Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
czwartek, 14 lutego 2019 21:36
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
Prawdziwy dreszczowiec zafundowali kibicom siatkarze Trefla i PGE Skry ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W Sopocie powstaną kolejne miejsca przyjazne… żulom?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
czwartek, 06 września 2018 07:31

Wśród betonowego morza wlanego w centrum trójmiejskiego kurortu – Placu Przyjaciół Spotu – powstanie prawdziwa, wręcz tropikalna wyspa – Zielona Wyspa. To kolejny pomysł, którym chwalą się władze miasta, a które stały się przedmiotem kpin jego mieszkańców.


Jak podał sopocki magistrat, pierwsza z pięciu zielonych wysp stanąć ma przy budynku Algi. Od momentu podpisania umowy, wykonawca będzie miał dwa miesiące na realizację, a więc prawdopodobnie do listopada. Na projekt „Zieleń na Placu Przyjaciół” miasto przeznaczyło w sumie milion zł.

alt

Wizualizacja: pracownia Wolski Architekci


Co prawda idea zielonych wysp to inicjatywa mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego – co nie dziwi w mieście, w którym wbrew opinii garstki urzędników prezydenta Jacka Karnowskiego beton zdaje się brać górę nad zielenią – jednak inni z sopocian mają zupełnie inne zdanie na ten temat. I nie stronią od wyrażania swoich opinii na internetowych forach poświęconych kurortowi.

- Tak, najlepiej wszystko wyciąć, zabetonować, potem posadzić jakieś krzaki i wydać jeszcze kasę z nie swojej kieszeni, dając mieszkańcom wrażenie, że coś mają do powiedzenia. Trzeba było nie niszczyć tej zieleni w pierwszej kolejności – napisał jeden z internautów.

- Ten zabetonowany plac to anty-wizytówka Sopotu. Nie myślało się rozsądnie wcześniej, cóż tam raptem milion i zrobi się atrapy zieleńców i rabat kwiatowych plus drewniane podesty do stałej konserwacji – zauważyła inna.

- Nic nie wróci starego wyglądu tego placu i tak będzie beton – nie krył żalu sopocki użytkownik sieci.

- Piękne kameralne i romantyczne miejsce dla Żuli spod Algi będzie – podkreślił kolejny z sopocian.


Cóż, problem osób o wątpliwym wyglądzie i zapachu, wskazujący iż raczej nie są ofiarami życia i zwykłej bezdomności, lecz bardziej takiego czy innego wyboru (sami często nazywający siebie wprost – „nierobami”), to zjawisko doskonale widoczne w Sopocie. Wystarczy się przejść głównymi ulicami, by przynajmniej kilka razy zostać zaczepionym co najmniej prośbą o papierosa. Faktem też jest, że często trudno znaleźć ławeczkę, na której można by było przysiąść, a która nie stanowiłaby leża dla co bardziej „zmęczonego” tzw. zaczepiacza. Świadczą o tym wrzucane na fora fotografie (fot. 2, fot. 3).

alt

FB/Sopot Moje Miasto


alt

FB/Sopot Moje Miasto


Co ciekawe, urzędzikom zachwyconym nową inwestycją w wyspy to najwidoczniej nie przeszkadza, skoro można odpoczywać w ten sposób tuż pod ich oknami. Zatem komentarz ostatniego z cytowanych internautów wydaje się być dość celny… A i promocja tego typu wygodnych „leżanek” przez włodarzy bardziej zrozumiała…

raz


Inne artykuły związane z: