III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe... Spotkanie z książką dzieci z Przedszkola nr 77 i Przedszkola nr 81 » W Bibliotece Manhattan odbyło się spotkanie z książką, w którym wzięły udział dzieci z Przedszkola N... 65-lecie Koła PZW nr 4 Gdańsk-Portowa » 12 października w siedzibie Zarządu Okręgu PZW odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji 65 rocz... 100#WOLNOŚĆ z okazji stulecia odzyskania niepodległości i 60-lecia TVP... » W sobotę 13 października br. wieczorem w Gdańsku na placu przed Muzeum II Wojny Światowej zorganizow... Fotograficzna pasja Marii Kamenskiej » W piątek 12 października w Stacji Orunia GAK odbył się wernisaż wystawy fotografii Marii Kamenskiej.... W kadrach Adamowicza - "Zasłużony działacz ORMO" » Andrzej Schulz, członek ORMO od 1 maja 1974 do 1989 roku, od lipca 1983 dyrektor gabinetu wojewody g... Gdańska woda napędza młyny w Île-de-France » Kolejny rok przyniósł wysoki zysk 13,5 mln zł dla Saur Neptun Gdańsk, przedsiębiorstwa zajmującego s...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
środa, 17 października 2018 21:39
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
Po ponad dwugodzinnym dreszczowcu Trefl Gdańsk pokonał w ERGO Arena ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W Sopocie powstaną kolejne miejsca przyjazne… żulom?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
czwartek, 06 września 2018 07:31

Wśród betonowego morza wlanego w centrum trójmiejskiego kurortu – Placu Przyjaciół Spotu – powstanie prawdziwa, wręcz tropikalna wyspa – Zielona Wyspa. To kolejny pomysł, którym chwalą się władze miasta, a które stały się przedmiotem kpin jego mieszkańców.


Jak podał sopocki magistrat, pierwsza z pięciu zielonych wysp stanąć ma przy budynku Algi. Od momentu podpisania umowy, wykonawca będzie miał dwa miesiące na realizację, a więc prawdopodobnie do listopada. Na projekt „Zieleń na Placu Przyjaciół” miasto przeznaczyło w sumie milion zł.

alt

Wizualizacja: pracownia Wolski Architekci


Co prawda idea zielonych wysp to inicjatywa mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego – co nie dziwi w mieście, w którym wbrew opinii garstki urzędników prezydenta Jacka Karnowskiego beton zdaje się brać górę nad zielenią – jednak inni z sopocian mają zupełnie inne zdanie na ten temat. I nie stronią od wyrażania swoich opinii na internetowych forach poświęconych kurortowi.

- Tak, najlepiej wszystko wyciąć, zabetonować, potem posadzić jakieś krzaki i wydać jeszcze kasę z nie swojej kieszeni, dając mieszkańcom wrażenie, że coś mają do powiedzenia. Trzeba było nie niszczyć tej zieleni w pierwszej kolejności – napisał jeden z internautów.

- Ten zabetonowany plac to anty-wizytówka Sopotu. Nie myślało się rozsądnie wcześniej, cóż tam raptem milion i zrobi się atrapy zieleńców i rabat kwiatowych plus drewniane podesty do stałej konserwacji – zauważyła inna.

- Nic nie wróci starego wyglądu tego placu i tak będzie beton – nie krył żalu sopocki użytkownik sieci.

- Piękne kameralne i romantyczne miejsce dla Żuli spod Algi będzie – podkreślił kolejny z sopocian.


Cóż, problem osób o wątpliwym wyglądzie i zapachu, wskazujący iż raczej nie są ofiarami życia i zwykłej bezdomności, lecz bardziej takiego czy innego wyboru (sami często nazywający siebie wprost – „nierobami”), to zjawisko doskonale widoczne w Sopocie. Wystarczy się przejść głównymi ulicami, by przynajmniej kilka razy zostać zaczepionym co najmniej prośbą o papierosa. Faktem też jest, że często trudno znaleźć ławeczkę, na której można by było przysiąść, a która nie stanowiłaby leża dla co bardziej „zmęczonego” tzw. zaczepiacza. Świadczą o tym wrzucane na fora fotografie (fot. 2, fot. 3).

alt

FB/Sopot Moje Miasto


alt

FB/Sopot Moje Miasto


Co ciekawe, urzędzikom zachwyconym nową inwestycją w wyspy to najwidoczniej nie przeszkadza, skoro można odpoczywać w ten sposób tuż pod ich oknami. Zatem komentarz ostatniego z cytowanych internautów wydaje się być dość celny… A i promocja tego typu wygodnych „leżanek” przez włodarzy bardziej zrozumiała…

raz


Inne artykuły związane z: