Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Naturalistyczny Gdańsk w litografiach Ziesmera

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
niedziela, 07 lutego 2021 14:35

Nie był geniuszem gdańskich grafików, ale jako artysta grafiki użytkowej i artystycznej był znany, dał się również poznać jako ilustrator książek i projektant reklam. Curt Ziesmer(1890, Gdańsk- 1966, Buxtehude) w swoich pracach graficznych dość wiernie odtwarzał stary Gdańsk.


Był artystą wywodzącym się ze środowiska niemieckiego z dość gruntownie sprecyzowanymi poglądami. Jego aktywność artystyczna przypadła na lata powstawania Wolnego Miasta Gdańska. Sytuacja polityczna w połowie lat 20. XX wieku nadal była względnie unormowana. Trwała walka o władzę, ale jeszcze wówczas nic nie zapowiadało nadchodzącej burzy. Kontakty niemiecko-polskie w Gdańsku utrzymywały się na podwyższonym stopniu wrogości, ale były jeszcze do zaakceptowania.

alt


Trudno mówić o szczęśliwości, ale sytuacja polityczna dawała pewien oddech swobody dla artystów. Czasy spokojnego tworzenia budziły aktywność pracy artystycznej. Okres największej sprawności wyróżniał się eksplozją bardzo dobrych realizacji graficznych i to zarówno polskich jak i niemieckich. Wspomnę tylko o świetnych tekach graficznych Jana Kantego Gumowskiego, Stanisława Brzęczkowskiego, Bertholda Hellingratha, Ragimunda Reimescha czy Paula Kreisela.

alt


alt


Jednak powoli miasto stawało się coraz bardziej „brunatne”. Wybory do senatu w 1933 roku zupełnie zmieniły sytuację. Artyści działali nadal z o wiele większą determinacją niemieckiej postawy nie zaznaczając jednak wprost swoich sympatii. Dopiero od 1935 roku coraz śmielej pokazywać zaczęły się elementy nacjonalistycznego wizerunku. Pojawiły się one na obrazach Fritza Pfuhle, Paula Dannowskiego i Bruno Paetscha do tej pory wybitnych przedstawicieli niemieckiego malarstwa rodzajowego.

alt


W 1929 roku nakładem gdańskiego wydawnictw Paula Rosenberga ukazała się teka 6 litografii Curta Ziesmera dość wiernie ukazująca zabytki starego Gdańska. Jednak artystyczny poziom nie w pełni może satysfakcjonować znawców sztuki. Ziesmer zbyt realistycznie przedstawił zabytki, zabrakło siły indywidualności artysty. Teka Gumowskiego czy Reimescha poza architektonicznym zapisem miasta jest twórczym odzwierciedleniem osobowości artystów. Ziesmer zbyt dosłownie potraktował miejski pejzaż, był naturalistycznym odtwórcą rzeczywistości, już zbyt głęboko tkwił w zleceniach reklamowych przygotowując wiele wizerunkowych kampanii, projektował także okładki książkowe. Niestety był również artystą na usługach niemieckiej propagandy. W jego pracach da się odczuć pruską dokładność, choć starał się poprzez sztafaż nadać im swobodę i walor artystyczny, niestety nie do końca udał się ten zabieg. Jego pejzaże charakterystyczne dla niemieckiej narracji dają wyraźny wgląd w jego polityczne sympatie.

alt


alt


Jednakże trudno mówić o tym by był bardzo słabym artystą, projekty kampanii reklamowych w wielu wypadkach są pomysłowe i bardzo twórcze, był dość dobrze wykształconym twórcą. Doświadczenie malarskie zdobywał w berlińskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych i w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie na Wydziale Rzeźby. Rozpoczął jednak od nauki rysunku na prywatnych lekcjach udzielanych mu przez gdańskiego rzeźbiarza Friedricha Wilhelma Fentzlafa. Po pierwszej wojnie światowej Ziesmer już na stałe osiadł w Gdańsku i wyspecjalizował się w tworzeniu miejskich pejzaży, ale jako dość zdolny ilustrator zaczął wykonywać zlecenia reklamowe dla przemysłu. Łączył grafikę użytkową z grafiką artystyczną wybrał drogę dającą o wiele większe możliwości merkantylne, możliwości zarabiania pieniędzy, co w ówczesnym czasie kryzysu nie było bez znaczenia.

alt


Artysta nie rezygnował z ambitniejszej sztuki, realizując graficzne pejzaże w ujęciu raczej popularnym, mogące podobać się mniej wyrobionej publiczności. Jego sztuka pozostała w kilku ujęciach architektonicznych miasta końca lat 20. XX wieku. Mimo wszystko starał się pozostawić swój obraz starego portowego Gdańska. Może rzeczywiście grafiki nie robią wrażenia, ale mimo wszystko są kolejnym zapisem historii miasta, jego nadzwyczajnych zabytków i pośród wielu graficznych tek stanowią obraz gdańskiej sztuki tamtych lat. Po wojnie swoje losy artysta związał z Buxtehude, miastem położonym niedaleko Hamburga, gdzie zmarł w 1966 roku.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież