Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Świąteczne prezenty defensorów Lechii

altGdańskim piłkarzom nie udało się wygrać trzeciego meczu z rzędu i pewnie przezimować w pierwszej ósemce tabeli, tym samym Dawidowi Banaczkowi nie udało się wyrównać rekordu Huberta Kostki sprzed 20 lat. Lechia grała, ale to Górnik grał skutecznie i pewnie pokonał biało-zielonych 3:1 (2:1).

Gdańszczanie wyszli na mecz w Łęcznej bez zmian kadrowych, Dawid Banaczek zgodnie z porzekadłem, że zwycięskiego składu się nie zmienia posłał do boju tych samych piłkarzy co  w meczu z Wisłą w Gdańsku. Niestety już w 2. minucie spotkania gospodarze zadali biało-zielonym cios. Przemysław Pitry doskonale znalazł w polu karnym Grzegorza Piesio, który na 2 – 3 metrach urwał się gdańskim defensorom i uderzył w długi róg bramki Marko Maricia. Za chwilę ten sam zawodnik mógł podwyższyć wynik, ale tym razem minimalnie chybił. Gdańszczanie z trudem podnosili się z prawdziwego nokautu jaki zadali im rywale. Dodatkowo w 8. minucie Veljko Nikitović „wyciął” Sebastiana  Milę. Potrzebna była interwencja lekarska, gdańszczanin podniósł się, zagrał jeszcze kilka minut, jednak uraz stawu skokowego okazał się silniejszy. Jak się później okazało to wymuszone zejście reprezentanta Polski okazało się brzemienne w skutkach dla Lechii. Gdańszczanie w dwóch poprzednich meczach doskonale radzili sobie w ofensywie z ustawionym na szpicy Makiem i podwieszonym pod nim Milą, teraz musieli zmienić taktykę. Jeszcze tuż po zmianie gdańszczanie wyrównali. Ariel Borysiuk z wolnego zagrał w pole karne, tam piłkę z rąk wypuścił Sergiusz Prusak, Paweł Stolarski odegrał szybko do Rafała Janickiego, który wyrównał wynik spotkania.

W kolejnych minutach Lechia sukcesywnie wypracowywała sobie przewagę, gdańszczanie prowadzili grę, zamykali na długo Górnika na jego połowie, ale kolejnych bramek nie zdobyli. Tymczasem w 34 minucie Lechia straciła jeszcze Aleksandara Kovacevicia, który po jednym ze starć doznał kontuzji. Z kolei Górnik wyczekiwał na dogodną okazję do kontry i wykorzystał ją w 40 minucie. Ponownie w głównej roli wystąpił Piesio. Napastnik z Łęcznej w polu karnym skorzystał z tego, że piłka odbiła się od niefortunnie interweniującego Grzegorza Kuświka i ponownie pokonał Maricia.

Optyczna przewaga gdańszczan jeszcze bardziej wzrosła w drugiej połowie. Gdańszczanie jednak na „własną prośbę” nie doprowadzili do wyrównania. Po około godzinie gry mogło i powinno być 2:2. Najpierw w 58 minucie Borysiuk huknął z wolnego, jednak został zablokowany, wyłuskał jednak piłkę i z kilkunastu metrów uderzył silnie, ale piłka trafiła w słupek, do kolejnej dobitki gdański gracz już nie doszedł. Dwie minuty później przed szansą stanął Kuświk. Również jego pierwszy strzał został zablokowany, a przy dobitce Prusak odbił futbolówkę końcami palców.

Jak już wspomnieliśmy Górnik swoich szans szukał w kontratakach. W 72 min. Jakub Świerczok po zespołowej akcji uderzył minimalnie obok słupka, za chwilę było już jednak 3:1 dla gospodarzy. Wprowadzony kilka minut wcześniej Bartosz Śpiączka, wygrał pojedynek biegowy z defensorami Lechii, minął Maricia i uderzył do pustej bramki. Gdańszczanie starali się zaatakować raz jeszcze, ale zabrakło im wykończenia akcji i czasu na wymyślenie skutecznej metody na pokonanie Prusaka. Porażka w Łęcznej oznacza, że Lechia w przerwie zimowej znajdować się będzie poza czołową ósemką ekstraklasy.

Górnik Łęczna - Lechia Gdańsk 3:1 (2:1)
Bramki: 1:0 Piesio (2), 1:1 Janicki (16), 2:1 Piesio (40), 3:1 Śpiączka (75)

Górnik: Sergiusz Prusak - Łukasz Mierzejewski, Maciej Szmatiuk (31 Lukas Bielak), Jan Bednarek, Leandro - Grzegorz Bonin, Łukasz Tymiński, Przemysław Pitry (68 Bartosz Śpiączka), Veljko Nikitović, Grzegorz Piesio - Jakub Świerczok (78 Radosław Pruchnik).

Lechia: Marko Marić - Paweł Stolarski (73 Lukas Haraslin), Rafał Janicki, Gerson, Jakub Wawrzyniak - Sławomir Peszko, Ariel Borysiuk, Aleksandar Kovacević (34 Daniel Łukasik), Sebastian Mila (16 Grzegorz Kuświk), Maciej Makuszewski - Michał Mak.

Żółte kartki: Bonin, Nikitović, Tymiński (Górnik) - Borysiuk, Gerson, Wawrzyniak (Lechia).
Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).
Widzów: 3 734.