Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne... Jerzy Barzowski: Jak prowadzić dialog z milczącym marszałkiem Strukiem... » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Wycieczkowiec » Jobst Bittner, niemiecki prelegent komercyjnej konferencji o pojednaniu, którą z okazji 80 rocznicy ...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

„10 lat Polski w UE” na Politechnice Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 07 maja 2014 19:40

Jak zachowałby się Układ Słoneczny, gdyby Ziemia była 1000 razy cięższa, albo jak przeprowadzić bezpieczne badanie promieniotwórczości połączone z podróżowaniem w czasie? Te i wiele innych intrygujących zagadnień można samodzielnie rozwiązać, dzięki wirtualnym eksperymentom opracowanym na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.O szczegółach można było się dowiedzieć podczas spotkania zorganizowanego w holu Centrum Nanotechnologii PG, podsumowującym projekt „E-doświadczenia w fizyce”. Spotkanie, które odbyło się 6 maja, zainaugurowało jednocześnie obchody „10 lat Polski w UE” na Politechnice Gdańskiej.


altJak zapewniał dr Patryk Jasik, asystent kierownika projektu ds. merytorycznych (na zdjęciu z prawej), opracowany na PG i zademonstrowany zebranym osobom zestaw E-doświadczeń cieszy się ogromną popularnością wśród internautów – uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odnotowano już ponad 11 mln wyświetleń. Chętnie korzystają z tego także nauczyciele podczas lekcji w szkołach. Jest to E-projekt z wielu dziedzin fizyki, powszechnie dostępny, dzięki którego zastosowaniu szkolna młodzież poprawiła oceny z tego przedmiotu. Projekt wyróżniono tytułem „Najlepsza inwestycja w człowieka 2013” w ministerialnym konkursie Dobre Praktyki EFS. A to z tego względu, bo jak wykazały przeprowadzone sondaże, wielu uczniów kończy szkoły średnie bez wykonania choćby jednego doświadczenia z fizyki. A bez tego nie da się porządnie poznać tajników fizyki. Sondaż wykazał również, że tylko połowa nauczycieli wykorzystuje doświadczenia i to jedynie w zakresie minimalnym.


altPodczas spotkania mgr Iwona Kos z IX LO w Gdańsku (na powyższym zdjęciu) powiedziała o projekcie  E-doświadczeń z punktu widzenia nauczyciela fizyki. Jak stwierdziła, młodzież kończy szkoły podstawowe i gimnazja w przeświadczeniu, że przedmiot fizyki jest bardzo nudny i powinien być zlikwidowany. Dopiero łatwość dostępu poprzez Internet do analizowania zjawisk fizycznych przekonuje o istocie i wartości tego przedmiotu.


altO strategii rozwoju Politechniki Gdańskiej we wdrażaniu środków unijnych mówił prof. Henryk Krawczyk, rektor PG (na powyższym zdjęciu). W tej strategii w coraz większej ilości partycypują studenci zagraniczni, których w ostatnich pięciu latach nastąpił aż czterokrotny wzrost. –  Na PG historia w naturalny sposób splata się z nowoczesną teraźniejszością. Z jednej strony kampusu znajduje się wieloletnie Laboratorium Maszynowe, a po drugiej powstaje właśnie Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej - powiedział rektor uczelni.


Prezentację pt. „Unia dla Pomorza” przedstawił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Jeśli w latach 2007-2013 pomorskie otrzymało wsparcie w wysokości 1,3 mld euro, to na lata 2014-2020 wynosi ono 1,8 mld euro, co oznacza wzrost o około 700 mln euro. Nowością jest narzędzie terytorialne, w ramach którego 235 mln euro po spełnieniu pewnych kryteriów będzie można przeznaczyć na rozwój obszaru metropolitarnego.


O nowej perspektywie finansowej jako szansie rozwoju dla polskich uczelni mówił prof. Edmund Wittbrodt, były rektor PG, obecnie senator RP. W jego ocenie największym mankamentem w Polsce jest nikła współpraca nauki z biznesem. Powinno się to zmienić, tym bardziej, że na naukowe badania UE przyznała nam 80 mld euro, kiedy przy poprzednim „rozdaniu” było to 52 mld euro. Dobrze się stało, że na uczelniach nadal jest kontynuowany program Erasmus, z którego dotychczas skorzystało 120 tys. polskich studentów. Z polskiego budżetu dotychczas na naukę przeznaczano 0,8 proc. rocznego PKB, którą to wielkość zwiększono obecnie do 1,7 proc. PKB, a według senatora  Edmunda Wittbrodta powinno być 3 proc. PKB.


Z kolei o sukcesie Polski we wdrażaniu środków unijnych mówił Wojciech Motelski, kierownik Działu Wdrażania XIII Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Ośrodek Przetwarzania Informacji. Przy poprzednim „rozdaniu” środków unijnych zawarto aż 94 tys. umów na łączną kwotę naszego „wsadu” 275 mld zł. Zrealizowano 3 tys. projektów badawczych. Przy nowym „rozdaniu” środków unijnych, z których 1 mld euro trafi na Pomorze, ma zostać w Polsce wybudowanych 11 tys. km dróg, zmodernizowanych 1650 km linii kolejowych, ułożonej w ziemi szerokopasmowej sieci internetowej na długości 47 tys. km. W planach na lata 2014-20 jest budowa w Polsce 400 nowych oczyszczalni ścieków. Mają też powstać 54 nowe obiekty uczelniane, w tym laboratoria badawcze. Pocieszającym jest fakt, ze Politechnika Gdańska jest w czołówce krajowych uczelni sięgającej po środki unijne. Jednym z nich - jakże istotnych -  jest przebudowa i modernizacja zabytkowych pomieszczeń uczelnianych, w tym sal wykładowych i laboratoriów.


altBezpośrednio po spotkaniu w holu między dziedzińcami w Gmachu Głównym PG odbył się wernisaż okolicznościowej wystawy fotograficznej prezentującej projekty wykonane dzięki funduszom UE. Wystawę otworzył rektor PG, prof. Henryk Krawczyk w towarzystwie zaproszonych na spotkanie gości oraz zwiedzających wystawę studentek.


altNa dziedzińcu im. Daniela G. Fahrenheita można było oglądać specjalne stoiska informacyjne dedykowane najciekawszym projektom zrealizowanym w ostatnim dziesięcioleciu na Politechnice Gdańskiej. Zwiedzający mieli okazję sprawdzić jak działa m.in. Domowy Asystent Osób Starszych i Chorych czy też CyberOko. O tych wynalazkach i przedsięwzięciach szczegółowo informowali eksperci.


altPonadto dla chętnych zorganizowano wycieczki po najnowocześniejszych budynkach i laboratoriach, które dzięki środkom unijnym wyposażono w specjalistyczny sprzęt badawczy. Swoje podwoje otworzyło m.in. niedawno uruchomione Centrum Nanotechnologii PG. Po sterylnych pomieszczeniach osobiście oprowadzał dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej prof. Wojciech Sadowski, u którego pracę doktorską na temat nanostruktur tlenków nieorganicznych, popartą licznymi doświadczeniami, pisze Marta Prześniak. (oboje na powyższym zdjęciu). Można było też zawitać do Centrum Informatycznego TASK, w którym mieści się superkomputer GALERA.


Podczas dnia otwartego PG zaprezentowano także sale wyremontowane bądź zrewitalizowane w ramach projektu „Nowoczesne Audytoria PG”. Dzień otwarty „10 lat Polski w UE” był imprezą towarzyszącą przypadającemu w tym roku jubileuszowi 110-lecia Politechniki Gdańskiej.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież