Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Wieczór cudów w Gdańsku - słabiutka Lechia strzela cztery bramki i wygrywa

Co to był za absurdalny mecz. Zespół, który wyglądał bardzo źle, momentami wręcz fatalnie, strzelił cztery bramki i wygrał spotkanie. Cracovia może sobie pluć w brodę, bo przegrała na własne życzenie. Mogła zamknąć wynik już w pierwszym kwadransie.

* * *

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak, Grzegorz Wojtkowiak, Rafał Janicki, Mario Maloca, Jakub Wawrzyniak, Ariel Borysiuk, Simeon Sławczew (Michał Chrapek 69'), Milos Krasić (Joao Nunes 77'), Flavio Paixao, Sławomir Peszko, Grzegorz Kuświk (Gino van Kessel 81')

Cracovia: Grzegorz Sandomierski, Diego Ferraresso (Mateusz Szczepaniak 46'), Piotr Malarczyk, Hubert Wołąkiewicz, Deleu, Damian Dąbrowski, Marcin Budziński, Jakub Wójcicki, Sebastian Steblecki (Mateusz Cetnarski 69'), Jaroslav Mihalik (Tomas Vestenicky 75'), Krzysztof Piątek

Bramki: Borysiuk (45'), F. Paixao (47' - k.), Kuświk (58'), Wojtkowiak (84') - Piątek (15', 70')

* * *

Trener Piotr Nowak dawno nie miał takiego urodzaju. Stąd też pierwsza jedenastka wyglądała najmocniej od dawna. Do składu wrócili chorzy ostatnio Borysiuk i Krasić. Ponadto, w końcu doszedł do siebie Sławczew i od razu znalazł miejsce w wyjściowym składzie. Roszady nastąpiły tylko w obronie i ataku, gdzie odpowiednio Stolarskiego (ławka) i Marco Paixao (kontuzja) zastąpili Wojtkowiak z Kuświkiem. Na ławce pojawił się także Gino van Kessel, na którego debiut w Gdańsku wszyscy bardzo czekają. W składzie zabrakło zaś chorego Rafała Wolskiego.

Od samego początku meczu można było mieć wątpliwości, która z drużyn jest liderem tabeli, a która zajmuje trzynaste miejsce. Było też widać, że krakowianie lubią grać z Lechią. W końcu cztery z pięciu ostatnich spotkań wygrali. Cracovia bez swojego kluczowego zawodnika, Miroslava Covilo, grała zadziwiająco dobrze. W pierwszym kwadransie miała przynajmniej trzy rewelacyjne szanse na pokonanie Kuciaka, ale albo strzelała niecelnie, albo świetnie bronił Słowak. Goście dopięli swego w 15. minucie. Fatalną postawę lechistów w obronie wykorzystał Piątek, który nie dał szans bramkarzowi biało-zielonych. Lechia była bezradna. Zwłaszcza w środku pola, który zwykle należał do niej. Źle też wyglądał pressing.

Dopiero w okolicach 35. minuty gdańszczanie zaczęli coś grać. Nie było to wciąż nic wielkiego, ale widać było symptomy poprawy. W 38. minucie powinien być remis, ale długie podanie źle przyjął Flavio i nie był w stanie uderzać prawą nogą. Musiał zejść do lewej i skończyło się jedynie na strzale w spojenie bramki. Inna sprawa, że Cracovia nie atakowała już tak agresywnie, chciała dowieźć dobry wynik do przerwy. Ale zemściły się niewykorzystane sytuacje i asekuracyjna gra. W 45. minucie bajeczną akcję rozegrała trójka lechistów. Krasić podał do Sławczewa, ten piętą, z pierwszej piłki, wystawił na osiemnasty metr do Borysiuka, który atomowym strzałem prawie rozerwał siatkę. Gol do szatni na pewno lepiej musiał podziałać na Lechię, która w tym meczu była naprawdę tłem dla Cracovii.

Lechia miała idealny początek drugiej połowy. Flavio do Kuświka. Ten świetnie nawinął Malarczyka i mieliśmy rzut karny. Do piłki podszedł jedyny grający w sobotę z braci Paixao i pewnie pokonał Sandomierskiego. Chwilę później powinno być 3:1, ale Sławczew w dobrej sytuacji przestrzelił. Chociaż podający mu Kuświk miał chyba lepszą pozycję do uderzenia. Po tych wydarzeniach goście znów zaczęli się budzić i wykorzystywać niedokładność i nieroztropność w grze lechistów. Znów robiło się groźnie pod bramką Kuciaka, ale szczęśliwie otumanieni tym co się stało w ostatnich minutach krakowianie nie byli już tak groźni w wykończeniu.

Wykorzystała to Lechia, która w końcu zaczęła grać dobrze pressingiem. Odzyskana piłka trafiła do Sławczewa, który pięknie wypuścił Kuświka, a napastnik spokojnie podwyższył na 3:1. Gdańszczanie jakby w końcu zaczynali grać. Cracovia jednak nie miała zamiaru tanio sprzedawać skóry. Znów błąd w obronie wykorzystał Krzysztof Piątek i w 70. minucie już nie było tak bezpiecznie. Gospodarze grali w tym meczu naprawdę poniżej oczekiwań. I nic z tego, że strzelili trzy bramki. Po prostu nie wyglądało to dobrze. Trzeba też jasno powiedzieć, że gdyby nie Dusan Kuciak, to wynik w tym momencie pewnie by wyglądał 3:6.

W tym meczu pełnym sprzeczności wynik ustalił w 84. minucie Grzegorz Wojtkowiak, który zachował się niczym rasowy napastnik. Po dośrodkowaniu opanował piłkę i technicznym strzałem umieścił piłkę w bramce.

Cóż, jeśli z Jagiellonią Lechia grała na pół gwizdka, w Niecieczy grała na wstecznym biegu, to trudno powiedzieć jak grała z Cracovią. Na ćwierć gwizdka, jedną ósmą? W każdym razie znów wygrała i umocniła gdańską twierdzę. No i, co najważniejsze, pozostała na fotelu lidera. Jednak za tydzień jedzie do Poznania, a tam, jeśli w końcu się nie obudzi, będzie tęgie lanie.