Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Karawana jedzie dalej?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 17 stycznia 2020 17:31

altMinęły Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a u nas w Sopocie wszystko po staremu.


Raz po raz docierają tylko wieści o nowych wydatkach planowanych na "zieleń", co oznacza, że za 26 milionów złotych powstanie w Sopocie w 2020 roku więcej ocembrowanych zbiorników wodnych, aluminiowych barierek i lamp LED-owych o księżycowo zimnym świetle. "Poprawione" też będą ścieżki w lesie i skatepark na Brodwinie, a wokół Ergo Areny powstaną łąki kwietne.

alt


Właśnie te łąki budzą mój niewielki niepokój, ponieważ zastanawiam się czy warto sadzić trawy i kwiaty tam gdzie według planu zagospodarowania ma powstać niedługo droga i zabudowa. W tej chwili jest tam ładne trzcinowisko, którego mieszkańcy bronią, ale i tak zapewne im się ta obrona nie uda. Choć życzę im tego z całego serca, podobnie jak życzę małym dzieciom i ich rodzicom, aby miasto nie sprzedało inwestorowi starej willi na ulicy Obrońców Westerplatte, gdzie mieści się znakomita biblioteka stworzona specjalnie dla dzieci. Zresztą życzę tego wszystkim mieszkańcom, bo po co nam jeszcze jeden pensjonat w Sopocie, który ma powstać zamiast biblioteki.


Jak więc widać w nowym roku dalej sprzedajemy w Sopocie działki i budynki. Nie zapominajmy o tym, że niedługo prawdopodobnie zostanie sprzedana zabytkowa przedwojenna ochronka na ulicy Parkowej (na rogu ulicy księdza Kordeckiego), aby zrobić miejsce na kilkukondygnacyjny pensjonat lub hotel, który dzięki podziemnemu garażowi skutecznie doprowadzi do dewastacji dalszych połaci miasta.

alt


Sprzedawanie po kawałku miasta i własności gminy, czyli wszystkich mieszkańców to najłatwiejszy sposób na łatanie budżetowych dziur i udawanie, że świetny gospodarz zapewnia świeży napływ pieniędzy, za którą można wytyczać nowe ścieżki w lesie i remontować skatepark. Dzięki tym świeżym zastrzykom gotówki prezydent naszego małego grodu zamiast zajmować się "przyziemnymi" sprawami miasta może prowadzić ogólnopolska kampanię wyborczą swojej partii i zabiegać o głosy dla swoich politycznych przyjaciół.


Gdyby jednak zechciał zniżyć się do spraw miejskich, bo w końcu do realizacji tego zadania został wybrany i zainteresował się innymi sposobami pozyskania środków finansowych to może dostrzegłby, że poza wyprzedawaniem po kawałku miejskiego majątku są też inne sposoby na spełnienie wyborczych obietnic, które nigdy nie zostały zrealizowane. Takich, jak na przykład budowa szpitala.

alt


Zamiast sprzedawać zabytkowe wille i ostatnie skrawki ziemi w centrum miasta mógłby spróbować sprzedać... udziały Sopotu w Ergo Arenie.


Temat nie jest nowy, bo wielokrotnie podnoszony przez Ryszarda Kajkowskiego z Republiki Sopot. Być może rzeczywiście Sopotu nie stać na Ergo Arenę, w której miasto ma pięćdziesiąt procent udziałów. Według wszelkich prognoz korzyści dla sopocian z Ergo Areny, do której Sopot dopłaca, będą takie same, a może nawet większe, niezależnie od tego czy miasto będzie jej właścicielem czy też nie. Według Kajkowskiego "uwolnienie zamrożonych w Ergo Arenie około 250 milionów złotych przez sprzedaż udziałów Sopotu pozwoli sopocianom jeszcze raz wykorzystać te pieniądze". Na przykład na budowę szpitala dla mieszkańców.

alt


Nie wiadomo czy pomysł ma szanse realizacji, ale może warto spróbować czegoś nowego. Zastosować niekonwencjonalne podejście do sprawy majątku naszego miasta zamiast wyszarpywać ostatnie skrawki terenu. Pozostawiam to prezydentowi i mieszkańcom pod rozwagę.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież