W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

75 urodziny Radia Gdańsk już 29 czerwca

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 czerwca 2020 15:06

Polski głos z Gdańska rozbrzmiał po raz pierwszy 29 czerwca 1945 roku. Generalną próbą była transmisja uroczystości Święta Morza. To był początek Radia Gdańsk. Jednak trzeba było jeszcze kilku tygodni, by osiągnąć właściwy poziom emisji.


Regularne nadawanie rozpoczęło się 1 września 1945. Pierwsze studio znajdowało się na Wzgórzu Gradowym. Zaimprowizowano je z kilku koców. Było to pierwsze i jedyne wówczas polskie radio w Gdańsku. Nadawano stamtąd audycje jedynie na żywo. Nie było możliwości nagrywania audycji.


Pierwszą lektorką gdańskiej rozgłośni była Helena Hohendlinger, znana słuchaczom jako Ciocia Hala z audycji Polskiego Radia Wilno. Pierwszy magnetofon Polskie Radio Gdańsk otrzymało dopiero po przeniesieniu rozgłośni do nowej siedziby przy Alei Grunwaldzkiej - w maju 1947 roku. Budynek przy al. Grunwaldzkiej posiadał studio koncertowe. W styczniu 1949 Radio Gdańsk otrzymało pierwszy wóz transmisyjny i stałe połączenie z centralą Polskiego Radia w Warszawie. Polskie Radio Gdańsk emitowało wówczas godzinę programu dziennie.


Natomiast od 1 grudnia 1991 Radio Gdańsk nadaje programy przez całą dobę.
- Niestety ze względu na pandemię coroczną uroczystą galę przeniesiono na jesień. Jednak już 29 czerwca chcemy przypomnieć naszym słuchaczom o urodzinach radia – mówi Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk S.A.


Zamierzamy ten dzień świętować z naszymi słuchaczami w naszych specjalnych audycjach. Zaplanowaliśmy rozmowy z dawnymi i obecnymi pracownikami, wśród nich znajdą się Krystyna Rejnowicz, Małgorzata Rynkiewicz, Elżbieta Chłopicka, Anna Sobecka, Maria Prucińska, Piotr Jagielski, Jacek Puchalski, Marcin Sobesto. Sięgniemy także do naszego wspaniałego archiwum. Wspominać będziemy najciekawsze wydarzenia radiowe. Przypomnimy transmitowane przez radio uroczystości, koncerty, imprezy sportowe. Prócz wspomnień, będzie dużo dobrej muzyki i upominki dla słuchaczy.


Na antenie Radia od kilku miesięcy prezentujemy także audycje stworzone na podstawie programów archiwalnych. W środy po 22 w audycji “Dźwiękowy Skarbiec Radia Gdańsk” można usłyszeć dźwiękowy zapis życia Pomorza i Radia sprzed lat. W tej audycji przypomnieliśmy m.in. rozmowy z Czesławem Niemenem, Łucją Prus, ale też np. reportaże z wakacji w Sopocie na początku lat 60-tych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież