Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi... W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o proteście mediów przeciwko projektowi ustawy o opłacie od r...
Reklama
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
niedziela, 21 lutego 2021 20:39
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Boska tajemnica Stanisława Białogłowicza

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 września 2015 17:36

Po części zagadkowe, ale i intrygujące, tajemnicze, rozwiewające się w filozoficzno- religijnym pięknie prace rzeszowskiego malarza prof. Stanisława Białoglowicza wypełniły w liczbie 78 sale wystawiennicze Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ekspozycja jest zwieńczeniem przyznania Stanisławowi Białogłowiczowi nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.  XIV edycja tego prestiżowego ogólnopolskiego wyróżnienia tym razem trafiła do malarza nieco mniej znanego na Wybrzeżu, jednak kapituła powoływana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków doceniła wielkie walory artystyczne podkarpackiego twórcy. Szczególnie podkreślając takie wartości w sztuce profesora jak: łączenie w malarstwie najwyższych jakości duchowych tradycji wschodniej i zachodniej z wyrafinowaną formą oraz za konsekwencję w ukazywaniu duchowego wymiaru świata, który w tym malarstwie ma głębię i podkreśla wartości estetyczne.


alt

Od lewej: Wojciech Bonisławski - dyr. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Ryszard Kowalewski - Prezes ZPAP w Gdańsku, Paweł Huelle - pisarzalt

Od lewej: Stanisław Białogłowicz, Paweł Huelle, Ryszard Kowalewskialt

Krzysztof Bielak - dyr. NDI SA, główny sponsor nagrody i Stanisław BiałogłowiczStanisław Białogłowicz urodził się w 1947 roku w Łękach Dukielskich na Podkarpaciu. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia ukończył w pracowni profesora Wacława Taranczewskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta do dzisiaj wspomina swego profesora z wielką atencją. Jak mówi to jemu swojemu mistrzowi w dużej mierze zawdzięcza kontynuację tej części jego myśli malarskiej, która należy do sacrum. Malarstwo Stanisława Białogłowicza mocno osadzone jest w tradycji polskiego koloryzmu. Od 1973 roku artysta pracuje twórczo i dydaktycznie w szkolnictwie artystycznym. Jest profesorem zwyczajnym Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku. Uprawia malarstwo sztalugowe, monumentalne, rysunek i rzeźbę. Jest autorem realizacji sakralnych w Polsce i w Niemczech, między innymi: Polichromii Kaplicy Seminaryjnej SVD ks. Werbistów w Nysie, Krzyża i Witraży w Kaplicy Męczenników Polskich w Kościele św. Jakuba i Agnieszki w Nysie. Prace artysty znajdują się w muzeach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Rzeszowie.


altalt

Stanisław Białogłowicz, Po jasnej stronie życia, 2014, olej, płótnoalt

Stanisław Białogłowicz, Godzina syna człowieczego, 2003, olej, płótnoHomogeniczna prezentacja w Oliwskim Pałacu Opatów stanowi imponującą całość i robi wrażenie. Doskonała aranżacja wzmacnia odczucia, wszystko pasuje, nie sposób oddzielić  ekspozycję od przestrzeni muzealnej, nawiasem mówiąc należącej kiedyś do Cystersów.  Narracyjna, tajemnica wiary osadzona w dzisiejszej rzeczywistości rozpoznawalnej przez znane postaci, za pomocą sugestii i metafory wywołuje pytanie o nadzieję istnienia. W jednym z esejów napisanych przez samego artystę, zastanawia się on nad figurą ludzką i jej kształtem. Białogłowicz dochodzi do wniosku, że wizerunek postaci człowieka powoli rozpada się i staje się rzeczywistością abstrakcyjną, której jedynym śladem figury ludzkiej pozostaje sam artysta, obecny jedynie w przestrzeni swojego płótna. Takim przykładem, wydają się być na wystawie dwa tryptyki nawiązujące do postaci Matki Teresy z Kalkuty. Podobnymi przemyśleniami dzielił się ze mną  przed laty Kiejstut Bereźnicki w swojej sopockiej pracowni. Opowiadał mi wówczas o obrazach, które w rzeczywistości nie istnieją, a zobaczyć je można jedynie poprzez pewną narrację artystyczną, która zmusza widza do otwarcia swojej świadomości. Refleksyjne malarstwo Białogłowicza pozwala na chwilę zadumy, zastanowienia się i zamyślenia. Wizje artysty bardzo często wpisane w formę krzyża również odkrywają  często inne jego poszukiwania nie tylko tematyczne, ale również środków wyrazu.  


alt

Stanisław Białogłowicz, Wieczerza w Ermoupoli, 2012, olej, płótnoDla tych wszystkich, którzy poczuli wielką ochotę zobaczenia na żywo tej znakomitej sztuki powiem tylko, że Pałac Opatów gościł już tego typu wystawy. Tym razem jednak mamy do czynienia z artystą natchnionym tajemnicą boskiego istnienia. Wystawa czynna będzie do 18. 10. 2015.


Stanisław Seyfried

http://galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież