Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jan Misiek - Fałszywe zakończenia nie są prawdziwe

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 stycznia 2021 17:25

Modę na dekadenckie nastroje już dawno mamy za sobą, ale czy pesymistyczna w odbiorze sztuka Jana Miśka poddaje się tej tezie? Jego wyjątkowe kolaże, w tworzeniu których jest mistrzem gdzieś głęboko wyjaśniają tę kwestię. Pisałem już kiedyś o tym.


Kiedy oglądam jego prace przypominam sobie widziane przed laty pierwsze jego wystawy. Przeżyłem wówczas spore emocje i doznałem wielu wzruszeń, myślę o wystawach: „Mezza Voce” i „Kartki z nieba”. Filozofia tworzenia przez artystę kolaży, jest zawsze taka sama, musi być zachowana przede wszystkim oryginalność świata przedmiotów. Zdjęcia muszą być prawdziwe, nie mogą być reprodukcje starych fotografii. To samo z papierem, jak coś dotyczyło danego wydarzenia lub rozgrywało się w określonym czasie, nie mogło pochodzić z innego okresu, musiało być autentyczne. To tylko namiastka jego filozofii, która zbudowana jest na wydarzeniu dotyczącym tworzenia sztuki, a nie historii, choć ona jest zaczynem. Kompozycja stanowi sedno sprawy, zasadą jest prostota. Cała reszta należy do widza.

alt

Jan Misiek, kolaż


Zawsze z wielką przyjemnością powracam do twórczości gdańskiego artysty. Ostatnio jednak nie było okazji do rozmów tym bardziej do oglądania prac. W mojej ocenie jego sztuka zawsze znajduje się bardzo wysoko, cenię ją i to nie dlatego, że pochodzi z bardzo dobrej szkoły profesora Władysława Jackiewicza, ale dlatego, że swój talent Jan Misiek umiał właściwie wykorzystać i skierować w odpowiednią stronę.

alt

Jan Misiek


alt

Jan Misiek, kolaż


Pamiętam moje spotkania z prof. Jackiewiczem i jego odwoływanie się do swoich najlepszych studentów. Było ich kilku, ale Miśka profesor przywoływał zawsze najwcześniej. Twórczość artysty obserwuję już od lat z większymi lub mniejszymi przerwami, ale to co zobaczyłem na jego ostatniej wystawie w Oliwskim Ratuszu Kultury przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Wrażenie olbrzymie, porównywalne z tym kiedy widziałem jego pierwsze wystawy, nic się nie zmieniło. Misiek nadal jest nieobliczalny w wywoływaniu nowych emocji i wzruszeń. Myślę, że takie dreszcze wywoływać może tylko artysta doświadczony z dużą wiedzą warsztatową i zmysłowością, który w autentyczny sposób bez udawania i naśladowania innych umie poruszać się po linii między widzem a sobą, czuje tę zależność i nie przekracza trudnych granic. Misiek wierzy w wyczuloną inteligencję swoich widzów i prowadzi ich w zamierzonym przez siebie kierunku. Czasami wymusza swoje wyobrażenia, ale dzięki temu prowadzi widzów w kierunku zrozumienia bardzo wysokiej sztuki, która nie jest dla wybranych, każdy może ją zrozumieć. Przenosi siłę odbioru z historycznego wydarzenia na siłę artystycznego odbioru sztuki i to jest autentyczna zaleta jego twórczości.

alt


I jeszcze jedna sprawa, w ogólnym odbiorze dzieła bardzo ważna mająca ostateczne znaczenie na oblicze całości, to przestrzeń, którą jak zauważyłem artysta w ostatnich pracach powiększa i wyposaża ją w odpowiednio dobraną gęstość faktury, którą specjalnie tworzy pod kątem danego przedstawienia. Ale tak czy inaczej techniki wykonywania pracy są mniej ważne liczy się przede wszystkim plastyczne myślenie. Stawianie znaków już samo w sobie stanowi czystą twórczość. Pozbycie się technologii, stanowi dla artysty cel ważny, ale oczywiście nie najważniejszy. W dzisiejszym świecie technologia zawsze będzie istniała, ale nie może przysłaniać istoty sztuki. Najważniejsze jest pobudzenie odbiorcy, jego myślenia i wrażliwości. Kompozycja kolażu wymaga olbrzymiego doświadczenia, tworzona jest dzięki naturalności i normalności, która sprawia wrażenie daleko idącej prostoty i jest efektem wielkiej wiedzy, talentu i smaku.

alt

Jan Misiek, kolaż


Jan Misiek dla zrozumienia istoty sztuki zawsze przywołuje słowa samego mistrza Picasso, który odnosił się do postawy osób chcących zrozumieć fenomen dzieła sztuki, mówiąc, że żadnymi słowami nie da się tego wytłumaczyć, choć słowa mogą dać wskazówkę i wyjaśnić pewne niedomówienia. „Każdy chce zrozumieć sztukę. Dlaczego nie spróbować zrozumieć śpiewu ptaka?”. Teoria Picassa odnosiła się w znacznym stopniu, również do kompozycji kolażowych.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież