Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi... W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o proteście mediów przeciwko projektowi ustawy o opłacie od r...
Reklama
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
niedziela, 21 lutego 2021 20:39
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jerzy Fober w Kartuskiej Galerii Refektarz

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2015 19:21

Przeżywanie sztuki w pewnym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie na doświadczenia wykraczające poza codzienne potrzeby, dostarcza nowych bodźców wrażliwości twórczej, wyzwala siły duchowe, pogłębia życie uczuciowe. Takiej afirmacji ostatnio doznałem, a nie często się to zdarza, podczas wystawy rzeźb prof. Jerzego Fobera w kartuskiej Galerii Refektarz. 


Galeria od lat prowadzona przez dr Zofię Watrak co rusz dostarcza głębokich doznań i wzruszeń. Ostatnio miało to miejsce podczas dwóch wspaniałych wystaw poświęconych profesorowi Rajmundowi Pietkiewiczowi, na których najpierw oglądaliśmy malarstwo, a jakiś czas później jego mało znane grafiki. Teraz zaś zobaczyć możemy wspaniałą wystawę rzeźb prof. Uniwersytetu Śląskiego Jerzego Fobera.  


alt

Na zdjęciu (od prawej) dr Zofia Watrak i prof. Jerzy Fober


Mały Refektarz pomieścił zaledwie dziewięć eksponatów, ale to wystarczyło do głębokiego poruszenia i zaskoczenia, bowiem pokaz wywołuje doznania „boskiej przyjemności”. Ale nie wyłącznie dlatego, że kształty ludzkiego ciała oddane w drewnie zbliżają je do antycznych kanonów klasycznej sztuki. Ujmujące piękno człowieczej postaci, proporcje, harmonia, ale również struktura różnych rodzajów drewna oraz inteligencja autora złożyły się na wywołanie  wzniosłych emocji.  


alt

Jerzy Fober -" Kto ma oczy niech słucha" - 2009


Trzeba przyznać, że kartuski Refektarz to miejsce wręcz wymarzone dla prezentacji sztuki Fobera. Klimat galerii, nobilituje jej charakter, uwzniośla, w otoczeniu tym wyraźniej czuć emanację prawdziwych dzieł sztuki, do których autor ma bardzo indywidualny i osobisty  stosunek. Już kiedyś doświadczyłem podobnej okoliczności. Głębokiej osobistej identyfikacji z dziełem sztuki, niemalże takiej samej jak z kimś bardzo bliskim. Przypominam sobie goszczącą przed laty w Gdańsku wystawę amerykańskiej rzeźbiarki, żony Zbigniewa Brzezińskiego - Emilie Brzezinski, „Drzewa rodzinne” i wagę jaką autorka przykładała do samego procesu tworzenia, uwzględniającego wszystkie elementy dotyczące dialogu z materią drewna, przyrodą. Podobnie jest u Fobera, który wspomina o wzajemnym oddziaływaniu, interferencji z drewnem. Artysta w sposób mistrzowski skupia w sobie rożne estetyki, czerpiąc z nich najważniejsze walory. Niewątpliwie wyniesiona ze szkoły średniej stylistyka kenarowska w połączeniu z klasycznymi kanonami rzeźby antycznej, dały ten fascynujący artystyczny wymiar.


alt

Jerzy Fober - "Rzeźba dokończona " - 2004


alt

Jerzy Fober - "Upadły anioł" - 1993 


Prace poruszają wnętrze, jednocześnie w swej filozofii zbliżają się do sacrum, są blisko człowieka, nie oddalają się, wręcz zapraszają do dotknięcia i zbliżenia. Artysta pozostawia jednak miejsce na refleksję, dopowiedzenia i osobiste przeżywanie. Trudno również rozpatrywać twórczość profesora Fobera w kategoriach li tylko ozdobnych dzieł sztuki, kiedy są one czymś więcej. To przyroda i piękno otaczającego świata podpowiadają, że są one ich częścią, a artysta umiał nam to tylko uświadomić.   


alt

Jerzy Fober - "Szymon Słupnik" - 2008


Jerzy Fober ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Rzeźbę studiował w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Stanisława Kulona. Obecnie prowadzi Pracownię Rzeźby w Instytucie Sztuki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Filii Krakowskiej ASP w Katowicach.


alt

Jerzy Fober i  Ryszard Kowalewski - Prezes Zrządu ZPAP w GdańskuWystawa potrwa do 3.11.2015, a następnie zostanie przeniesiona już w nieco większej ilości rzeźb do Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kto się spóźni na kartuską wystawę będzie miał jeszcze jedna szansę, bowiem jest to ekspozycja której nie można pominąć.

Stanisław Seyfried
Fot. S. Seyfried

http://galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież