Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
sobota, 23 stycznia 2021 19:24
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
Trefl przerwał serię porażek i wygrał w Nysie ze Stalą 3:0
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

75 urodziny Radia Gdańsk już 29 czerwca

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 czerwca 2020 15:06

Polski głos z Gdańska rozbrzmiał po raz pierwszy 29 czerwca 1945 roku. Generalną próbą była transmisja uroczystości Święta Morza. To był początek Radia Gdańsk. Jednak trzeba było jeszcze kilku tygodni, by osiągnąć właściwy poziom emisji.


Regularne nadawanie rozpoczęło się 1 września 1945. Pierwsze studio znajdowało się na Wzgórzu Gradowym. Zaimprowizowano je z kilku koców. Było to pierwsze i jedyne wówczas polskie radio w Gdańsku. Nadawano stamtąd audycje jedynie na żywo. Nie było możliwości nagrywania audycji.


Pierwszą lektorką gdańskiej rozgłośni była Helena Hohendlinger, znana słuchaczom jako Ciocia Hala z audycji Polskiego Radia Wilno. Pierwszy magnetofon Polskie Radio Gdańsk otrzymało dopiero po przeniesieniu rozgłośni do nowej siedziby przy Alei Grunwaldzkiej - w maju 1947 roku. Budynek przy al. Grunwaldzkiej posiadał studio koncertowe. W styczniu 1949 Radio Gdańsk otrzymało pierwszy wóz transmisyjny i stałe połączenie z centralą Polskiego Radia w Warszawie. Polskie Radio Gdańsk emitowało wówczas godzinę programu dziennie.


Natomiast od 1 grudnia 1991 Radio Gdańsk nadaje programy przez całą dobę.
- Niestety ze względu na pandemię coroczną uroczystą galę przeniesiono na jesień. Jednak już 29 czerwca chcemy przypomnieć naszym słuchaczom o urodzinach radia – mówi Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk S.A.


Zamierzamy ten dzień świętować z naszymi słuchaczami w naszych specjalnych audycjach. Zaplanowaliśmy rozmowy z dawnymi i obecnymi pracownikami, wśród nich znajdą się Krystyna Rejnowicz, Małgorzata Rynkiewicz, Elżbieta Chłopicka, Anna Sobecka, Maria Prucińska, Piotr Jagielski, Jacek Puchalski, Marcin Sobesto. Sięgniemy także do naszego wspaniałego archiwum. Wspominać będziemy najciekawsze wydarzenia radiowe. Przypomnimy transmitowane przez radio uroczystości, koncerty, imprezy sportowe. Prócz wspomnień, będzie dużo dobrej muzyki i upominki dla słuchaczy.


Na antenie Radia od kilku miesięcy prezentujemy także audycje stworzone na podstawie programów archiwalnych. W środy po 22 w audycji “Dźwiękowy Skarbiec Radia Gdańsk” można usłyszeć dźwiękowy zapis życia Pomorza i Radia sprzed lat. W tej audycji przypomnieliśmy m.in. rozmowy z Czesławem Niemenem, Łucją Prus, ale też np. reportaże z wakacji w Sopocie na początku lat 60-tych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież