Trzeci koncert z cyklu „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście ... » 6 grudnia o godz. 17:00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku, odbędzie się koncert zespołu ... Otwarcie wystawy plenerowej „The Airmen” » W niedzielę, 6 grudnia, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowana zostanie n... Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
sobota, 05 grudnia 2020 21:03
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
Ostatni w tym roku weekendowy dwumecz hokeistki Stoczniowca
Lechia ponownie bez bramki i punktu
sobota, 05 grudnia 2020 21:42
Lechia ponownie bez bramki i punktu
Trwa zła seria Lechii. Biało-zieloni w trzecim kolejnym meczu nie

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„10 lat Polski w UE” na Politechnice Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 07 maja 2014 19:40

Jak zachowałby się Układ Słoneczny, gdyby Ziemia była 1000 razy cięższa, albo jak przeprowadzić bezpieczne badanie promieniotwórczości połączone z podróżowaniem w czasie? Te i wiele innych intrygujących zagadnień można samodzielnie rozwiązać, dzięki wirtualnym eksperymentom opracowanym na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.O szczegółach można było się dowiedzieć podczas spotkania zorganizowanego w holu Centrum Nanotechnologii PG, podsumowującym projekt „E-doświadczenia w fizyce”. Spotkanie, które odbyło się 6 maja, zainaugurowało jednocześnie obchody „10 lat Polski w UE” na Politechnice Gdańskiej.


altJak zapewniał dr Patryk Jasik, asystent kierownika projektu ds. merytorycznych (na zdjęciu z prawej), opracowany na PG i zademonstrowany zebranym osobom zestaw E-doświadczeń cieszy się ogromną popularnością wśród internautów – uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odnotowano już ponad 11 mln wyświetleń. Chętnie korzystają z tego także nauczyciele podczas lekcji w szkołach. Jest to E-projekt z wielu dziedzin fizyki, powszechnie dostępny, dzięki którego zastosowaniu szkolna młodzież poprawiła oceny z tego przedmiotu. Projekt wyróżniono tytułem „Najlepsza inwestycja w człowieka 2013” w ministerialnym konkursie Dobre Praktyki EFS. A to z tego względu, bo jak wykazały przeprowadzone sondaże, wielu uczniów kończy szkoły średnie bez wykonania choćby jednego doświadczenia z fizyki. A bez tego nie da się porządnie poznać tajników fizyki. Sondaż wykazał również, że tylko połowa nauczycieli wykorzystuje doświadczenia i to jedynie w zakresie minimalnym.


altPodczas spotkania mgr Iwona Kos z IX LO w Gdańsku (na powyższym zdjęciu) powiedziała o projekcie  E-doświadczeń z punktu widzenia nauczyciela fizyki. Jak stwierdziła, młodzież kończy szkoły podstawowe i gimnazja w przeświadczeniu, że przedmiot fizyki jest bardzo nudny i powinien być zlikwidowany. Dopiero łatwość dostępu poprzez Internet do analizowania zjawisk fizycznych przekonuje o istocie i wartości tego przedmiotu.


altO strategii rozwoju Politechniki Gdańskiej we wdrażaniu środków unijnych mówił prof. Henryk Krawczyk, rektor PG (na powyższym zdjęciu). W tej strategii w coraz większej ilości partycypują studenci zagraniczni, których w ostatnich pięciu latach nastąpił aż czterokrotny wzrost. –  Na PG historia w naturalny sposób splata się z nowoczesną teraźniejszością. Z jednej strony kampusu znajduje się wieloletnie Laboratorium Maszynowe, a po drugiej powstaje właśnie Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej - powiedział rektor uczelni.


Prezentację pt. „Unia dla Pomorza” przedstawił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Jeśli w latach 2007-2013 pomorskie otrzymało wsparcie w wysokości 1,3 mld euro, to na lata 2014-2020 wynosi ono 1,8 mld euro, co oznacza wzrost o około 700 mln euro. Nowością jest narzędzie terytorialne, w ramach którego 235 mln euro po spełnieniu pewnych kryteriów będzie można przeznaczyć na rozwój obszaru metropolitarnego.


O nowej perspektywie finansowej jako szansie rozwoju dla polskich uczelni mówił prof. Edmund Wittbrodt, były rektor PG, obecnie senator RP. W jego ocenie największym mankamentem w Polsce jest nikła współpraca nauki z biznesem. Powinno się to zmienić, tym bardziej, że na naukowe badania UE przyznała nam 80 mld euro, kiedy przy poprzednim „rozdaniu” było to 52 mld euro. Dobrze się stało, że na uczelniach nadal jest kontynuowany program Erasmus, z którego dotychczas skorzystało 120 tys. polskich studentów. Z polskiego budżetu dotychczas na naukę przeznaczano 0,8 proc. rocznego PKB, którą to wielkość zwiększono obecnie do 1,7 proc. PKB, a według senatora  Edmunda Wittbrodta powinno być 3 proc. PKB.


Z kolei o sukcesie Polski we wdrażaniu środków unijnych mówił Wojciech Motelski, kierownik Działu Wdrażania XIII Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Ośrodek Przetwarzania Informacji. Przy poprzednim „rozdaniu” środków unijnych zawarto aż 94 tys. umów na łączną kwotę naszego „wsadu” 275 mld zł. Zrealizowano 3 tys. projektów badawczych. Przy nowym „rozdaniu” środków unijnych, z których 1 mld euro trafi na Pomorze, ma zostać w Polsce wybudowanych 11 tys. km dróg, zmodernizowanych 1650 km linii kolejowych, ułożonej w ziemi szerokopasmowej sieci internetowej na długości 47 tys. km. W planach na lata 2014-20 jest budowa w Polsce 400 nowych oczyszczalni ścieków. Mają też powstać 54 nowe obiekty uczelniane, w tym laboratoria badawcze. Pocieszającym jest fakt, ze Politechnika Gdańska jest w czołówce krajowych uczelni sięgającej po środki unijne. Jednym z nich - jakże istotnych -  jest przebudowa i modernizacja zabytkowych pomieszczeń uczelnianych, w tym sal wykładowych i laboratoriów.


altBezpośrednio po spotkaniu w holu między dziedzińcami w Gmachu Głównym PG odbył się wernisaż okolicznościowej wystawy fotograficznej prezentującej projekty wykonane dzięki funduszom UE. Wystawę otworzył rektor PG, prof. Henryk Krawczyk w towarzystwie zaproszonych na spotkanie gości oraz zwiedzających wystawę studentek.


altNa dziedzińcu im. Daniela G. Fahrenheita można było oglądać specjalne stoiska informacyjne dedykowane najciekawszym projektom zrealizowanym w ostatnim dziesięcioleciu na Politechnice Gdańskiej. Zwiedzający mieli okazję sprawdzić jak działa m.in. Domowy Asystent Osób Starszych i Chorych czy też CyberOko. O tych wynalazkach i przedsięwzięciach szczegółowo informowali eksperci.


altPonadto dla chętnych zorganizowano wycieczki po najnowocześniejszych budynkach i laboratoriach, które dzięki środkom unijnym wyposażono w specjalistyczny sprzęt badawczy. Swoje podwoje otworzyło m.in. niedawno uruchomione Centrum Nanotechnologii PG. Po sterylnych pomieszczeniach osobiście oprowadzał dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej prof. Wojciech Sadowski, u którego pracę doktorską na temat nanostruktur tlenków nieorganicznych, popartą licznymi doświadczeniami, pisze Marta Prześniak. (oboje na powyższym zdjęciu). Można było też zawitać do Centrum Informatycznego TASK, w którym mieści się superkomputer GALERA.


Podczas dnia otwartego PG zaprezentowano także sale wyremontowane bądź zrewitalizowane w ramach projektu „Nowoczesne Audytoria PG”. Dzień otwarty „10 lat Polski w UE” był imprezą towarzyszącą przypadającemu w tym roku jubileuszowi 110-lecia Politechniki Gdańskiej.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież