W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Za horyzontem - malarstwo Elżbiety Makuły Hajdun

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 listopada 2020 15:18

Ostatnio przyciągnęła moją uwagę wystawa malarska Elżbiety Makuły Hajdun i to nie dlatego, że odbyła się w tych trudnych pandemicznych czasach, ale już od lat jej sztuka mnie przyciąga.


Zanim jednak o malarstwie jeszcze parę słów o organizacji wystaw w czasie pandemii. Był to trudny czas dla artystów, ale mam nadzieję, że już powoli kończy się i powrócimy do normalności. Normalności, która w tym wypadku znaczy przywrócenie organizacji wystaw i wernisaży będących siłą napędową towarzystwa malarskiego, miejscem spotkań, wymiany myśli, czasami zwykłym złapaniem oddechu. Czy był to czas stracony? Chyba nie, w wielu wypadkach był to czas rodzenia się pomysłów i zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu, powstawaniu nowego oblicza wizerunku malarskiego. Wiele wystaw zostało zaprezentowanych w nowej formule „on line”. Oczywiście to nie to samo, ale zawsze, sytuacja zmuszała do aktywności. W miarę czasu okazywało się, że można powrócić przy zachowaniu daleko idącej ostrożności do ekspozycji wystaw z ograniczoną ilością odwiedzających osób. Środowisko gdańskich artystów odetchnęło.

alt


alt


Przed kilku dniami zakończyła się w Oliwskim Ratuszu Kultury ciekawa wystawa dawno nie widzianej gdańskiej malarki Elżbiety Makuły Hajdun, artystki już z pokaźnym stażem i dorobkiem. Malarstwo Elżbiety zawsze wywołuje poruszenie i sprawia ciekawość, co nowego wydarzyło się w jej poszukiwaniu nowych wzruszeń? Sytuacja nie pozwala na bezmyślną obserwację jej prac bowiem jest ciągiem pewnej myśli poszukującej czegoś niedoścignionego, będącego za horyzontem, majaczącym gdzieś daleko czego nie możemy dostrzec. Nie jest to jednak malarstwo magicznego realizmu. Nasz wzrok wypatruje tej nieokreślonej sytuacji, ale czy tak naprawdę chcemy odkryć tę tajemnicę?

alt


alt


Kiedyś o malarstwie Hajdun napisałem, że skupia się na kompozycjach geometrycznych rosyjskich konstruktywistów, amerykańskich minimalistów czy ekspresji abstrakcyjnej lat pięćdziesiątych. Oczywiście można mieć różnego rodzaju obserwacje i skojarzenia, ale w malarstwie artystki nie da się nie zauważyć odnośników do sztuki jej wyjątkowych profesorów. Obrazy Hajdun mocno osadzone są w klarownych i przejrzystych kompozycjach dwóch mistrzów, którzy wydaje się ukształtowali to widzenie. To świat odległego horyzontu, przenikających się wyobrażeń o istnieniu czegoś za nim, pewnej tęsknoty za czymś nieokreślonym. Obraz buduje przestrzeń w której kolor i forma odgrywają najważniejszą rolę. Zarówno Stanisław Wójcik, wychowanek krakowskich kolorystów - Zbigniewa Pronaszki i Fryderyka Pautscha, jak i Hugon Lasecki, wychowanek Stanisława Borysowskiego profesorowie PWSSP w Gdańsku obdarzyli artystkę tym wyjątkowym doznaniem rodzącej się w latach 70. i 80. nowej stylistyki intelektualnej, myśli opartej w wypadku Elżbiety na uczuciu. Sama artystka odżegnuje się jednak od interpretacji treści, to kolor i forma tworzą syntezę i przemawiają do widza.

alt


60 obrazów na 60 urodziny, wystawa nosiła tytuł „Ikony pejzażu” ekspozycja jest niczym innym jak pewną kontynuacją widzenia pejzażu, nie tak oczywistym jak wskazywałby na to tytuł, ale jak zawsze w pejzażach Hajdun to artystyczne widzenie jelitkowskiego pejzażu Zatoki Gdańskiej, który w pracach artystki przewija się od wielu lat. Malarka wielką wagę przykłada również do struktury nakładanej farby złączonej z piaskiem jelitkowskiej plaży i impastami złotej grubej farby. Faktura może ma mniejsze znaczenie dla całości, ale również zwraca uwagę na stosunek artystki do swojej twórczości nie podlegającej wysokiej kulturze artystycznej.


Kolejna ekspozycja twórczości Elżbiety Makuły Hajdun udowodniła że jej poszukiwanie jeszcze się nie skończyły.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież