Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

30-lecie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 marca 2013 10:00

Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC już od 30 lat troszczy się o chorych na gdańskim Pomorzu, a od 10 lat chorych i ich rodziny wspiera także Fundacja Hospicyjna. W Dworze Artusa 16 marca odbyły się uroczyste obchody jubileuszu wszystkich tych, którzy spieszą pomagać innym z miłością i solidarnością.
Obchody jubileuszu Hospicjum i Fundacji Hospicyjnej rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kaplicy Baranka Bożego w siedzibie Hospicjum, którą odprawił J. E. Abp. Tadeusz Gocłowski.


altZaproszonych gości i przyjaciół Hospicjum przywitał w Dworze Artusa wspaniały koncert w wykonaniu orkiestry Vita Activa. Muzycy zagrali m.in. utwór z baletu Piotra Czajkowskiego ,,Dziadek do orzechów”, czym wywołali gromki aplauz publiczności. W skład zespołu wchodzi 40 osób, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, a także ich rodziny oraz wolontariusze.


Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć film ukazujący historię oraz codzienną pracę w Hospicjum.


altNastępnie odbyła się debata pt. ,,Sztuka umierania – solidarność międzyludzka” z udziałem ks. Piotra Krakowiaka SAC – krajowego duszpasterza hospicjów, prof. Krystyny de Walden-Gałuszko – psychoonkologa, Henryka Wujca – doradcy Prezydenta RP ds. społecznych oraz gości specjalnych ks. Jana Kaczkowskiego - współtwórcy i dyrektora Puckiego Hospicjum, Raymonda Voltza (Niemcy) i Danieli Mosoiu (Rumunia) z Europejskiej Szkoły Opieki Paliatywnej. Debatę poprowadzili dziennikarze Wojciech Suleciński z TVP Gdańsk oraz Beata Gwoździewicz z Radia Gdańsk.


Uczestnicy debaty rozmawiali na tematy, z którymi na co dzień zmierzają się pracownicy hospicjów. Próbowali znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Co to jest dobra śmierć? Jak pomóc chorym i ich bliskim w przechodzeniu kolejnego etapu życia i choroby? Do którego momentu leczyć? Zastanawiano się także o roli państwa w sektorze opieki na chorymi długoterminowymi, a także w którym kierunku powinna zmierzać opieka paliatywna w Polsce.


altPodczas jubileuszowych uroczystości wręczono nagrody dla osób zasłużonych dla Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC i Fundacji Hospicyjnej. Statuetkę Gryfa Pomorza prof. Joannie Muszkowskiej-Penson wręczyła wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń.


altFundacja wyróżniła zasłużonych dla swojej działalności: abpa Tadeusza Gocłowskiego, prof. Joannę Muszkowską-Penson i ks. Piotra Krakowiaka.


altMedalami Prezydenta Miasta Gdańska uhonorowano  piętnastu współpracowników Hospicjum i Fundacji Hospicyjnej: dr n. med. Aleksandra Modlińska, lek. med. Tadeusz Podczarski, lek. med. Andrzej Gryncewicz, lek. med. Jacek Gołębiewski, Anna Wojciechowska, Elżbieta Skowrońska, Siostra Nikodema – Teresa Czarnul, Grażyna Kowalczyk, Joanna Kosowska – Trzpil, Maria Kojczyk, Janusz Wojtacki, Renata Rotkiewicz–Woźniak, Regina Granda, Stanisława Paszko i Jacek Chmiel.


altUczestnicy spotkania w ramach poczęstunku mieli również możliwość skosztowania pysznego tortu, specjalnie przygotowanego z okazji jubileuszowych obchodów.

Tekst i zdjęcia: Maja Bieńkowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież