Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Felix Meseck - słynny gdański rysownik

Ocena użytkowników: / 36
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 marca 2021 13:24

Felix Meseck urodził się w Gdańsku pod koniec XIX wieku, w 1883 roku. Był wybitnym przedstawicielem gdańskich artystów. Zaliczany jest do grona najwybitniejszych rysowników i ilustratorów, wywodził się z gdańskiej bohemy artystycznej. Nadal jest mało znany w swoim rodzinnym mieście.


Żył do 1955 roku i jego twórczość po wojnie tworzona w zupełnie innych warunkach trudno mówić, aby była kontynuacją starej ekspresyjnej formy jego starych rysunków, przynajmniej w tej malarskiej części była powrotem do początkowych fascynacji artysty. W tych niedużych akwarelach często wspominał krajobrazy znane z minionych, młodzieńczych lat. Cała twórczość artysty oparta była na rysunku, dlatego dzisiaj tak trudno dotrzeć do jego prac malarskich.

alt


W zbiorze Andrzeja Walasa, kolekcjonera gdańskiego malarstwa znajduje się przynajmniej kilka takich prac, które nieco w innym świetle prezentują tego artystę już nie tylko jako jedynie słynnego rysownika, ale jako wszechstronnego twórcę. Dwie z prezentowanych prac są sygnowane, a dwie posiadają na odwrocie zapisane ołówkiem uwagi autora, lecz nie zostały sygnowane, pochodzą jednak z tego samego źródła i nie ma wątpliwości co do ich autentyczności. Prawdopodobnie przedstawiają pejzaże z dobrze znanych miejsc, z okolic Królewca w Prusach Wschodnich, miejsca dla artysty mocno sentymentalnego łączącego się ze wspomnieniami.

alt


Meseck miał za sobą wiele ciekawych adresów zamieszkania i studiów. Mieszkał w Gdańsku, Sopocie, Królewcu, Berlinie, Waimarze i w Rzymie. Swoją edukację artystyczną zaczynał w gdańskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych u wybitnego malarza Wilhelma Augusta Stryowskiego, by kontynuować naukę w Berlinie-Charlottenburgu (1903‒1904) i w Królewcu (1904‒1905) u znanego malarza Ludwiga Dettmanna i grafika Heinricha Wolffa.

alt

Felix Meseck


Przed studiami mieszkał w Gdańsku przy Langgarten (Długie Ogrody). Urodził się w rodzinie eksportera drewna Carla Mesecka i wychowywał się z bratem Oscarem. Początkowy okres jego twórczości związany był z malarstwem. Zaprzyjaźniony z artystami berlińskiej secesji, utrzymywał kontakty z Maxem Liebermannem, Lovisem Corinthem i Maxem Slevogtem. W pierwszym okresie twórczości był malarzem bezkompromisowym i radykalnym, nieco później ustabilizował swoje podejście do koloru. Barwy stały się łagodniejsze, pozbawił je kontrastów i napięć. Dopiero I wojna światowa wywołała w nim nowe refleksje. Zajął się rysunkiem, który w tamtym okresie wydał się najwłaściwszy dla niego, zarówno w klimacie, jak i ekspresji. Jego linie były wypracowane, charakteryzowały się czystością i świeżością. Używał suchej igły, ołówków, długopisów, prace wykonywał w różnych technikach graficznych, przeważnie były to akwaforty. Drzewa w jego twórczości stawały się powtarzającym motywem ‒ były ilustracją do zniszczonych wojną krajobrazów.

alt


W latach 1924‒1930 był już profesorem i wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Weimarze. Tam swoje graficzne zainteresowania doprowadził do perfekcji, mając już na koncie ilustracje do dzieł Johanna Wolfganga Goethego (Faust, 1914; Prometeusz, 1920), Williama Szekspira (Burza, 1922), dzieł Novalisa, Clemensa Brentano, von Kleista i serię kart kalendarzowych z 1920 roku. W tym czasie wystawiał swoje prace na Biennale w Wenecji.

alt


Po zakończeniu pracy w Weimarze w 1930 roku udał się do Rzymu na stypendium Niemieckiej Akademii Sztuki. Na Pomorze powrócił w roku 1939 i osiedlił się niedaleko Gdańska, prawdopodobnie w okolicach Gniewu. Po wojnie artysta wyjechał do Niemiec. Osiadł w Holzminden, powiatowym miasteczku położonym nad Wezerą w Dolnej Saksonii, gdzie zmarł w 1955 roku.


Pamięć o tym zapomnianym artyście i gdańszczaninie kultywuje Muzeum w Höxter-Corvey. Przed kilku laty w 2017 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprezentowało jego 44 rysunki, ale wystawa nie wzbudziła oczekiwanego zainteresowania. Dotyczyła jedynie ilustracji do dwóch dzieł ‒ E.T.A. Hoffmanna "Złoty garnek" i Ludwiga Achima von Arnima "Isabela von Agypten".

alt


Felix Meseck zapisał się w historii światowej sztuki nie tylko jako autor wspaniałych ilustracji do dzieł niemieckiej literatury, ale także jako pejzażysta miejsc związanych z okolicami Gdańska i Pomorza.

Stanisław Seyfried
- prace pochodzą z kolekcji Andrzeja Walasa


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież