Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie... "Dzień Słuchacza" po raz piąty w CKZiU nr 1 » 31 maja w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku odbył się "Dzień Słuchacza", ... Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos - wyzwanie globalne » W czwartek, 30 maja, w Gdańsku odbyła się debata "Połączenie kapitałowe PKN Orlen i Grupy Lotos, jeg...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Trójmiasto nie dla Napieralskiego

wtorek, 22 czerwca 2010 12:22

altPaństwowa komisja wyborcza opublikowała już pełne wyniki wyborów prezydenckich. Wszyscy komentatorzy podkreślają dobry wynik osiągnięty przez Grzegorza Napieralskiego. W  Trójmieście sytuacja nie wygląda jednak tak dobrze. W Gdańsku kandydat SLD otrzymał 8,63 %, w Gdyni 10,03 %, a w Sopocie zaledwie 7,25 % głosów wyborców. Czy obserwowane w kraju odrodzenie lewicy ominęło Trójmiasto?

Ten wynik był sporym zaskoczeniem zarówno dla konkurencji, sympatyków, jak i komentatorów. Grzegorza Napieralskiego, kandydata SLD na stanowisko Prezydenta RP poparło 2299870 wyborców, co dało 13,68 % wszystkich oddanych głosów. Ta kampania nie była łatwa dla Napieralskiego. Tragiczna śmierć pierwotnego kandydata SLD Jerzego Smajdzińskiego wraz z kilkoma prominentnymi politykami lewicowymi w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, była dużym ciosem dla całego środowiska lewicy. Trudności pojawiły się już przy wyborze następcy. Wśród faworytów typowano Ryszarda Kalisza oraz Wojciecha Olejniczaka. Ostatecznie władze SLD postawiły na Napieralskiego. Kandydat lewicy startował z jedno, dwuprocentowym poparciem, mieszczącym się w granicy błędu statystycznego. Większych szans na osiągnięcie dobrego wyniku wyborczego nie dawali mu nie tylko przeciwnicy polityczni, ale i niektórzy członkowie własnego ugrupowania. Dzięki aktywnej kampani wyborczej kandydat SLD zdołał jednak w przeciągu kilku tygodni zgromadzić pokaźny kredyt zaufania społecznego.

W naszym regionie trudno jednak mówić o sukcesie wyborczym – Napieralski otrzymał tutaj 11,35 % głosów. Województwo pomorskie nigdy nie było matecznikiem lewicy, szczególnie niskie poparcie Sojusz odnotowywał zwykle w Trójmieście. Nie inaczej było i tym razem.  W Gdańsku kandydat SLD otrzymał 8,63%, w Gdyni 10,03%, a w Sopocie zaledwie 7,25% głosów wyborców. Czy możemy więc mówić o trójmiejskiej porażce?

- Wynik osiągnięty w całym województwie nie jest taki zły. Poparcie dla naszego kandydata przekroczyło 11 %. Jeżeli chodzi o Trójmiasto, to tutaj mamy do czynienia ze specyfiką wyborczą tego regionu. Lewica nie miała tutaj nigdy za silnej pozycji. W porównaniu z sondażami, wynik jest lepszy – także w Trójmieście obserwujemy więc trend odrodzenia lewicy. Oczywiscie trzeba pamiętać, że specyfika wyborów prezydenckich jest inna niż na przykład przyszłych samorządowych. Mamy nadzieje, że osiągnięte wyniki zostaną poprawione w nadchodzących wyborach –   powiedział Jarosław Szczukowski, szef pomorskiego SLD, komentując wynik Grzegorza Napieralskiego.

Nieco mniejszy entuzjazm do wyniku w województwie okazał Andrzej Różański, były poseł SLD z Gdyni.
- Jeżeli chodzi o osiągnięty wynik wyborczy w Trójmieście mam mieszane uczucia. Przy notowaniach jakie w skali kraju osiągnął Grzegorz Napieralski, wynik trójmiejski można uznać za niezadowalający, ale z drugiej strony widać również u nas drgnięcie poparcia w górę. Trzeba pamiętać, że Trójmiasto jest traktowane przez prawicę zarówno tą z PO jak i PiS, jako ich matecznik, prawie sanktuarium. Tutaj odbywały się strajki, tutaj powstała Solidarność. Oczywiście nie chcę usprawiedliwiać członków i sympatyków SLD. Być może słaba aktywność w Trójmieście miała wpływ na wynik daleki od oczekiwań. Mam jednak nadzieję, że te kilka procent to jest baza na której możemy budować w nadchodzących wyborach samorządowych. Nasza aktywność, nasze działania powinny być wtedy bardziej widoczne – powiedział Andrzej Różański

Czy osiągnięty wynik Grzegorza Napieralskiego można więc oceniać w kategoriach sukcesu? Na pewno nie, szczególnie słabe trójmiejskie poparcie pokazuje, że do odbudowy lewicy w województwie jest ciągle daleka droga. W porównaniu z sondażami widać jednak pewien postęp, więc nie można wyniku oceniać w kategoriach całkowitej porażki. Otwarte pozostaje pytanie jakie wnioski wyciągną władze Sojuszu z pomorskiego wyniku Grzegorza Napieralskiego i czy zdołają wykorzystać pozytywny dla lewicy trend do odbudowy swojej lokalnej pozycji. Sprawdzianem okażą się nadchodzące wybory samorządowe.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież