Donald Tusk: "Autonomia dla Pomorza" » "Autonomia dla Pomorza" to tekst własny - i zgrabnie napisany - który wiosną 1990 roku, przed wybora... Tajemnica podróży marszałka Struka » Wyzdrowiał zakażony koronawirusem marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wrócił w środę... Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej, będące odpowiedzią na informacje zawarte w tekście Estery Fl... Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?! » Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu European Jamboree, które się... nie odb... 3. urodziny Muzeum II Wojny Światowej » 6 kwietnia 2020 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętuje swoje 3. Urodziny.Z tej okazji Muzeu... W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn... Zakaz wstępu do lasów - RDLP odpowiada na najczęściej zadawane pytania » W związku z wprowadzeniem w dniu 03 kwietnia 2020 r. tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna... Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac...
Reklama
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:12
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu Eur ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:20
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
Arkadiusz Bruliński, który ostatnio był szefem Biura PR i Nowych Me ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
niedziela, 29 marca 2020 13:52
XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
Malarska sztuka XIX wieku wstrząsnęła posadami Europy. Stare poglą ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Mieszkanie jest prawem, nie towarem

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 kwietnia 2013 18:11

Do późnych godzin wieczornych trwała debata w gdańskiej Świetlicy Krytyki Politycznej, która odbyła się po projekcji dokumentu „Lokatorzy  na sprzedaż”. Wśród zaproszonych gości był m.in. zastępca prezydenta miasta Maciej Lisicki, który wezwany przez Piotra Ikonowicza o dodatni efekt kilkugodzinnej debaty zadeklarował chęć współpracy i spotkań podejmujących tematykę polityki komunalnej. Film zrealizowany przez  niezależną grupę filmową Kontrplan opowiada o udręce mieszkańców przy ul. Stolarskiej w Poznaniu, którzy nękani są przez tzw. „czyścicieli kamienic”. A ci nie mają żadnych skrupułów. Odcinają wodę i gaz, podrzucają robaki, dewastują nieruchomość. Lokatorzy pozostawieni sami sobie postanowili sami stawić opór. Oglądamy zatem bezradność mieszkańców, za którymi nie ujęła się ani policja, ani prezydent miasta. Jednak ten bezpośredni opór lokatorów się opłacał, ponieważ po wielu latach udało się zdemaskować proceder nielegalnych, brutalnych wysiedleń, dokonywanych głównie na zlecenia banków i kamieniczników przez tzw. „czyścicieli kamienic”. Autorzy tego dokumentu pokazując losy mieszkańców z ul. Stolarskiej starają się sprowokować szerszą dyskusję, mając nadzieję na zmianę myślenia na temat przyczyn zaistnienia takich sytuacji a nie tylko skutków.

Podczas dyskusji, która rozgorzała w gdańskiej Świetlicy Krytyki Politycznej poza zastępcą prezydenta Gdańska, wypowiadały się socjolożka miejska Joanna Erbel oraz Agata Nosal-Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.


alt

Od lewej: Agata Nosal-Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej oraz socjolożka miejska Joanna Erbel


– Państwo zaniechało ustawy o reprywatyzacji, i to jest właśnie konsekwencja braku rozwiązań ustawowych. W pewnym momencie premier Tusk powiedział, że on to bierze na siebie, ale jak widać Polski nie stać na ustawę reprywatyzacyjną, skoro musieli wziąć to na siebie lokatorzy. I to jest taka pierwsza część opowieści o przemocy. Druga część to są eksmisje bez prawa do lokalu socjalnego. My jako państwo zobowiązaliśmy się do przestrzegania różnych praw człowieka i różnych aktów międzynarodowych, które te prawa ustanawiają. I min. Europejska Konwencja Praw Człowieka mówi o tym, że ochronie podlega prawo do ochrony życia człowieka do życia prywatnego i rodzinnego. Eksmisje niweczą to prawo, uderzają w godność ludzką – mówiła  Agata Nosal-Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Agata Nosal-Ikonowicz na co dzień udziela bezpłatnych porad prawnych w Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej w Warszawie, podczas dyskusji przywoływała realne przykłady osób, które zwracają się do niej po pomoc prawną.
– Są to najczęściej kobiety pracujące, samotnie wychowujące dzieci. Pracują, a jednak nie stać ich na czynsz. Przychodziły do mnie zapłakane, że mają dwójkę dzieci a tu jeszcze grozi im eksmisja. To są ludzie, którzy nie ze swojej winy są eksmitowani – mówiła Nosal-Ikonowicz. 

– Nie mogę się z tym zgodzić – ripostował wiceprezydent miasta Gdańska Maciej Lisicki. – Dlaczego nie ze swojej winy? Mamy przypadki ludzi, którzy popadli w nieszczęście, ale mamy też i takich gagatków, którzy dewastują, bo tak chcą. A zatem czeka ich eksmisja na własne życzenie.
 

Joanna Erbel przedstawiła natomiast ten problem z perspektywy młodych ludzi, pracujących na tzw. śmieciówkach, którzy nie mają szans na otrzymanie kredytu hipotecznego...


alt


– Mieszkanie jest prawem, nie towarem. Miesięczne kwoty za wynajem mieszkania i zapłacenie czynszu pochłaniają 3/4 zarobków. Trudno się dziwić, że 2/3 Polaków nie ma oszczędności, mają debety na kontach czy zapożyczają się u znajomych  – zauważa  Joanna Erbel. – Dlaczego młodzi ludzie nie mogą korzystać z mieszkań komunalnych?

– Mieszkanie ma wartość rynkową – odpowiadał Lisicki. – W jednej z dzielnic mamy taką sytuację, że dwie klatki budynku są własnościowe, a pozostałe dwie należą do zasobu komunalnego. Od razu widać różnicę.

– Panie Prezydencie, przykro mi to słyszeć i mówić, ale Pan stygmatyzuje społeczeństwo i brak Panu wrażliwości społecznej – nie wytrzymał Piotr Ikonowicz, przysłuchujący się dyskusji. – Nie każda osoba mieszkająca w lokalach komunalnych to patologia. A Pan stosuje takie kalki.

W dyskusji pojawiły się również ciekawe głosy odnośnie powierzenia zasobów komunalnych stowarzyszeniom na modłę Wielkiej Brytanii, które budują mieszkania socjalne. Mówiło się wiele o ucywilizowaniu wynajmu, pojawiło się także spostrzeżenie o powrocie do spółdzielczości.
– Odnośnie zaś mieszkań socjalnych i komunalnych powinniśmy się opiekować najsłabszymi, jest to kwestia solidarności społecznej – zauważył jeden z uczestników spotkania.

(UA)
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież