Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

75 urodziny Radia Gdańsk już 29 czerwca

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 czerwca 2020 15:06

Polski głos z Gdańska rozbrzmiał po raz pierwszy 29 czerwca 1945 roku. Generalną próbą była transmisja uroczystości Święta Morza. To był początek Radia Gdańsk. Jednak trzeba było jeszcze kilku tygodni, by osiągnąć właściwy poziom emisji.


Regularne nadawanie rozpoczęło się 1 września 1945. Pierwsze studio znajdowało się na Wzgórzu Gradowym. Zaimprowizowano je z kilku koców. Było to pierwsze i jedyne wówczas polskie radio w Gdańsku. Nadawano stamtąd audycje jedynie na żywo. Nie było możliwości nagrywania audycji.


Pierwszą lektorką gdańskiej rozgłośni była Helena Hohendlinger, znana słuchaczom jako Ciocia Hala z audycji Polskiego Radia Wilno. Pierwszy magnetofon Polskie Radio Gdańsk otrzymało dopiero po przeniesieniu rozgłośni do nowej siedziby przy Alei Grunwaldzkiej - w maju 1947 roku. Budynek przy al. Grunwaldzkiej posiadał studio koncertowe. W styczniu 1949 Radio Gdańsk otrzymało pierwszy wóz transmisyjny i stałe połączenie z centralą Polskiego Radia w Warszawie. Polskie Radio Gdańsk emitowało wówczas godzinę programu dziennie.


Natomiast od 1 grudnia 1991 Radio Gdańsk nadaje programy przez całą dobę.
- Niestety ze względu na pandemię coroczną uroczystą galę przeniesiono na jesień. Jednak już 29 czerwca chcemy przypomnieć naszym słuchaczom o urodzinach radia – mówi Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk S.A.


Zamierzamy ten dzień świętować z naszymi słuchaczami w naszych specjalnych audycjach. Zaplanowaliśmy rozmowy z dawnymi i obecnymi pracownikami, wśród nich znajdą się Krystyna Rejnowicz, Małgorzata Rynkiewicz, Elżbieta Chłopicka, Anna Sobecka, Maria Prucińska, Piotr Jagielski, Jacek Puchalski, Marcin Sobesto. Sięgniemy także do naszego wspaniałego archiwum. Wspominać będziemy najciekawsze wydarzenia radiowe. Przypomnimy transmitowane przez radio uroczystości, koncerty, imprezy sportowe. Prócz wspomnień, będzie dużo dobrej muzyki i upominki dla słuchaczy.


Na antenie Radia od kilku miesięcy prezentujemy także audycje stworzone na podstawie programów archiwalnych. W środy po 22 w audycji “Dźwiękowy Skarbiec Radia Gdańsk” można usłyszeć dźwiękowy zapis życia Pomorza i Radia sprzed lat. W tej audycji przypomnieliśmy m.in. rozmowy z Czesławem Niemenem, Łucją Prus, ale też np. reportaże z wakacji w Sopocie na początku lat 60-tych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież