Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wspomnienie o Henryku Kliszewiczu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2020 07:08

71-letni Henryk Kliszewicz, po kilku dniach poszukiwań został znaleziony martwy w zaroślach przy wałach przeciwpowodziowych w Koszwalach k. Cedr Wielkich.


Popularny "Klicha" był piłkarzem Lechii w latach 1975-79. Został sprowadzony do Lechii przez trenera Wojciecha Łazarka. Popularny "Baryła" budował silną ekipę po przegranym wyścigu o I ligę z łódzkim Widzewem. Gdańszczanie przed sezonem 1975/76 wzmocnieni zostali zawodnikami z klasy wyższej: Jerzy Kasalik (ŁKS Łódź, reprezentant Polski do l.21), Zbigniew Krawczyk (Wisła Kraków, reprezentant Polski do l. 21), Ryszard Dziadek (Odra Opole), Mirosław Tłokiński ((Flota Gdynia), Bogusław Kaczmarek (MRKS Gdańsk) i właśnie Henryk Kliszewicz (Arka Gdynia).


- To miał być przełomowy sezon dla biało-zielonych - wspomina trener Wojciech Łazarek. - Była silna presja władz lokalnych na sukces Lechii i awans po 10 latach nieobecności w I lidze. Zresztą nie tylko władze lokalne były tym zainteresowane. Lechia to budowlany klub w tamtym czasie i był nam przychylny ówczesny minister towarzysz Karkoszka. Miał swój duży udział, że Rysiu Dziadek trafił do Gdańska z innego budowlanego klubu z Opola. W tej "galerii gwiazd" jak na tamte czasy znalazł się także Heniu. Człowiek wyciszony i skromny. Czasem coś powiedział, ale bywało to rzadko. Mieliśmy taką rozszczekaną gromadkę z Kasalem na czele. To byli na tamte czasy naprawdę dobrzy gracze w II lidze. Nim wystartowaliśmy już wszyscy ogłosili nas I-ligowcami. Ale teraz skupię się na Heniu. Zawodnik o wysokiej kulturze i wyszkoleniu technicznym. Nie odstawał od swoich kolegów z I ligi. Współtworzył świetną II linię, która wówczas była oceniana na jedną z najlepszych nie tylko w II lidze ale także w kraju. Kliszewicz - Kasalik - Krawczyk - Puszkarz to formacja, która dzisiaj wzbudzałaby respekt. Kiedy sezon został przegrany w czerwcu 1976 z Arką Gdynia ci wielcy piłkarze opuścili pokład, a Heniu pozostał i grał dla Lechii jeszcze 4 lata.


Kliszewicz w 1979 roku opuścił Lechię. Wyjechał do Elbląga. Zakończył karierę w tamtejszej Olimpii. Po zakończeniu kariery nie poradził sobie z trudami codziennego życia. Od wielu lat nie utrzymywał kontaktu ze swoimi kolegami z boiska. Brakowało Go na stadionie, nie był obecny na meczach swoich młodszych kolegów i oldbojów, którzy przed laty dzielili z Nim szatnię. Ale to już nie tylko Jego wina...
gg


Inne artykuły związane z: