W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

3,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farma wiatrowych PGE – to dużo czy mało?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2020 13:07

Morze Bałtyckie posiada świetne warunki naturalne do stawiania morskich elektrowni wiatrowych. Potencjał ten planują wykorzystać polskie firmy z branży energetycznej. Dotychczasowe plany inwestycyjne wskazują, że liderem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w przyszłości zostanie PGE. Spółka planuje wybudować co najmniej 3 farmy wiatrowe na Bałtyku o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej do 3,5 GW. Jakie przyniesie nam to korzyści? W jakim stopniu zmieni krajobraz energetyczny kraju?


Grupa Kapitałowa PGE intensywnie rozwija Program Offshore, który zakłada budowę trzech farm wiatrowych – Elektrowni Wiatrowej Baltica-1, Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3. Jakie znaczenie dla Polski mają te inwestycje? To bardzo ważne projekty – zarówno ze względów ekologicznych jak i ekonomicznych.

alt


Zielona energia dla milionów polskich domów
Wraz z uruchomieniem Elektrowni Wiatrowych Baltica 2 i 3 do 2030 roku PGE będzie posiadało blisko 2,5 GW zainstalowanej mocy na Morzu Bałtyckim. Z kolei po oddaniu do użytku ostatniej morskiej farmy Baltica-1 – będzie to już prawie 3,5 GW mocy. Oznacza to, że morskie elektrownie wiatrowe będą w stanie wyprodukować rocznie prąd dla około 5,4 mln gospodarstw domowych w Polsce. Stanowi to 8% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.


Przewidywalna produkcja prądu
Jedną z wielu zalet morskiej energetyki wiatrowej jest przewidywalna produkcja prądu. Współczynnik wykorzystania mocy dla morskich turbin jest bardzo wysoki, może wynosić nawet 40%-50%. Oznacza to, że morskie farmy wiatrowe są najbardziej wydajnym produkcyjnie źródłem energii wśród technologii odnawialnych. W przyszłości morskie turbiny będą pracować z większym obciążeniem niż większość elektrowni wodnych w Polsce i z obciążeniem porównywalnym do elektrowni węglowych.


Powiew czystego powietrza
Energia produkowana przez morskie turbiny będzie bazowała na odnawialnym i bezemisyjnym źródle energii jakim jest wiatr. Dzięki pracy trzech morskich farm wiatrowych PGE, rocznie emitowanych będzie aż o 11 milionów ton dwutlenku węgla mniej. To oznacza prawdziwą pozytywną zmianę dla klimatu.


alt
Materiał we współpracy z

alt

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież