Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sierpień 1988 - Wrzesień’2013 – Komisja Krajowa ustala plan akcji

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 28 sierpnia 2013 14:14

W Gdańsku związkowcy z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” obradują nad szczegółami scenariusza akcji protestacyjnej rozpisanej na cztery dni od 11 do 14 września w Warszawie. „Dość lekceważenia społeczeństwa” – to przewodnie hasło jesiennych protestów NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.  


Obrady „Krajówki” toczące się od godz. 9.00 w Sali Akwen zdominowały więc sprawy bieżące. Po oficjalnym otwarciu drzwi przed dziennikarzami zostały zamknięte. 


Akcja protestacyjna jest rozpisana na cztery dni. Pierwsi związkowcy z Pomorza pojawią się w Warszawie w środę 11 września.  Pierwszego dnia protestu, czyli 11 września mają się odbyć branżowe demonstracje przed sześcioma resortami m.in. pracy i polityki społecznej, zdrowia, skarbu państwa, gospodarki.


Kulminacja akcji nastąpi w  sobotę 14 września. Organizują ją związki zawodowe, zjednoczone w proteście wobec antypracowniczych poczynań rządu PO-PSL. Ruch związkowy domaga się takich działań rządu, których celem będzie ochrona miejsc pracy, ograniczenia szkodliwej dla państwa plagi umów śmieciowych i rezygnacji z represyjnego prawa. 
- Brak dialogu miedzy organizacjami społecznymi a rządem doprowadził do fatalnej sytuacji. Musimy protestować przeciwko arogancji władzy. We Francji wychodzą na ulice miliony. W Bułgarii niezadowoleni z podwyżek, z niskiego standardu życia wyszli na ulice by zmusić do ustąpienia nieudolny rząd – argumentuje Bogumiła Niemcow, z „Solidarności” w Koncernie Energetycznym Energa. 


Związkowcy zaprotestują przeciwko uchwalonym przez parlament zmianom w kodeksie pracy, wydłużającym okres rozliczeniowy czasu pracy, wysokości płacy minimalnej i podwyższeniu wieku emerytalnego. Zdaniem związkowców zmiany w prawie pracy uderzają w pracowników, nie zwiększając konkurencyjności polskich firm i nie zmniejszając bezrobocia.


Postulatem „S” będzie też zmiana konstytucji w części dotyczącej wprowadzenia zasady obligatoryjnego referendum krajowego. Związkowcy chcą  też pokazać obłudę obozu władzy, który 33 lata po Porozumieniach sierpniowych torpeduje prawo do zgromadzeń.
- Znacząca część postulatów pozostaje aktualna. Począwszy od postulatu 1. niezależnych od partii i pracodawców związków zawodowych, poprzez kolejne, jak zagwarantowanie prawa do strajku, przestrzegania wolności słowa. To „polityczne” postulaty, z których realizacją na każdym kroku i każdego dnia są problemy. Jak sobie wyobrażają niezależność związków zawodowych partie rządzące, widzimy jeśli związki chcą być niezależne natychmiast pojawiają się pomysły dokonania zmian w przepisach by ograniczyć działania związków, by jak najbardziej związek skrępować. Prawo do protestu w sposób istotny ograniczyła niedawno znowelizowana na wniosek prezydenta RP ustawa o zgromadzeniach – powiedział nam Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiej „Solidarności”.


W przerwie obrad „Krajówki” Piotr Duda, lider NSZZ "S" i Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ "S" otworzyli wystawę fotograficzną pod wymownym hasłem, znanym z lat 80. „Nie ma wolności bez Solidarności” (Wały Piastowskie 24, I piętro), poświęconą strajkom z 1988 roku. Wystawę zorganizował gdański region „Solidarności”.
- Pamiętamy, dziękujemy, nie zapomnimy. 1988 rok to przede wszystkim ponowny krzyk robotników polskich o legalizację NSZZ "Solidarność". Chichot historii i paradoks to fakt, że Komisja Krajowa "Solidarności" musi upominać się i bronić wolności związkowych przed delegalizacją związków zawodowych. Dzisiejsza władza przygotowuje takie rozwiązania. Niektóre partie polityczne chcą by związki zawodowe były zależne od partii, by nie broniły praw pracowniczych - powiedział Piotr Duda.


- Nie ma wolności bez Solidarności - zakończył Krzysztof Dośla.
- Gdy tak wielu odwołuje się do etosu Sierpnia, a jednocześnie ludzie będący obecnie u władzy nas karcą i pouczają, warto przypominać co było na początku drogi. W 1980 r. i w 1988 r. władza totalitarna nie chciała dialogu. „Solidarność” powstała,  a przecież nie był to dowód „łaski” ówczesnych rządzących, ale realizacja oczekiwań społeczeństwa. Jeśli chcemy poprawy sytuacji w Ojczyźnie musimy wykazać się równie dużą determinacją – dodaje Dośla. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 KaTon 2013-08-28 17:31
Strzeżcie się prowokacji. PO szuka pretekstu by brać nas za pysk
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież