Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid...
Reklama
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połąc ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rammstein zapłonął apokaliptycznie

altArmagedon według Rammstein obserwowali uczestnicy muzycznego widowiska rozpisanego na dwa dni na granicy Gdańska i Sopotu.  To nie był koncert. To było uwodzenie instynktami. Oderwani od swych biurek urzędnicy, ludzie na co dzień nie obcujący z taką estetyką, ale i całkiem liczna grupa fanów w wieku XXXX+.


Najlepsze miejsca były na płycie Areny.   Trudno na krześle słuchać tej muzyki. Ogień, barwa, dźwięk, tekst stapiało się w jedno - w Rammstein.   Widowisko momentami przypominało starogermański obrzęd. Niemiecka kultowa grupa przybyła do Gdańska pod hasłem „Made In Germany 1995-2011”. Koncert był podsumowaniem zjawiska muzycznego jakim stał się Rammstein, przenosząc esencję swoich 16 lat działalności. 
Wtorkowy koncert zaczął się od utworu "Sonne", swoistego przedstawienia bajki o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.


W oprawie koncertu dominował ogień, eksplozje, światła. Nie bez przyczyny.
Nazwa grupy pochodzi od amerykańskiej bazy lotniczej (Ramstein Air Base) w Niemczech, położonej obok miasta Ramstein-Miesenbach. 28 sierpnia 1988 roku w tej największej amerykańskiej bazie lotniczej w RFN  podczas pokazów lotniczych doszło do tragedii. Trzy z dziesięciu samolotów Aermacchi MB-339 włoskiej grupy akrobacji lotniczej Frecce Tricolori wpadły na siebie, a jedna z maszyn, z bakami pełnymi paliwa uderzył w publiczność. Zginęło 70 osób (67 na ziemi i trzech pilotów), około 1000 zostało rannych, w tym 346 ciężko. Na cześć ofiar tego wypadku niemiecki zespół napisał piosenkę o tej katastrofie. Paul Landers, jeden z ówczesnych twórców nowej nazwy, w późniejszym czasie wyjaśnił, iż nazwa zespołu   ze względu na niewiedzę omyłkowo zapisana została przez podwójne „m”.  Na pomysł stworzenia zespołu wpadł Richard Kruspe, do którego dołączyli Christoph Schneider i Oliver Riedel. Następnie przyłączyli się Till Lindemann, Paul Landers oraz Christian Lorenz. W takim składzie zespół gra do dziś. Muzycy przyznają, że inspirowali się twórczością słoweńskiego Laibach oraz rodzimego Oomph! Styl grupy ewoluował, początkowo był mocno przesiąknięty elektroniką i industrialnymi dźwiękami, na ostatnich płytach brzmienie zespołu stało się bardziej naturalne.
Teksty piosenek poruszają tematy często uznawane za mroczne lub kontrowersyjne.  Lider grupy w zakrwawionym stroju kucharza-oprawcy robił niesamowite wrażenie w  utworze "Mein Teil", zainspirowanym historią kanibala z Rotenburga. Epatowanie męskimi genitaliami też było obecne, co zrozumiałe skoro teksty grupy obracają się wokół ciemnej strony seksualności, brudnej miłości, samotności, perwersji i seksu ("Rein raus", "Fück dich", "Sehnsucht", "Du riechst so gut"), nekrofilii ("Heirate mich"), kazirodztwa ("Laichzeit", "Tier", "Spiel mit mir").


Poniedziałkowy i wtorkowy koncerty Rammstein pełne były są efektów pirotechnicznych.  Stałym elementem podczas wykonywania utworu "Rammstein" i niemal każdego kolejnego były płonące akcesoria.  Niemniej widowiskowe były przenosiny zespołu na alternatywną scenę, umieszczoną na środku płyty Areny po zawieszonym specjalnym pomoście.  Chwilę wytchnienia dla rozgrzanych fanów przyniosła ballada „Ohne Dich”, do której teledysk nagrała grupa podczas wyprawy w wysokie góry.  Polityczne akcenty pojawiły się w utworach „Ameryka”  i  "Links 2-3-4". Wykonany na koniec show „Enel” został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.  
 
Ani na moment nie tracił animuszu Till Lindemann, stojąc na scenie z gigantycznymi ognistymi skrzydłami. Swawolnie wyglądała przy tym wśród publiczności pewna smukła, delikatna blondynka, kołysząc się radośnie w rytm Gott weiss Ich will kein Engel sein...”. Od tego utworu rozpoczął się w 1996 roku triumfalny marsz grupy przez muzyczne sceny.
Dla widowiska Made In Rammstein warto było odwiedzić gdańsko-sopocką arenę.
ASG  
 
{youtubejw}w5EQf8iw1Qk{/youtubejw}


{youtubejw}PvioT04iQV4{/youtubejw}


{youtubejw}uPMHzPBrZeI{/youtubejw}


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież