Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

3,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farma wiatrowych PGE – to dużo czy mało?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2020 13:07

Morze Bałtyckie posiada świetne warunki naturalne do stawiania morskich elektrowni wiatrowych. Potencjał ten planują wykorzystać polskie firmy z branży energetycznej. Dotychczasowe plany inwestycyjne wskazują, że liderem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w przyszłości zostanie PGE. Spółka planuje wybudować co najmniej 3 farmy wiatrowe na Bałtyku o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej do 3,5 GW. Jakie przyniesie nam to korzyści? W jakim stopniu zmieni krajobraz energetyczny kraju?


Grupa Kapitałowa PGE intensywnie rozwija Program Offshore, który zakłada budowę trzech farm wiatrowych – Elektrowni Wiatrowej Baltica-1, Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3. Jakie znaczenie dla Polski mają te inwestycje? To bardzo ważne projekty – zarówno ze względów ekologicznych jak i ekonomicznych.

alt


Zielona energia dla milionów polskich domów
Wraz z uruchomieniem Elektrowni Wiatrowych Baltica 2 i 3 do 2030 roku PGE będzie posiadało blisko 2,5 GW zainstalowanej mocy na Morzu Bałtyckim. Z kolei po oddaniu do użytku ostatniej morskiej farmy Baltica-1 – będzie to już prawie 3,5 GW mocy. Oznacza to, że morskie elektrownie wiatrowe będą w stanie wyprodukować rocznie prąd dla około 5,4 mln gospodarstw domowych w Polsce. Stanowi to 8% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.


Przewidywalna produkcja prądu
Jedną z wielu zalet morskiej energetyki wiatrowej jest przewidywalna produkcja prądu. Współczynnik wykorzystania mocy dla morskich turbin jest bardzo wysoki, może wynosić nawet 40%-50%. Oznacza to, że morskie farmy wiatrowe są najbardziej wydajnym produkcyjnie źródłem energii wśród technologii odnawialnych. W przyszłości morskie turbiny będą pracować z większym obciążeniem niż większość elektrowni wodnych w Polsce i z obciążeniem porównywalnym do elektrowni węglowych.


Powiew czystego powietrza
Energia produkowana przez morskie turbiny będzie bazowała na odnawialnym i bezemisyjnym źródle energii jakim jest wiatr. Dzięki pracy trzech morskich farm wiatrowych PGE, rocznie emitowanych będzie aż o 11 milionów ton dwutlenku węgla mniej. To oznacza prawdziwą pozytywną zmianę dla klimatu.


alt
Materiał we współpracy z

alt

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież