Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Świetlica Krytyki Politycznej: Sztuka w przestrzeni publicznej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 grudnia 2009 17:11

19 grudnia, w Świetlicy Krytyki Politycznej odbyła się dyskusja na temat sztuki w przestrzeni publicznej, poprzedzona pokazem filmów „W górę!” i „Camping Jenin”. Gościem honorowym była Joanna Rajkowska - artystka, znana w Polsce z projektów „Dotleniacz” czy „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”.


Joanna Rajkowska pojawiła się w Gdańsku ze swoją nową wystawą zatytułowaną „Peryskop”. (do 15 lutego można ją oglądać w Instytucie Sztuki Wyspa).
Na początek zaprezentowany został film „W górę!”. W tym krótkim materiale, Rajkowska wraz z przyjacielem opowiada o kulisach pracy na lotnisku przy odprawie Żydów do Izraela. Film jest zapisem wspomnień tamtego okresu oraz próbą moralnej oceny swoich działań z perspektywy czasu. Rajkowska opowiada m.in. o mechanizmach kontroli, którym, jako pracownicy, podlegali oraz o upokarzającym uprzedmiotowieniu relacji zachodzących pomiędzy osobą sprawdzającą, a sprawdzaną. Dla artystki, przywoływane wydarzenia były traumatyczne. „To było najmocniejszych 6 lat mojego życia”- mówi, wcześniej konkludując, że „racjonalnie i politycznie nie powinnam była tego robić”.


Drugi film „Camping Jenin” opisuje przypadek młodych chłopców (ok. 20 lat), mieszkających w obozie dla uchodźców na zachodnim brzegu Jordanu, którzy zdecydowali się wziąć udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez nauczyciela teatralnego (nazywanego Mistrzem) z udziałem Joanny Rajkowskiej. W filmie prezentowane są zarówno sceny z prozaicznego życia, np. wizyta w sklepie czy na cmentarzu, jak i nietypowe zadania, które muszą chłopcy wykonać np. ulepienie z plasteliny kształtu swojego strachu (który później zostaje zakopany w ziemi i zażegnany rytualnym tańcem), czy próby przywołania dźwięków towarzyszących inwazji z 2002 roku.

 

Wszystkie te działania mają na celu jedno - pozwolić młodym, energicznym ludziom wyzwolić emocje. Nieważne czy lęk będzie wykrzyczany, odegrany na scenie czy ulepiony z plasteliny, najważniejsze jest to, aby wydusić z siebie traumę, która ma miejsce w każdym, poszczególnym życiorysie uchodźcy. O tym, jak ważną rolę odegrały warsztaty dla chłopców świadczy fakt, że potrafią wspólnie płakać i śmiać się. Rozmawiają na tematy niewygodne - o ataku samobójczym czy śmierci bliskiej osoby. „Camping Jenin” nie jest suchym przekrojem przez program warsztatu, lecz dogłębnym i oddolnym ukazaniem historii chłopców, którym okupacja izraelska odebrała rodziny i zniszczyła dzieciństwo, a także o ich usilnej potrzebie wyrażania emocji i bycia razem.


Około godziny 18 rozpoczęła się dyskusja, w której udział wzięli: Joanna Rajkowska, Mariusz Waras, Aneta Szyłak oraz osoby zasiadające na widowni. Dyskusję prowadził Gabriel Roszak z Krytyki Politycznej. Głównymi wątkami tematycznymi były zagadnienia dotyczące roli artysty w tworzeniu projektu - o kontrowersjach, problemach z urzędnikami, funkcjach, które projekt spełnia dla jego odbiorców. Rozmówcy posługiwali się wieloma przykładami i odwoływali się do projektów innych artystów. Dyskutowano o tym jak można współcześnie zdefiniować pojęcie przestrzeni publicznej. Rozmowa była żywiołowa i angażowała osoby zasiadające na widowni, które, niejednokrotnie ostrymi słowami, wyrażały sprzeciw wobec czyjegoś stanowiska.
Karolina Tomaszewska

 

 Uczestnicy dyskusji. Od lewej Aneta Szyłak, Mariusz Waras, Gabriel Roszak i Joanna Rajkowska. Fot: Karolina Tomaszewska

 

 

 

 

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 nizza 2009-12-21 00:07
hej, dziewczyna w video Rajkowskiej NIE JEST Rajkowską. To ktos zupełnie inny.
;-))
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież