Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Popularny wiatr od morza

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 września 2020 07:11

Polacy uważają morskie farmy wiatrowe za najbardziej akceptowalne odnawialne źródło energii – skąd bierze się popularność tej technologii? Dlaczego chcemy wiatraków na Bałtyku?


Ponad 80% Polek i Polaków uważa, że energia z morskich farm wiatrowych pozytywnie wpływa na walkę ze zmianami klimatu. Niemal 2/3 Polek i Polaków wskazało morską energię wiatrową jako preferowany sposób zasilania domu. Ponad 3/4 Polek i Polaków uważa, że ze społecznego punktu widzenia energia wiatrowa produkowana na morzu to dobry lub najlepszy sposób wytwarzania energii elektrycznej – tak wynika z badania opinii publicznej zleconego przez Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej, opublikowanego w raporcie o morskiej energetyce wiatrowej z maja 2019 roku. Co wpływa na tak dobrą ocenę projektów offshore, czyli morskich farm wiatrowych?


Wiatr z Północy i potencjał Bałtyku

Morskie farmy wiatrowe powstają głównie na północy Europy ze względu na panujące tam dogodne warunki wietrzne – gęstość energii wiatrowej jest w Europie najkorzystniejsza właśnie na Morzu Północnym oraz … Bałtyckim.
Nasz Bałtyk jest atrakcyjną lokalizacją dla farm wiatrowych, również ze względu na relatywnie płytkie wody, niższą wysokość fal i mniejsze pływy niż na Morzu Północnym. To tu zbudowano pierwszą na świecie farmę morską – Vindeby (w Danii) o mocy 5 MW.
Dzisiaj plany budowy farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego ma kilka firm krajowych i zagranicznych – największe inwestycje planuje Grupa PGE i należąca do niej PGE Baltica. Polski koncern planuje budowę trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3,5 GW, z czego 2,5 GW do 2030 roku.

alt


Daleko od plaży
Umiejscowienie wiatraków na otwartym morzu faktycznie niweluje wszelkie niedogodności związane z ich pracą. Inwestycje PGE zlokalizowane będą na wysokości Łeby, w odległości 25 km od plaży, dzięki czemu będą praktycznie niewidoczne dla człowieka, przez większą część roku. Przy wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych, z lądu mogą być widoczne jedynie najwyższe partie konstrukcji. Niemniej przez większość dni w roku instalacja będzie praktycznie niedostrzegalna. Znaczne oddalenie od lądu spowoduje też, że praca wiatraków nie będzie słyszalna dla mieszkańców i turystów nadmorskich miejscowości.


Na morzu wieje bardziej
Niwelując niedogodności, jednocześnie możemy skorzystać z wyjątkowo sprzyjających warunków wietrznych na Bałtyku. Jak się okazuje turbiny zaczynają pracę od prędkości wiatru 3 m/s, czyli „lekkiej bryzy”. Z tym, że ta prędkość mierzona jest na wysokości piasty turbiny, gdzie wieje silniej niż u podstawy – czyli w przypadku morskich turbin na wysokości ok. 150 m nad taflą wody. Kiedy na 150 m jest „lekki wietrzyk”, to przy powierzchni zazwyczaj wieje jeszcze słabiej. W praktyce, bardzo rzadkie są przypadki, kiedy morska farma wiatrowa zupełnie nie generuje energii. Ich średnia produktywność w polskiej części Bałtyku oscylować będzie wokół 45%. Planowane do wybudowania 8 GW mocy z farm na morzu pokryje ok. 20% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną Polski. Oznacza to, że morskie farmy wiatrowe będą efektywnym źródłem energii.


Sprzyjające dla klimatu
Inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) są koronnym przykładem walki z postępującymi zmianami klimatu. Morskie farmy wiatrowe zapewniają bezemisyjną produkcję energii, która jest kluczowa dla walki ze smogiem, pozostają też neutralne dla ludzkiego zdrowia. Wydajne odnawialne źródła energii mogą mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Produkcja energii z farm na Bałtyku nie będzie uzależniona od dostaw surowców i ich zmieniających się cen. Wszystkie te czynniki wpływają na popularność i rozwój inwestycji w offshore na Bałtyku. Polska ma szansę skorzystać na tym trendzie i stworzyć nowy innowacyjny sektor gospodarki w perspektywie kilku kolejnych lat.

Materiał we współpracy z

alt

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież