, warsztaty, eksperymenty naukowe, dyskusje, spotkania, a artyści czytać będą poezję. Początek o godz. 17.
– „Mariacka w kwiatach” to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze – mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu AMBERMART. – Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno.


Targom towarzyszą również: Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej identyfikują bursztyn; wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawę inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowaną przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.
Targi AMBERMART są otwarte dla zwiedzających. Biżuterię oraz precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi nie tylko można podziwiać, ale i kupować. I to w cenie niższej, niż ta, która obowiązuje w galeriach. Wejściówka kosztuje 10 zł.

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież