100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jeszcze raz WL4

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 września 2018 16:19

Ciekawe jak długo gdańscy artyści będą mogli cieszyć się nowym miejscem, bowiem poprzednie w budynku piekarni „Germania” przekształcone na pracownie malarskie przy ulicy Wiosny Ludów 4, nad kanałem Motławy przy Starym Nabrzeżu Szkut służyło tylko dwa lata. Jak się okazało i tak ich praca przyniosła wielki dorobek artystyczny w postaci wielu wystaw malarskich, rzeźbiarskich, warsztatów ceramicznych, koncertów, przedstawień teatralnych. Działalność była imponująca, zakończona została nagle, teren razem z budynkiem kupił sopocki deweloper spółka NDI. Gdańska społeczność artystyczna nadal cierpi na brak miejsca, pracownie to towar deficytowy, kiedyś było inaczej. Poszukiwania nowej przestrzeni na pracownie trwały krótko. Na szczęście byli poszukujący artystów. Spółka „Edonia”, inny deweloper, w swoich planach obok funkcji biurowo-mieszkaniowych przewiduje miejsce na kulturę i sztukę, jak się wydaje rozumianą szerzej, jako nieodzowną część codziennego życia.



„Edonia” jest jednym z kilku właścicieli terenów postyczniowych, planuje inwestowanie i zagospodarowanie terenów Młodego Miasta w Gdańsku. Na tym terenie, dosłownie o kilkaset metrów od „Germanii” idąc dalej wzdłuż kanału w stronę zatoki stoi czterokondygnacyjny budynek. Tu zaczyna się lub kończy Stocznia Cesarska. Dziś budynek jest pod kontrolą konserwatora zbytków. W XVIII wieku stała tu gospoda marynarska „Milchpeter” nazwa przylgnęła do tego miejsca. Industrialny budynek wzmocniony w czasie wojny konstrukcjami żelbetonowymi, dziś wydaje się idealnym miejscem do prowadzenia działalności z przeznaczeniem na wystawy malarstwa i koncerty. Obok budynku stoi stary przepiękny pochodzący z początku XX wieku dźwig, kiedyś obsługujący już nieistniejące nabrzeże stoczniowe. „Edonia” w swoich koncepcjach przewiduje, podobnie jak w realizacjach zagospodarowania podobnych terenów w Londynie, Hamburgu czy Nowym Jorku, działania na rzecz sztuki. Należy mieć nadzieję, że gdańscy artyści w przyszłych realizacjach na terenie „Młodego Miasta” znajdą swoje stałe miejsce.

alt

Nowe WL4


alt

Widok na zewnątrz


Dziś prezesem Stowarzyszenia „WL4 Przestrzeń Sztuki” jest znany gdański artysta Marcin Waras. - Powstało już 14 pracowni - mówi Marcin Waras. - Powierzchnia wystawiennicza i koncertowa ma około 2000 metrów kwadratowych, obok budynku stoi niesamowity stary dźwig obsługujący kiedyś nieistniejący już dziś kanał stoczniowy, przy którym budowano okręty wojenne. Otoczenie jest nadzwyczajne, robi olbrzymie wrażenie szczególnie na przybyszach z głębi Polski. Budynek jest zabytkiem, a więc musi być zachowany. Myślę, że w przyszłości może pełnić funkcję integrującą mieszkańców dzielnicy wokół sztuki. Rozpoczęliśmy działalność 24 czerwca koncertem Czeskiej Orkiestry Dętej oraz koncertem Krzysztofa Ścierańskiego i wystawą malarską artystów, rezydentów nowego WL4.

alt

Ekspozycja rzeźb Czesława Podleśnego


alt

Mariusz Waras


Jednym z ostatnich przedsięwzięć było przypłynięcie galary wiślanej z Krakowa. Bartolomeo Koczenasz, krakowski artysta, w akcji „Dar Krakowian dla Pomorzan” promujący przywrócenie wiślanej drogi wodnej między Krakowem a Gdańskiem wraz z kolegami przypłynął na płaskodennej galarze z 130-kilogramowym wizerunkiem księżyca symbolem naturalnych rytmów przyrody, harmonijności człowieka w świecie. Chodzi o ruch świadomościowy, mentalny łączący oba miasta oraz przypomnienie walorów dzikości i piękna Wisły.

alt

Czesław Podleśny (z lewej) i Ireneusz Bęc


alt

Ilona Damięcka z zespołem


alt

Nowe WL4


W czasie wakacji, to cudowne miejsce jeszcze nie odkryte przez gdańszczan, gościło wiele imprez kulturalnych. Organizatorzy, gdańscy artyści, wykazali się olbrzymią kreacją. Odbył się piknik lunarny, trójbój kaszubski, przypłynął księżyc z Krakowa, wystąpiła wokalistka i pianistka jazzowa Ilona Damięcka wraz ze swoim kwartetem, swoje obrazy zaprezentował artysta z Krakowa Ireneusz Bęc. Z niecierpliwością czekamy na dalsze działania nowego WL4.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież