Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorze silne energetycznie

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 listopada 2013 17:37

Energetyczne inwestycje tworzą dla Pomorza doskonałą perspektywę. To tutaj powstać ma pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, a już w najbliższą niedzielę – w gminie Kosakowo, leżącej na terenie aglomeracji gdańskiej, odbędzie się referendum w sprawie rozbudowy Podziemnego Magazynu Gazu.Opłaty za magazynowanie gazu ziemnego, podatek od obiektów budowlanych, podatek gruntowy czy podatek  od dochodów – to bezpośrednie korzyści, jakie gminie Kosakowo przyniesie inwestycja. Poza tym – poprawa sytuacji na lokalnym rynku pracy i wzrost dynamiki istniejących firm usługowych. Pracownicy firm, którzy przyjeżdżają do pracy przy realizacji inwestycji korzystają bowiem z pobliskich miejsc noclegowych czy usług, a podwykonawcy to często mieszkańcy gminy, zatrudnieni w branży budowlanej czy transportowej.


- Rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu „Kosakowo” to dodatkowe i co najważniejsze – stałe zyski dla gminy, dzięki którym zrealizować będzie można wiele ważnych z punktu widzenia gminy i jej mieszkańców przedsięwzięć, sprawiając by żyło się u nas lepiej  – mówi Jerzy Włudzik, wójt Kosakowa.


Jednocześnie, większość dochodów dla gminy jest zależna od wielkości inwestycji – przykładowo opłata za magazynowanie jest naliczana w zależności od ilości gazu wtłoczonego do magazynu. Tym samym, im więcej kawern, tym większy zysk.


Gaz ziemny magazynowany jest od sierpnia tego roku w specjalnych komorach, w pokładach złożach soli kamiennej, na głębokości ok 1 km pod ziemią. Sól jest bowiem minerałem nieprzepuszczalnym, który nie wchodzi w żadne reakcje z gazem ziemnym. Oczywiście oprócz tego inwestor – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dodatkowo monitoruje i zabezpiecza magazyn. Uspokajają też przykłady z zagranicy, w tym z Niemiec,  gdzie od lat 70. ubiegłego wieku bezawaryjnie działa kilkaset takich samych komór do składowania gazu.


- Duże inwestycje zawsze muszą odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i tak jest i w tym przypadku. Należy przemyśleć jeszcze dokładny przebieg gazociągu, ale na sprawę należy patrzeć z punktu widzenia szeroko pojętego dobra gminy – dodaje wójt Jerzy Włudzik.


Obecnie w trakcie budowy jest 10 kawern. Jeśli uda się rozwinąć przedsięwzięcie, w przyszłości powstanie drugie tyle.


Zaplanowane na 24 listopada referendum w sprawie zmiany fragmentu studium uwarunkowania przestrzennego dotyczy gruntów położonych wzdłuż ul. Rumskiej oraz łąk znajdujących się  na północ od kanału odprowadzającego ścieki z pobliskiej oczyszczalni. Są to więc tereny nieatrakcyjne z punktu widzenia inwestycyjnego.
Olga Muchowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież