Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Piotr Zajęcki w cyklu „Ocalić od zapomnienia”

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 listopada 2013 17:11

W XI edycji cyklu wystaw pod nazwą  „Ocalić od zapomnienia” organizowanego jak dotąd samodzielnie przez Gdański Okręg ZPAP, przypomniano twórczość niedawno zmarłego pedagoga ASP w Gdańsku prof. Piotra Zajęckiego.


Wydarzenie to stało się pretekstem do godnego odnotowania zbliżenia tak naturalnie bliskich instytucji jakimi są ZPAP i ASP. Gdańska Akademia, w tym roku po obopólnych ustaleniach przystąpiła do przedsięwzięcia. Uczelnia udostępniła na organizację wystawy niedawno odremontowaną  aulę. Jak powiedzieli podczas wernisażu w swoich wystąpieniach rektor Akademii prof. Ludmiła Ostrogórska oraz prorektor prof. Krzysztof Gliszczyński może to być dobry kierunek w nawiązaniu bliższej współpracy między instytucjami. Prezes ZPAP Janusz Janowski potwierdził wolę  współpracy przy tym jakże ciekawym i ważnym dla gdańskiej kultury cyklu.


alt

Piotr Mikołaj Zajęcki, syn artysty, Rektor ASP w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska, Prorektor ASP w Gdańsku prof. Krzysztof Gliszczyński, Prezes ZPAP-Gdańsk Janusz Janowski


Sama w sobie uczelniana aula prezentuje się wspaniale i jest wymarzonym miejscem do organizacji tego typu wystaw. Wypełniona pracami nieodżałowanego prof. Piotra Zajęckiego, stała się jeszcze piękniejsza i wywarła na licznie przybyłej publiczności duże wrażenie i niekłamany zachwyt. Natomiast prace profesora pochodzące z prywatnej kolekcji rodziny, w tym nowym otoczeniu nabrały blasku i wywołały nawet w osobach znających wcześniej artystę i jego sztukę, duże emocje.


alt

Piotr Zajęcki, Walka byków, lata 90, olej, płótno


Swoistym znakiem rozpoznawczym, kluczem do tajemnicy jego twórczości jest malarstwo figuratywne wpisujące się w nurt sztuki będącej  trochę na uboczu mody lat 60 i 70 XX wieku, a której głównym atrybutem jest renesansowa ikonografia. Z podobnych znaków semantycznych do dziś korzysta Kiejstut Bereźnicki.


alt

Piotr Zajecki, Uliczny koncert, lata 90, olej, płótno


Na wystawie zobaczyć możemy również wiele prac graficznych z początkowego okresu twórczości artysty. Na estetykę przestrzeni, w której poruszał się Zajęcki wydaje się, że duży wpływ miało również malarstwo Bruegel’ów, Goi i Rembrandta. Profesor do końca pozostał wierny trudnej sztuce figuratywnej, ale też miał dobrych nauczycieli. Jego osobowość artystyczna ukształtowała się pod skrzydłami Stanisława Borysowskiego przedstawiciela w prostej linii, koloryzmu polskiego Józefa Pankiewicza, a później już po studiach, podczas asystentury w pracowni prof. Rajmunda Pietkiewicza. 


alt

Piotr Zajęcki, Parada cyrkowców, ok. 1995, olej, płótno


W starannie przygotowanym katalogu do wystawy prof. Andrzej Śramkiewicz tak wspomina malarza „…Człowiek ciepły, pracowity, z poczuciem humoru… Cenił piękno, także to przyjmujące postać nieoczywistą- trudnej  harmonijności. … Żył i pracował ciesząc się tym, co zdarza się tu i teraz, jednocześnie będąc napełnionym tęsknotom za obcowaniem z poetyką obrazowania czasów minionych. …” Natomiast Janusz Janowski w eseju otwierającym katalog zatytułowanym „Mroczna bezczasowość malarstwa Piotra Zajeckiego”, tak podsumowuje jego osobowość „ … Przez lata służył artystycznym  doświadczeniem i wrażliwością młodemu pokoleniu, jednak, jak się wydaje nie wykształcił - poza swoim synem Piotrem Mikołajem Zajęckim, którego malarstwo jest swoistym continuum jego twórczości- uczniów podążających malarsko wytyczoną przez niego drogą. Ten fakt nie zmienia jednak doniosłości jego własnej twórczości dla sztuki Wybrzeża i malarskiej tradycji gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, z którą był związany do końca swoich dni.”


alt

Piotr Zajecki, Portret arlekina, lata 90, olej, płótno


Na zakończenie chciałbym rekomendować trzy obrazy, które na mnie zrobiły największe wrażenie. Wszystkie trzy są jakby poza głównym nurtem twórczości artysty, choć do końca pewnie nie mam racji. Myślę o pejzażu „Zamek w Sandomierzu” oraz o obrazach „Walka byków” i  „Arlekin” z lat 90.


alt

Piotr Zajęcki, Zamek w Sandomierzu 1996, olej, płótno


Wystawę Piotra Zajeckiego „Ocali od zapomnienia”, trzeba koniecznie zobaczyć, bowiem ta wystawa wywołuje silne emocje i pozostanie na długo w naszej pamięci.
Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.plInne artykuły związane z:
 

Komentarze  

 
0 #1 Ja 2013-11-13 06:31
Nie "prof. Kazimierz Gliszczyński", ale "prof. Krzysztof Gliszczyński" (w tekście źle, w podpisie pod zdjęciem dobrze).
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież