Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Popularny wiatr od morza

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 września 2020 07:11

Polacy uważają morskie farmy wiatrowe za najbardziej akceptowalne odnawialne źródło energii – skąd bierze się popularność tej technologii? Dlaczego chcemy wiatraków na Bałtyku?


Ponad 80% Polek i Polaków uważa, że energia z morskich farm wiatrowych pozytywnie wpływa na walkę ze zmianami klimatu. Niemal 2/3 Polek i Polaków wskazało morską energię wiatrową jako preferowany sposób zasilania domu. Ponad 3/4 Polek i Polaków uważa, że ze społecznego punktu widzenia energia wiatrowa produkowana na morzu to dobry lub najlepszy sposób wytwarzania energii elektrycznej – tak wynika z badania opinii publicznej zleconego przez Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej, opublikowanego w raporcie o morskiej energetyce wiatrowej z maja 2019 roku. Co wpływa na tak dobrą ocenę projektów offshore, czyli morskich farm wiatrowych?


Wiatr z Północy i potencjał Bałtyku

Morskie farmy wiatrowe powstają głównie na północy Europy ze względu na panujące tam dogodne warunki wietrzne – gęstość energii wiatrowej jest w Europie najkorzystniejsza właśnie na Morzu Północnym oraz … Bałtyckim.
Nasz Bałtyk jest atrakcyjną lokalizacją dla farm wiatrowych, również ze względu na relatywnie płytkie wody, niższą wysokość fal i mniejsze pływy niż na Morzu Północnym. To tu zbudowano pierwszą na świecie farmę morską – Vindeby (w Danii) o mocy 5 MW.
Dzisiaj plany budowy farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego ma kilka firm krajowych i zagranicznych – największe inwestycje planuje Grupa PGE i należąca do niej PGE Baltica. Polski koncern planuje budowę trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3,5 GW, z czego 2,5 GW do 2030 roku.

alt


Daleko od plaży
Umiejscowienie wiatraków na otwartym morzu faktycznie niweluje wszelkie niedogodności związane z ich pracą. Inwestycje PGE zlokalizowane będą na wysokości Łeby, w odległości 25 km od plaży, dzięki czemu będą praktycznie niewidoczne dla człowieka, przez większą część roku. Przy wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych, z lądu mogą być widoczne jedynie najwyższe partie konstrukcji. Niemniej przez większość dni w roku instalacja będzie praktycznie niedostrzegalna. Znaczne oddalenie od lądu spowoduje też, że praca wiatraków nie będzie słyszalna dla mieszkańców i turystów nadmorskich miejscowości.


Na morzu wieje bardziej
Niwelując niedogodności, jednocześnie możemy skorzystać z wyjątkowo sprzyjających warunków wietrznych na Bałtyku. Jak się okazuje turbiny zaczynają pracę od prędkości wiatru 3 m/s, czyli „lekkiej bryzy”. Z tym, że ta prędkość mierzona jest na wysokości piasty turbiny, gdzie wieje silniej niż u podstawy – czyli w przypadku morskich turbin na wysokości ok. 150 m nad taflą wody. Kiedy na 150 m jest „lekki wietrzyk”, to przy powierzchni zazwyczaj wieje jeszcze słabiej. W praktyce, bardzo rzadkie są przypadki, kiedy morska farma wiatrowa zupełnie nie generuje energii. Ich średnia produktywność w polskiej części Bałtyku oscylować będzie wokół 45%. Planowane do wybudowania 8 GW mocy z farm na morzu pokryje ok. 20% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną Polski. Oznacza to, że morskie farmy wiatrowe będą efektywnym źródłem energii.


Sprzyjające dla klimatu
Inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) są koronnym przykładem walki z postępującymi zmianami klimatu. Morskie farmy wiatrowe zapewniają bezemisyjną produkcję energii, która jest kluczowa dla walki ze smogiem, pozostają też neutralne dla ludzkiego zdrowia. Wydajne odnawialne źródła energii mogą mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Produkcja energii z farm na Bałtyku nie będzie uzależniona od dostaw surowców i ich zmieniających się cen. Wszystkie te czynniki wpływają na popularność i rozwój inwestycji w offshore na Bałtyku. Polska ma szansę skorzystać na tym trendzie i stworzyć nowy innowacyjny sektor gospodarki w perspektywie kilku kolejnych lat.

Materiał we współpracy z

alt

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież