100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Św. Jan Bosko patronem Rumi

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11

W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi odbyła się wyjątkowa uroczystość oficjalnego ogłoszenia dekretu Stolicy Apostolskiej, uznającego świętego Jana Bosko (Giovanni Melchiorre Bosco) patronem miasta. Mszy świętej z udziałem licznych mieszkańców, samorządowców powiatu wejherowskiego i uczniów (św. Jan Bosko szczególny charyzmat miał w wychowaniu młodzieży) przewodniczył ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.


Papieski dekret został podpisany na trzy miesiące przed Światowymi Dniami Młodzieży 4 października 2018 roku i przekazany metropolicie gdańskiemu, przez księdza arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Za jego pośrednictwem akt ten trafił do rumskich samorządowców i do zgromadzenia salezjanów. Tym samym od publicznego ogłoszenia woli papieża Franciszka, wyrażonej przez pismo Kongregacji, święty Jan Bosko stał się oficjalnie duchowym opiekunem Rumi. 31 stycznia każdego roku we wszystkich rumskich instytucjach i kościołach będzie upamiętniany ten fakt.


W dziejach miasta nad Zagórską Strugą salezjanie są obecni od 1937 roku. To oni stworzyli w Rumi placówkę wychowawczą, która wpłynęła na kulturę i system wartości lokalnej społeczności. Natomiast obecnie prowadzą przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum, a także organizują typowe dla swej misji miejsca spotkań i modlitwy, czyli oratoria. Salezjanie opiekują się też sierotami i dziećmi z rodzin przeżywających rozmaite trudności. W ich ośrodku w Rumi przebywali m.in. po śmierci ich ojca bracia Macierewiczowie, w tym późniejszy współzałożyciel KOR i minister obrony narodowej Antoni.


Nic dziwnego, że przy rumskim sanktuarium jest też sala sportowa. Świętego Jana Bosko, założyciela salezjanów, który swoje życie poświęcił na pracę i opiekę nad dziećmi i młodzieżą, mieszkańcy Rumi od lat darzą wyjątkowym szacunkiem oraz uznaniem.


Jego postać przypomniał metropolita gdański podkreślając, iż był on wspaniałym wychowawcą, osobą wyjątkowo skromną, w trudnych czasach. Z inicjatywy Rady Miasta i przy wsparciu społecznego komitetu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przedłożyła Ojcu Świętemu Franciszkowi, zgodnie ze swoimi kompetencjami, prośbę o potwierdzenie patronatu.
- Z dniem 4 października 2018 roku papież Franciszek ustanowił św. Jana Bosko, prezbitera, patronem miasta Rumi, podnosząc liturgiczny obchód ku jego czci ze wspomnienia obowiązkowego do rangi uroczystości, która będzie obchodzona 31 stycznia każdego roku we wszystkich kościołach i kaplicach miasta Rumia – obwieścił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

alt


- Salezjanie są obecni w Rumi ponad 80 lat. Prowadzimy tutaj szkoły, w których wychowujemy młodzież, tak jak wychowywał ją święty Jan Bosko – mówi rektor rumskiego sanktuarium ks. dr Janusz Sikora, nawiązując też do centrum salezjańskiego w Turynie, które promieniuje swoją działalnością na świat.


Ks. abp Sławoj Leszek Głódź, jak przystało na pierwszego biskupa polowego WP po 1945 r. przypomniał też inne miejsce i zdarzenie związane z dziełem salezjańskim. Tym miejscem był Poznań i cele więzienne w Dreźnie oraz data 24 sierpnia 1942 roku, godzina 20. Dla pięciu młodych ludzi, salezjańskich podopiecznych, z Poznania to koniec ich działań.


Zostali oskarżeni o zdradę stanu i III Rzeszy ponieważ byli centralnymi postaciami w salezjańskim oratorium przy ul. Wronieckiej w Poznaniu i byli liderami katolickiej młodzieży. W więzieniu zachowali spokój. Pozostały po nich nieliczne listy, świadectwa wiary spisane przed ścięciem.
- Proszę Was tylko, nie płaczcie, nie rozpaczajcie, nie przejmujcie się. Bóg tak chciał. Szczególnie zwracam się to Ciebie, Matusiu Kochana, ofiaruj swój ból Matce Bolesnej, a Ona ukoi Twe zbolałe serce – tak na przykład napisał Czesław Jóźwiak.


Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku ogłosił tych pięciu młodych ludzi błogosławionymi Kościoła.
Byli to urodzeni w Poznaniu, Berlinie i Bochum młodzi mężczyźni: błogosławieni Czesław Jóźwiak (lat 23), Edward Kaźmierski (lat 23) (pisał przed zgilotynowaniem: Dziękuję Tobie, Mamusiu, za błogosławieństwo. Bóg tak chce. Żąda od Ciebie tej ofiary. O, złóż ją, Mamusiu, za mą duszę grzeszną. Przepraszam Was za wszystko z całego serca. Ciebie, kochana Mamusiu i Was, kochane Siostry i Szwagrze. Przepraszam wszystkich, którym zawiniłem i proszę pokornie o przebaczenie), Franciszek Kęsy (lat 22), Edward Klinik (lat 22) i Jarogniew Wojciechowski (lat 20).
Po zajęciu Poznania w 1939 r. Niemcy zamknęli oratorium. Jego członkowie imali się różnych prac fizycznych i kontynuowali prace Harcerstwa Polskiego, tajnej organizacji związanej z nurtem katolicko-narodowym (Hufce Polskie) pod „przykryciem” chłopięcego chóru kierowanego przez Stefana Stuligrosza. 23 września 1940 r. Czesław i czworo jego przyjaciół zostało aresztowanych.

alt

J. Szpyt, Poznańska Piątka


W śledztwie okrutnie ich skatowano w Posen - Fort VII, a wychowanków oratorium przesłuchiwano w więzieniu przy ul. Młyńskiej. Byli przewożeni do więzienia we Wronkach i do Berlina - Neukölln. W końcu trafili do cel w Zwickau na Zamku Osterstein. Mimo ciężkiej pracy (m.in. zaprzęgano ich do wozów) młodzi chłopcy z poznańskiej katolickiej młodzieży, zachowywali niezwykły spokój.


Wszyscy zostali oskarżeni o zdradę stanu. 1 sierpnia 1942 r. wydano wyrok śmierci przez ścięcie wykonany w Dreźnie 24 sierpnia 1942 r. Pochowani zostali w zbiorowym grobie niedaleko więzienia w Dreźnie.


W lesie piaśnickim 24 października 1939 roku po przejściu więzienia w Wejherowie rozstrzelany został przez niemieckich oprawców nazistowskich salezjanin z Rumi ks. Ignacy Błażejewski vel Błażewski. To dwa wielu świadectw trwałości salezjańskiego wychowania.

W rumskich niedzielnych uroczystościach uczestniczyli m.in. burmistrz miasta Michał Pasieczny, starosta wejherowska Gabriela Lisius, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt i poseł Jan Klawiter.


Byli też nauczyciele i uczniowie rumskich szkól w tym m.in. Szkoły Podstawowej nr 8 noszącej imię księdza Stanisława Ormińskiego, salezjanina ze zgromadzenia Jana Bosko. Jak przypomina Marzena Korzeniewska, dyrektor SP Nr 8, ksiądz Stanisław Ormiński, salezjanin (salezjanie to członkowie Towarzystwa św. Franciszka Salezego, założonego w 1859 przez ks. Jana Bosko), prowadził swoją duszpasterską posługę m.in. w Rumi. Ten kapłan, dyrygent i kompozytor jest autorem melodii, dla większości z nas znanej pieśni, a być może jednej z najbardziej znanych melodii religijnych, czyli melodii „Apelu Jasnogórskiego”. Szkoła w Rumi ma też hymn, nawiązujący do kompozycji patrona.


Jak przypomniał w niedzielę metropolita Gdański ks. abp Głódź ideą nauczania salezjańskiego jest wychowanie dobrego obywatela i chrześcijanina.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież