Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot... Patryk Jaki w Gdańsku: "Naprawę nie muszę być posłem i politykiem..." » Europoseł Suwerennej Polski, Patryk Jaki, spotkał się z mieszkańcami Gdańska w sali „Akwen” w budynk... 100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 października 2019 20:45

Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia odbywa się corocznie w październiku w Rumi w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych salezjanów św. Jana Bosko.


Inspiracją do zorganizowania Festiwalu była postać, pracującego przez ćwierć wieku w Rumi muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. Stanisława Ormińskiego. Dzisiaj jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 8 w Rumi. To on skomponował melodię najbardziej chyba znanej pieśni religijnej XX wieku, czyli do Apelu Jasnogórskiego.
W ramach Festiwalu przeprowadzane są trzy konkursy:
• Konkurs muzyki organowej (dla młodych organistów)
• Konkurs zespołów chóralnych – w trzech kategoriach oceniania
• Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim


Wykonawców ocenia jury w składzie prof. Jolanta Szybalska-Matczak, Akademia Muzyczna Wrocław, prof. Marek Rocławski, Akademia Muzyczna Gdańsk, prof. Marek Gandecki, Akademia Muzyczna Poznań, Jan Szopinski (Kalkar, Niemcy), ks. Krzysztof Niegowski, Wyższa Szkoła Biznesu Warszawa, ks. Marcin Balawander, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń, Enrico Zanovello, Konserwatorium Muzyczne Vicenza, František Vaniček, Wydział Muzyki Uniwersytetu w Hradec Králové i Tomasz Fopke, Rada Chórów Kaszubskich.

alt


W kategorii zespołów chóralnych Grand Prix wyśpiewał Chór „Kosy” z Poznania pod dyrekcją Karoliny Piotrowskiej – Sobczak.
W kategoria zespołów kameralnych zwyciężył zespół Wokalny „Vocore” z Warszawy, który też triumfował w kategorii Wykonanie pieśni kaszubskiej.
Wśród organistów najlepszym wykonaniem mógł się poszczycić Daniel Strządała (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego – Katowice).


Przeglądowi konkursowemu towarzyszyły też wyjątkowe wydarzenia artystyczne. I tak pierwszego dnia festiwalu 24 października br. był to koncert organowy "Improwizacje i nie tylko ...", 25 października 2019 r. koncert "Duchowa stolica Polski", a 26 października 2019 r. miał miejsce koncert "100 lat to Wielka Rzecz" i wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.


Przypomnijmy, że patron festiwalu ks. Ormiński był kapelanem w trakcie dramatycznego Powstania warszawskiego, a od 1961 roku do lat 80 prowadził chór mieszany „Lira”, orkiestrę dętą, chór „Rumowia” i scholę Zgromadzenia Salezjanów św. Jana Bosko pod wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Koncertował m.in. we Francji, Włoszech, w Watykanie i Niemczech. W latach 1973-1987 opracowuje i następnie wydaje drukiem 18 tomów pieśni religijnych i świeckich będących prawdziwą skarbnicą dla zespołów chóralnych. Płyty w oparciu o opracowania ks. Stanisława Ormińskiego to np. „Szopka w Dachau” oraz „Przecudne oblicze mej Pani” - nagrane przez chór „Lira”. Ks. Ormiński jest autorem szeregu kompozycji m.in. Apelu Jasnogórskiego i opracowań utworów chóralnych i instrumentalnych.
ASG

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież