Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Górale mają Golców i Zakopower, a Kaszubi Verę

altVera (Weronika Korthals) – pochodząca z Kaszub wokalistka i multiinstrumentalista (instrumenty klawiszowe, skrzypce, gitara, saksofon), znana z grupy HA-DWA-O!, programu „Bitwa na głosy” i musicalu „Metro”, dwukrotna laureatka „Szansy na sukces” (z piosenkami Violetty Villas oraz  musicalu „Metro”) zakończyła pracę nad swoim drugim albumem zatytułowanym „Velevetka”, którego wydawcą jest Radiowa Agencja Fonograficzna (Polskie Radio S.A.).


Na albumie znajduje się 11 piosenek etnopopowych, będących umiejętnym połączeniem muzyki pop z elementami muzyki kaszubskiej. Na kanwie nowoczesnej harmonii, zostały osadzone, zarówno fragmenty melodii kaszubskich, jak i utworów autorskich zaśpiewanych w języku kaszubskim.
W rezultacie powstały piosenki charakteryzujące się dużą przebojowością, z łatwo wpadającą w ucho linią melodyczną zwrotek i refrenów.


Dla podkreślenia osobliwości płyty, podczas nagrywania użyto charakterystycznych dla kultury kaszubskiej instrumentów, jak diabelskie skrzypce i burczybas. Ich naturalność uwiarygodniają zaangażowani do sesji nagraniowej i stale współpracujący z wokalistką, zespoły ludowe: kapela MANIJOCE oraz kaszubskie zespoły pieśni i tańca SIERAKOWICE i CHMIELANIE.


Premiera albumu przewidziana jest na październik/listopad b.r.

Pierwszym singlem promującym płytę jest piosenka „Pokochaj mnie”, do której 16 sierpnia, w gdyńskim klubie „Pokład” (Skwer Kościuszki) powstanie teledysk.


Treść teledysku
Scenariusz napisany przez Łukasza Tartasa, to parafraza Dzikiego Zachodu, zamienionego na kaszubskie klimaty.


Wokalistka wykonuje piosenkę w knajpie wypełnionej Kaszubami. Każdy z nich zajęty jest swoim towarzystwem, grając w karty, zażywając tabakę i pijąc piwo.  Na scenie wokalistce towarzyszy kapela kaszubska.
Niespodziewanie w drzwiach knajpy pojawia się przystojny Kaszub, który wywołuje poruszenie zarówno wśród mężczyzn, jak i pięknych kobiet.
Przystojny Kaszub siada przy stole zamawiając piwo i wyciągając tabakierkę. Spogląda na wokalistkę, która odwzajemnia jego spojrzenie. To nie podoba się siedzącym Kaszubom, gdyż każdy z nich ma chrapkę na śpiewającą dziewczynę. Zazdrość widać także na twarzach zgromadzonych dziewczyn.
Przystojny Kaszub nie zwraca jednak na to uwagi. Niczym mariachi wyciąga swój instrument (w tym wypadku kaszubskie Diabelskie Skrzypce) i przyłącza się do zespołu towarzyszącego śpiewającej dziewczynie.
Na znak aprobaty, wokalistka wręcza Przystojnemu Kaszubowi prezent, który może być początkiem ich romansu.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież