Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XVIII Energa Maraton "Solidarności"

Aż 891 zawodniczek i zawodników z 15 państw zgłosiło się drogą internetową do startu w XVIII Energa Maratonie "Solidarności". Akces uczestnictwa w rywalizacji, która tradycyjnie 15 sierpnia (środa) rozegra się na trasie Gdynia - Sopot - Gdańsk, można zgłosić jeszcze na linii startu. W puli nagród jest 80 tysięcy złotych. Limit na pokonanie trasy wynosi 5 godzin i 30 minut. Nowością jest udział w biegu sztafet.Od dwóch lat maraton wygrywają Kenijczycy: Edwin Kiprono (2010 rok) i Mutua James (2011 rok). Ich rodacy są również faworytami tegorocznego biegu, gdyż ze wszystkich zgłoszonych mają najlepsze rekordy życiowe. Martin Musembi Musila przemierzył dystans 42 kilometry i 195 metrów przed rokiem we Francji w czasie 2:15:20, a Elisha Kipritich Sawe w tym sezonie w Wiedniu uzyskał 2:17.03. To wyniki zdecydowanie poniżej najlepszego wyniku w historii trójmiejskiego maratonu, który od trzech lat należy do Karola Rzeszewicza (2:20:22).


Wśród pań do zwycięstwa pretenduje Marija Vrajic (Chorwacja), która w tym roku pobiegła we Włoszech 2:40:17. To tylko nieco słabiej niż wynik Arlety Meloch, która wygrywając Maraton Solidarności w 2008 roku, uzyskała czas 2:40:06.

- Zapewniliśmy stawkę, która powinna uporać się z rekordem trasy. Przeszkodzić im w tym może tylko pogoda. Tradycyjnie podczas naszego biegu ma być upalnie. Z punktu widzenia formalnego nie będzie żadnych kłopotów z uznaniem uzyskanych u nas wyników. Trasa została zweryfikowanego przez mierniczego z PZLA. Ze względu na prace drogowe w okolicach Westerplatte musieliśmy zmienić ją na odcinku około 50 metrów - podkreśla Kazimierz Zimny, dyrektor "Maratonu Solidarności" i brązowy medalista olimpijskich z igrzysk w Rzymie w 1960 roku.

Jednak organizatorzy pomyśleli nie tylko o jak najlepszych wynikach dla walczących o zwycięstwo, ale także każdemu uczestnikowi starają się pomóc w uzyskaniu wyniku na miarę jego możliwości. Na trasę wyruszą tzw. pacemarkerzy, którzy mają podyktować tempo na następujące czasy: 3:30, 3:45, 4:00, 4:15 i 4:30.

- Obecnie nie ma już sensu mocno trenować. Ostatnie 4-5 dni przed startem to powinna być wyłącznie akumulacja sił, staranna dieta - podkreśla Radosław Dudycz, aktualny wicemistrz Polski w maratonie, który zapowiada start w imprezie "Solidarności" za rok.

Nowością tegorocznej edycji będzie udział w maratonie sztafet. Wystawi je Meritum Bank, który został złotym partnerem maratonu. W siedmiu sztafetach pobiegnie 58 pracowników tej instytucji. - Dla nas udział w tym maratonie jest niezwykle nobilitujący. Biegamy od 2009 roku. Zawsze staramy się promować jakąś ideę. 15 sierpnia pobiegniemy, aby wspomóc Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego - mówi Jacek Biskup z Meritum Banku.

Zapowiada się na znaczne poprawienie rekordu frekwencji. Na internetowej liście zgłoszeń zapisano się 891 zawodniczek i zawodników z 15 państw: Belgii, Białorusi, Chorwacji, Danii, Francji, Kenii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, USA,   Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Przypomnijmy, że mogą startować tylko osoby pełnoletnie, bez przeciwwskazań lekarskich.

Jak informuje Jacek Główczyński, z biura prasowego biegu, akces uczestnictwa do startu można jeszcze zgłosić. W poniedziałek 13.08.2012 można w tym celu udać się do biura organizatora, które mieści się w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku przy ul. Wały Piastowskie 24 pok. 126. Natomiast 14 (od godziny 10:00 do 22:00) oraz 15 sierpnia (od 6:00 do 8:30) zgłoszenia będą przyjmowane na linii startu, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Bema 33 w Gdyni. Szczegółowe informacje odnośnie zgłoszeń można uzyskać pod numerem telefonu 58 346 30 34.

Lista zgłoszeń zostanie zamknięta 15 sierpnia o godz. 8:30. Start zaplanowano na godz. 10:00. Meta wyznaczona jest na Długim Targu. Aby być sklasyfikowanym, należy dobiec tam najpóźniej do godz. 15:30. Po przekroczeniu limitu czasowego biegacze proszeni będą o zajęcia miejsc w autobusie oznaczonym szyldem "Koniec wyścigu".

Wśród wszystkich, którzy osiągną metę w limicie czasu 5 godzin i 30 minut, rozlosowana zostanie nagroda rzeczowa. Nie zabraknie również premii finansowych. Zwycięzca może zarobić około 14 tysięcy złotych. Pieniądze wypłacane będą również za trzy pozycje, w równej wysokości dla kobiet i mężczyzn w następujących kategoriach wiekowych: 18-29 lat, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-75 i powyżej 75 lat. Ponadto osobna klasyfikacja jest dla członków Solidarności. Nagrody rzeczowe czekają zaś dodatkowo dla najlepszego zawodnika i zawodniczki z Trójmiasta oraz uczestnika wylosowanego spośród wszystkich, którzy osiągną metę w limicie czasu.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież