Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wspomnienie o Henryku Kliszewiczu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2020 07:08

71-letni Henryk Kliszewicz, po kilku dniach poszukiwań został znaleziony martwy w zaroślach przy wałach przeciwpowodziowych w Koszwalach k. Cedr Wielkich.


Popularny "Klicha" był piłkarzem Lechii w latach 1975-79. Został sprowadzony do Lechii przez trenera Wojciecha Łazarka. Popularny "Baryła" budował silną ekipę po przegranym wyścigu o I ligę z łódzkim Widzewem. Gdańszczanie przed sezonem 1975/76 wzmocnieni zostali zawodnikami z klasy wyższej: Jerzy Kasalik (ŁKS Łódź, reprezentant Polski do l.21), Zbigniew Krawczyk (Wisła Kraków, reprezentant Polski do l. 21), Ryszard Dziadek (Odra Opole), Mirosław Tłokiński ((Flota Gdynia), Bogusław Kaczmarek (MRKS Gdańsk) i właśnie Henryk Kliszewicz (Arka Gdynia).


- To miał być przełomowy sezon dla biało-zielonych - wspomina trener Wojciech Łazarek. - Była silna presja władz lokalnych na sukces Lechii i awans po 10 latach nieobecności w I lidze. Zresztą nie tylko władze lokalne były tym zainteresowane. Lechia to budowlany klub w tamtym czasie i był nam przychylny ówczesny minister towarzysz Karkoszka. Miał swój duży udział, że Rysiu Dziadek trafił do Gdańska z innego budowlanego klubu z Opola. W tej "galerii gwiazd" jak na tamte czasy znalazł się także Heniu. Człowiek wyciszony i skromny. Czasem coś powiedział, ale bywało to rzadko. Mieliśmy taką rozszczekaną gromadkę z Kasalem na czele. To byli na tamte czasy naprawdę dobrzy gracze w II lidze. Nim wystartowaliśmy już wszyscy ogłosili nas I-ligowcami. Ale teraz skupię się na Heniu. Zawodnik o wysokiej kulturze i wyszkoleniu technicznym. Nie odstawał od swoich kolegów z I ligi. Współtworzył świetną II linię, która wówczas była oceniana na jedną z najlepszych nie tylko w II lidze ale także w kraju. Kliszewicz - Kasalik - Krawczyk - Puszkarz to formacja, która dzisiaj wzbudzałaby respekt. Kiedy sezon został przegrany w czerwcu 1976 z Arką Gdynia ci wielcy piłkarze opuścili pokład, a Heniu pozostał i grał dla Lechii jeszcze 4 lata.


Kliszewicz w 1979 roku opuścił Lechię. Wyjechał do Elbląga. Zakończył karierę w tamtejszej Olimpii. Po zakończeniu kariery nie poradził sobie z trudami codziennego życia. Od wielu lat nie utrzymywał kontaktu ze swoimi kolegami z boiska. Brakowało Go na stadionie, nie był obecny na meczach swoich młodszych kolegów i oldbojów, którzy przed laty dzielili z Nim szatnię. Ale to już nie tylko Jego wina...
gg


Inne artykuły związane z: