Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

3,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farma wiatrowych PGE – to dużo czy mało?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2020 13:07

Morze Bałtyckie posiada świetne warunki naturalne do stawiania morskich elektrowni wiatrowych. Potencjał ten planują wykorzystać polskie firmy z branży energetycznej. Dotychczasowe plany inwestycyjne wskazują, że liderem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w przyszłości zostanie PGE. Spółka planuje wybudować co najmniej 3 farmy wiatrowe na Bałtyku o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej do 3,5 GW. Jakie przyniesie nam to korzyści? W jakim stopniu zmieni krajobraz energetyczny kraju?


Grupa Kapitałowa PGE intensywnie rozwija Program Offshore, który zakłada budowę trzech farm wiatrowych – Elektrowni Wiatrowej Baltica-1, Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3. Jakie znaczenie dla Polski mają te inwestycje? To bardzo ważne projekty – zarówno ze względów ekologicznych jak i ekonomicznych.

alt


Zielona energia dla milionów polskich domów
Wraz z uruchomieniem Elektrowni Wiatrowych Baltica 2 i 3 do 2030 roku PGE będzie posiadało blisko 2,5 GW zainstalowanej mocy na Morzu Bałtyckim. Z kolei po oddaniu do użytku ostatniej morskiej farmy Baltica-1 – będzie to już prawie 3,5 GW mocy. Oznacza to, że morskie elektrownie wiatrowe będą w stanie wyprodukować rocznie prąd dla około 5,4 mln gospodarstw domowych w Polsce. Stanowi to 8% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.


Przewidywalna produkcja prądu
Jedną z wielu zalet morskiej energetyki wiatrowej jest przewidywalna produkcja prądu. Współczynnik wykorzystania mocy dla morskich turbin jest bardzo wysoki, może wynosić nawet 40%-50%. Oznacza to, że morskie farmy wiatrowe są najbardziej wydajnym produkcyjnie źródłem energii wśród technologii odnawialnych. W przyszłości morskie turbiny będą pracować z większym obciążeniem niż większość elektrowni wodnych w Polsce i z obciążeniem porównywalnym do elektrowni węglowych.


Powiew czystego powietrza
Energia produkowana przez morskie turbiny będzie bazowała na odnawialnym i bezemisyjnym źródle energii jakim jest wiatr. Dzięki pracy trzech morskich farm wiatrowych PGE, rocznie emitowanych będzie aż o 11 milionów ton dwutlenku węgla mniej. To oznacza prawdziwą pozytywną zmianę dla klimatu.


alt
Materiał we współpracy z

alt

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież