Radio Gdańsk: 7 osób wezwanych do gdańskiej prokuratury w sprawie fina... » 7 osób ma usłyszeć zarzuty w związku z nieprawidłowościami podczas organizacji finału Wielkiej Orkie... Stanowisko Kluby Radnych Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa P... » Stanowisko Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Pomorskim odnośnie wydarzeń podczas 100-nej... Kazimierz Koralewski wspomina Dawida Krupeja: Był nad wiek dojrzały » W piątek nagle zmarł Dawid Krupej, radny Rady Miasta Gdańska, współpracownik ministra Jarosława Sell... „Pracodawcy Przyjaźni Pracownikom” budują nowoczesną polską gospodarkę » Finaliści konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to zakłady, które święcą sukcesy na rynku, są ... Oliwa na podstawie Rainholda Bahla » Z Oliwy nie da się już zrobić nowoczesnej dzielnicy. Jej tożsamość została zapisana już przed wiekam... Zmarł Dawid Krupej, gdański radny, współpracownik ministra Sellina » W piątek zmarł gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Miał 29 lat. Dawid Krupej był mag... Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S....
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
Trefl zgarnął w Bydgoszczy pełną pulę
niedziela, 23 lutego 2020 22:17
Trefl zgarnął w Bydgoszczy pełną pulę
Siatkarze Trefl rozkręcili się od drugiego seta, ale to wystarczyło ...
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
poniedziałek, 24 lutego 2020 13:34
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
Lechia Gdańsk wydała komunikat odnośnie wydarzeń, do których dosz ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Malarstwo z ekfrazą
środa, 19 lutego 2020 19:40
Malarstwo z ekfrazą
Kolejne spotkanie malarstwa z poezją organizowane przy współpracy z ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
poniedziałek, 24 lutego 2020 09:27
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
Garou nie trzeba chyba nikomu przestawiać! Mocny i pełen emocji gło ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Trójmiasto nie dla Napieralskiego

wtorek, 22 czerwca 2010 12:22

altPaństwowa komisja wyborcza opublikowała już pełne wyniki wyborów prezydenckich. Wszyscy komentatorzy podkreślają dobry wynik osiągnięty przez Grzegorza Napieralskiego. W  Trójmieście sytuacja nie wygląda jednak tak dobrze. W Gdańsku kandydat SLD otrzymał 8,63 %, w Gdyni 10,03 %, a w Sopocie zaledwie 7,25 % głosów wyborców. Czy obserwowane w kraju odrodzenie lewicy ominęło Trójmiasto?

Ten wynik był sporym zaskoczeniem zarówno dla konkurencji, sympatyków, jak i komentatorów. Grzegorza Napieralskiego, kandydata SLD na stanowisko Prezydenta RP poparło 2299870 wyborców, co dało 13,68 % wszystkich oddanych głosów. Ta kampania nie była łatwa dla Napieralskiego. Tragiczna śmierć pierwotnego kandydata SLD Jerzego Smajdzińskiego wraz z kilkoma prominentnymi politykami lewicowymi w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, była dużym ciosem dla całego środowiska lewicy. Trudności pojawiły się już przy wyborze następcy. Wśród faworytów typowano Ryszarda Kalisza oraz Wojciecha Olejniczaka. Ostatecznie władze SLD postawiły na Napieralskiego. Kandydat lewicy startował z jedno, dwuprocentowym poparciem, mieszczącym się w granicy błędu statystycznego. Większych szans na osiągnięcie dobrego wyniku wyborczego nie dawali mu nie tylko przeciwnicy polityczni, ale i niektórzy członkowie własnego ugrupowania. Dzięki aktywnej kampani wyborczej kandydat SLD zdołał jednak w przeciągu kilku tygodni zgromadzić pokaźny kredyt zaufania społecznego.

W naszym regionie trudno jednak mówić o sukcesie wyborczym – Napieralski otrzymał tutaj 11,35 % głosów. Województwo pomorskie nigdy nie było matecznikiem lewicy, szczególnie niskie poparcie Sojusz odnotowywał zwykle w Trójmieście. Nie inaczej było i tym razem.  W Gdańsku kandydat SLD otrzymał 8,63%, w Gdyni 10,03%, a w Sopocie zaledwie 7,25% głosów wyborców. Czy możemy więc mówić o trójmiejskiej porażce?

- Wynik osiągnięty w całym województwie nie jest taki zły. Poparcie dla naszego kandydata przekroczyło 11 %. Jeżeli chodzi o Trójmiasto, to tutaj mamy do czynienia ze specyfiką wyborczą tego regionu. Lewica nie miała tutaj nigdy za silnej pozycji. W porównaniu z sondażami, wynik jest lepszy – także w Trójmieście obserwujemy więc trend odrodzenia lewicy. Oczywiscie trzeba pamiętać, że specyfika wyborów prezydenckich jest inna niż na przykład przyszłych samorządowych. Mamy nadzieje, że osiągnięte wyniki zostaną poprawione w nadchodzących wyborach –   powiedział Jarosław Szczukowski, szef pomorskiego SLD, komentując wynik Grzegorza Napieralskiego.

Nieco mniejszy entuzjazm do wyniku w województwie okazał Andrzej Różański, były poseł SLD z Gdyni.
- Jeżeli chodzi o osiągnięty wynik wyborczy w Trójmieście mam mieszane uczucia. Przy notowaniach jakie w skali kraju osiągnął Grzegorz Napieralski, wynik trójmiejski można uznać za niezadowalający, ale z drugiej strony widać również u nas drgnięcie poparcia w górę. Trzeba pamiętać, że Trójmiasto jest traktowane przez prawicę zarówno tą z PO jak i PiS, jako ich matecznik, prawie sanktuarium. Tutaj odbywały się strajki, tutaj powstała Solidarność. Oczywiście nie chcę usprawiedliwiać członków i sympatyków SLD. Być może słaba aktywność w Trójmieście miała wpływ na wynik daleki od oczekiwań. Mam jednak nadzieję, że te kilka procent to jest baza na której możemy budować w nadchodzących wyborach samorządowych. Nasza aktywność, nasze działania powinny być wtedy bardziej widoczne – powiedział Andrzej Różański

Czy osiągnięty wynik Grzegorza Napieralskiego można więc oceniać w kategoriach sukcesu? Na pewno nie, szczególnie słabe trójmiejskie poparcie pokazuje, że do odbudowy lewicy w województwie jest ciągle daleka droga. W porównaniu z sondażami widać jednak pewien postęp, więc nie można wyniku oceniać w kategoriach całkowitej porażki. Otwarte pozostaje pytanie jakie wnioski wyciągną władze Sojuszu z pomorskiego wyniku Grzegorza Napieralskiego i czy zdołają wykorzystać pozytywny dla lewicy trend do odbudowy swojej lokalnej pozycji. Sprawdzianem okażą się nadchodzące wybory samorządowe.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież