Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wspomnienie o Henryku Kliszewiczu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2020 07:08

71-letni Henryk Kliszewicz, po kilku dniach poszukiwań został znaleziony martwy w zaroślach przy wałach przeciwpowodziowych w Koszwalach k. Cedr Wielkich.


Popularny "Klicha" był piłkarzem Lechii w latach 1975-79. Został sprowadzony do Lechii przez trenera Wojciecha Łazarka. Popularny "Baryła" budował silną ekipę po przegranym wyścigu o I ligę z łódzkim Widzewem. Gdańszczanie przed sezonem 1975/76 wzmocnieni zostali zawodnikami z klasy wyższej: Jerzy Kasalik (ŁKS Łódź, reprezentant Polski do l.21), Zbigniew Krawczyk (Wisła Kraków, reprezentant Polski do l. 21), Ryszard Dziadek (Odra Opole), Mirosław Tłokiński ((Flota Gdynia), Bogusław Kaczmarek (MRKS Gdańsk) i właśnie Henryk Kliszewicz (Arka Gdynia).


- To miał być przełomowy sezon dla biało-zielonych - wspomina trener Wojciech Łazarek. - Była silna presja władz lokalnych na sukces Lechii i awans po 10 latach nieobecności w I lidze. Zresztą nie tylko władze lokalne były tym zainteresowane. Lechia to budowlany klub w tamtym czasie i był nam przychylny ówczesny minister towarzysz Karkoszka. Miał swój duży udział, że Rysiu Dziadek trafił do Gdańska z innego budowlanego klubu z Opola. W tej "galerii gwiazd" jak na tamte czasy znalazł się także Heniu. Człowiek wyciszony i skromny. Czasem coś powiedział, ale bywało to rzadko. Mieliśmy taką rozszczekaną gromadkę z Kasalem na czele. To byli na tamte czasy naprawdę dobrzy gracze w II lidze. Nim wystartowaliśmy już wszyscy ogłosili nas I-ligowcami. Ale teraz skupię się na Heniu. Zawodnik o wysokiej kulturze i wyszkoleniu technicznym. Nie odstawał od swoich kolegów z I ligi. Współtworzył świetną II linię, która wówczas była oceniana na jedną z najlepszych nie tylko w II lidze ale także w kraju. Kliszewicz - Kasalik - Krawczyk - Puszkarz to formacja, która dzisiaj wzbudzałaby respekt. Kiedy sezon został przegrany w czerwcu 1976 z Arką Gdynia ci wielcy piłkarze opuścili pokład, a Heniu pozostał i grał dla Lechii jeszcze 4 lata.


Kliszewicz w 1979 roku opuścił Lechię. Wyjechał do Elbląga. Zakończył karierę w tamtejszej Olimpii. Po zakończeniu kariery nie poradził sobie z trudami codziennego życia. Od wielu lat nie utrzymywał kontaktu ze swoimi kolegami z boiska. Brakowało Go na stadionie, nie był obecny na meczach swoich młodszych kolegów i oldbojów, którzy przed laty dzielili z Nim szatnię. Ale to już nie tylko Jego wina...
gg


Inne artykuły związane z: