Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Popularny wiatr od morza

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 września 2020 07:11

Polacy uważają morskie farmy wiatrowe za najbardziej akceptowalne odnawialne źródło energii – skąd bierze się popularność tej technologii? Dlaczego chcemy wiatraków na Bałtyku?


Ponad 80% Polek i Polaków uważa, że energia z morskich farm wiatrowych pozytywnie wpływa na walkę ze zmianami klimatu. Niemal 2/3 Polek i Polaków wskazało morską energię wiatrową jako preferowany sposób zasilania domu. Ponad 3/4 Polek i Polaków uważa, że ze społecznego punktu widzenia energia wiatrowa produkowana na morzu to dobry lub najlepszy sposób wytwarzania energii elektrycznej – tak wynika z badania opinii publicznej zleconego przez Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej, opublikowanego w raporcie o morskiej energetyce wiatrowej z maja 2019 roku. Co wpływa na tak dobrą ocenę projektów offshore, czyli morskich farm wiatrowych?


Wiatr z Północy i potencjał Bałtyku

Morskie farmy wiatrowe powstają głównie na północy Europy ze względu na panujące tam dogodne warunki wietrzne – gęstość energii wiatrowej jest w Europie najkorzystniejsza właśnie na Morzu Północnym oraz … Bałtyckim.
Nasz Bałtyk jest atrakcyjną lokalizacją dla farm wiatrowych, również ze względu na relatywnie płytkie wody, niższą wysokość fal i mniejsze pływy niż na Morzu Północnym. To tu zbudowano pierwszą na świecie farmę morską – Vindeby (w Danii) o mocy 5 MW.
Dzisiaj plany budowy farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego ma kilka firm krajowych i zagranicznych – największe inwestycje planuje Grupa PGE i należąca do niej PGE Baltica. Polski koncern planuje budowę trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3,5 GW, z czego 2,5 GW do 2030 roku.

alt


Daleko od plaży
Umiejscowienie wiatraków na otwartym morzu faktycznie niweluje wszelkie niedogodności związane z ich pracą. Inwestycje PGE zlokalizowane będą na wysokości Łeby, w odległości 25 km od plaży, dzięki czemu będą praktycznie niewidoczne dla człowieka, przez większą część roku. Przy wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych, z lądu mogą być widoczne jedynie najwyższe partie konstrukcji. Niemniej przez większość dni w roku instalacja będzie praktycznie niedostrzegalna. Znaczne oddalenie od lądu spowoduje też, że praca wiatraków nie będzie słyszalna dla mieszkańców i turystów nadmorskich miejscowości.


Na morzu wieje bardziej
Niwelując niedogodności, jednocześnie możemy skorzystać z wyjątkowo sprzyjających warunków wietrznych na Bałtyku. Jak się okazuje turbiny zaczynają pracę od prędkości wiatru 3 m/s, czyli „lekkiej bryzy”. Z tym, że ta prędkość mierzona jest na wysokości piasty turbiny, gdzie wieje silniej niż u podstawy – czyli w przypadku morskich turbin na wysokości ok. 150 m nad taflą wody. Kiedy na 150 m jest „lekki wietrzyk”, to przy powierzchni zazwyczaj wieje jeszcze słabiej. W praktyce, bardzo rzadkie są przypadki, kiedy morska farma wiatrowa zupełnie nie generuje energii. Ich średnia produktywność w polskiej części Bałtyku oscylować będzie wokół 45%. Planowane do wybudowania 8 GW mocy z farm na morzu pokryje ok. 20% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną Polski. Oznacza to, że morskie farmy wiatrowe będą efektywnym źródłem energii.


Sprzyjające dla klimatu
Inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) są koronnym przykładem walki z postępującymi zmianami klimatu. Morskie farmy wiatrowe zapewniają bezemisyjną produkcję energii, która jest kluczowa dla walki ze smogiem, pozostają też neutralne dla ludzkiego zdrowia. Wydajne odnawialne źródła energii mogą mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Produkcja energii z farm na Bałtyku nie będzie uzależniona od dostaw surowców i ich zmieniających się cen. Wszystkie te czynniki wpływają na popularność i rozwój inwestycji w offshore na Bałtyku. Polska ma szansę skorzystać na tym trendzie i stworzyć nowy innowacyjny sektor gospodarki w perspektywie kilku kolejnych lat.

Materiał we współpracy z

alt

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież