Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Strzelczyk: Przed PiS ciągle duża praca do wykonania

poniedziałek, 21 czerwca 2010 21:23

altGrzegorz Strzelczyk, wieloletni współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wieloletni szef pomorskiego Porozumienia Centrum, potem szef PiS na Pomorzu.


– Niewątpliwie jest to wynik, który pokazuje w tej chwili jaki układ sił jest w tej chwili na Pomorzu. Przed PiS-em w dalszym ciągu jest duża praca do wykonania. Potwierdziło się, że Pomorze jest takim twardym bastionem Platformy Obywatelskiej i inne ugrupowania rzeczywiście mają tu bardzo trudną sytuację i ciężko ją będzie zmienić. Siła Platformy bierze się stąd, że w większości regionów województwa pomorskiego Platforma rządzi w samorządzie od wielu lat, właściwie nieprzerwanie od 1990 roku. Różne konstelacje partyjne się zmieniały, ale Platformę tworzą w tym momencie ci sami ludzie. Jacek Karnowski na przykład był kiedyś w SKL-u, wcześniej jeszcze był w jakiś sposób powiązany ze środowiskiem Unii Wolności. Te dawne siły polityczne przekształciły się dzisiaj w Platformę Obywatelską i ta sytuacja konserwuje tę siłę. Jest to trudne zdanie dla innych ugrupowań, aby tę hegemonię Platformy przezwyciężyć, ale oczywiście trzeba się starać i trzeba wykonywać prace organiczną od podstaw. Właśnie w najbliższych wyborach samorządowych może być jedyna szansa na to aby ten trend odwrócić.


Widzimy, że w ostatnich tygodniach ruchy marszałka Komorowskiego jeżeli chodzi o pozyskanie elektoratu lewicowego poprzez wciągnięcie w orbitę swoich wpływów czy to pana Cimoszewicza, czy też obsadzenie stołków w Narodowym Banku Polskim okazały się fiaskiem. To niecałe cztery i pół procent dla Jarosława Kaczyńskiego jest jak najbardziej do odrobienia. Nasuwa się tutaj analogia z wyborów roku 2005, gdzie mieliśmy niemalże taką samą sytuację i sukces świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, który dla wielu był zaskoczeniem, ale to pokazuje że ta sytuacja, ta strata jest do odrobienia i jest to możliwe. Odnośnie elektoratu Grzegorza Napieralskeigo, ja chcę zwrócić uwagę, że jeżeli weźmiemy programy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej to w kwestiach ekonomiczno gospodarczych jest wiele rzeczy stycznych dla programów środowisk lewicowych i programu Prawa i Sprawiedliwości. Dokładnie jest to ta sama wrażliwość społeczna, jest pochylenie się nad osobami wykluczonymi i główny ciężar poprawienia losu tych osób jest podejmowany. Jeśli chodzi o stronę kulturowo–światopoglądową to niewątpliwie są rzeczy styczne pomiędzy programem Platformy Obywatelskiej, a programem Sojuszy Lewicy Demokratycznej. Myślę, że elektorat SLD rzeczywiście będzie miał tutaj dużą zagwostkę, jakie podjąć działania w drugiej turze. To jest rzeczywiście rezerwuar potencjalnych głosów, które mogą rozstrzygnąć o wyniku wyborów prezydenckich w roku 2010.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież