Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Duńczycy sprawdzają się w Wybrzeżu. W czwartek podsumowanie sezonu

altLeon Madsen został pierwszym zawodnikiem zakontraktowanym przez Wybrzeże na sezon 2014. To 8 Duńczyk, który założy plastron gdańskiej drużyny. Do tej pory zawodnicy z Danii w barwach Wybrzeża spisywali się conajmniej przyzwoicie. W czwartek w Multikinie odbędzie się podsumowanie sezonu 2013.


Pierwszym Duńczykiem zakontraktowanym przez gdańskim klub był John Jorgensen. Doświadczony zawodnik w gdańskiej drużynie był zmiennikiem Sama Ermolenko i dlatego nie miał zbyt wielu okazji do startów. Jorgensen pojechał w trzech meczach i nie zawiódł.


Trzy lata później do Gdańska po raz pierwszy trafił Nicki Pedersen. Wówczas był to zawodnik, który dopiero zaczynał wielką międzynarodową karierę. Pedersen miał istotny wkład w awans gdańszczan do ekstraligi.


W 2003 roku gdańszczanie zakontraktowali dopiero w rundzie finałowej o miejsca 5-8 Briana Karger. Doświadczony Duńczyk nie zawodził, ale nie zdołał uratować gdańskiej drużyny przed spadkiem.


W kolejnym sezonie Karger, który chciał zakończyć karierę, dał się przekonać i został podstawowym stranieri Wybrzeża. Duńczyk obok Tomasza Chrzanowskiego i Roberta Kościechy był najpewniejszym punktem gdańskiej drużyny. Karger pomagał również przy sprzęcie gdańskich zawodników. W dwóch meczach pokazał się zaczynając międzynarodową karierę Kenneth Bjerre.


Kolejnym zawodnikiem z Danii w gdańskiej drużynie był Bjarne Pedersen. Bjarne pojawił się w Wybrzeżu w drugiej części sezonu gdy działacze szukali alternatywy dla nie spełniającego oczekiwań Grega Hancocka. Skuteczna jazda Pedersena pomogła Wybrzeżu wygrać najpierw rywalizację z ZKŻ Kronopol Zielona Góra, a następnie z KM Intar Ostrów Wielkopolski co oznaczało pozostanie gdańszczan w elicie. Niestety kwestie poza sportowe zadecydowały o degradacji gdańskiej drużyny.


Bjarne powrócił do Gdańska w sezonie 2007 i spędził w Wybrzeżu dwa sezonu. W obu był liderem zespołu zdobywając prawie 2,5 punkta na bieg. W sezonie 2008 Pedersen miał duży udział w wywalczeniu przez gdańszczan awansu. W rozgrywkach 2008 roku w trzech spotkaniach pojechał Charlie Gjedde, ale niczym specjalnym się nie wyróżnił.


W roku 2009 o sile gdańskiej drużyny w Ekstralidze decydowali Duńczycy. Po pięciu latach nad Motławę powrócił Kenneth Bjerre, który miał znakomity sezon w wielu meczach praktycznie samodzielnie broniąc honoru Wybrzeża. "Kenio" dobrą opinię zepsuł sobie odmawiając ze względu na zaległości finansowe przyjazdu na mecz w Toruniu. Drugą średnią w drużynie miał Hans Andersen. "Hansior" mimo wszystko zawiódł, bo został sprowadzony jako lider drużyny, a w wielu meczach zawodził.


W 2012 roku mieliśmy kolejny duński powrót. Po raz drugi w Wybrzeżu jeździł Nicki Pedersen. "Dzik" jeździł bardzo skutecznie, chociaż czasami może zbyt egoistycznie. W wielu meczach wyjazdowych Pedersen zdobywał prawie połowę punktów zespołu. Pomimo znakomitej postawy samodzielnie nie mógł utrzymać gdańszczan.


Jak widać z powyższego przeglądu dokonań duńskich zawodników w barwach Wybrzeża zazwyczaj spisywali się oni dobrze, albo bardzo dobrze. Może to będzie dobry prognostyk dla Madsena.


Duńczycy w Wybrzeżu - statystyki

1998
John Jorgensen 3 32 2,267

2001
Nicki Pedersen 15 161 2,250

2003
Brian Karger 6 56 1,967

2004
Brian Karger 9 85 2,350
Kenneth Bjerre 2 18 1,900

2005
Bjarne Pedersen 6 71 2,387

2007
Bjarne Pedersen 14 177 2,419

2008
Bjarne Pedersen 18 215 2,456
Charlie Gjedde 3 14 1,286

2009
Kenneth Bjerre 15 177 2.220
Hans Andersen 15 126 1.766

2012
Nicki Pedersen 19 276 2.602

****

W czwartek o godzinie 18:00 w gdańskim Multikinie przy al. Zwycięstwa 14 odbędzie się podsumowanie minionego sezonu. Klub poinformuje fanów także o planach związanych ze startem w rozgrywkach ekstraligi w przyszłym roku. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

****

Z byłych zawodników gdańskiej drużyny pracodawcę znalazł Tomasz Chrzanowski. "Chrzanek" w przyszłym roku będzie jeździł w Orle Łódź. Bardzo prawdopodobne, że ponownie będzie jeździł w jednej drużynie z Magnusem Zetterstroemem, który również jest w kręgu zainteresowań łódzkiego klubu.

Wszystko wskazuje, że w I lidze będzie jeździł Robert Kościecha. "Kostek" może zostać w Bydgoszczy. Podobno jest również w kręgu zainteresowań klubu z Grudziądza.

Nie ma żadnych plotek odnośnie dalszych losów Marcela Szymko i Pawła Hliba.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież