Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

20 rocznica upadku Muru Berlińskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 31 października 2009 18:29


W Stolicy Niemiec – Berlinie rozpoczęły się uroczystości 20 - stej rocznicy upadku muru Berlińskiego. Rozpoczęcie tygodniowych uroczystości uświetniła obecność trzech postaci, które odegrały kluczową rolę w wydarzeniach z 9 listopada 1990.
W uroczystościach wziął udział Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Związku Radzieckiego, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz były prezydent USA, George Bush senior.
Trzej liderzy oddali hołd zwykłym ludziom, którzy stali za bezkrwawą rewolucją, która doprowadziła do upadku muru dzielącego Wschodnie i Zachodnie Niemcy w czasach zimnej wojny.

„W historii Niemiec nie ma wielu wydarzeń, z których możemy być dumni, ale pod każdym względem możemy być dumni ze zjednoczenia Niemiec”, powiedział Helmut Kohl. „Michaił Gorbaczow i George Bush byli najważniejszymi partnerami Niemiec”.
Prezydent Bush złożył hołd tysiącom Niemców, którzy nie zważając na ryzyko brali udział w masowych demonstracjach, żądając reform w miesiącach poprzedzających upadek Muru.
„Należy podkreślić, że wydarzenia historyczne, które wspominamy, zastały zapoczątkowane nie w Bonn, Moskwie czy Waszyngtonie, ale w sercach i umysłach ludzi zbyt długo pozbawionych należnych im praw. Ten mur nigdy nie przekreślił waszych marzeń o jednym państwie niemieckim, wolnym państwie, dumnym państwie”, powiedział George Bush.
Mur Berliński, symbol zimnej wojny, został zburzony w 1989r. Jedenaście miesięcy później Niemcy się zjednoczyły. Historycy podają, że co najmniej 136 osób zginęło podczas próby przekroczenia muru.
„Bohaterami byli zwykli ludzie”, mówił Michaił Gorbaczow, jednocześnie podkreślił, że „To nie nam powinno się dziękować za osiągnięcia poprzednich pokoleń”.
O północy 9 listopada 1989 roku komunistyczny rząd Niemiec Wschodnich wydał pozwolenie na otwarcie bram wzdłuż 45-kilometrowego muru, na oczach setek ludzi zgromadzonych wokół punktów kontrolnych.

 

alt

 

Spotkanie po latach 3 przywódców największych światowych mocarstw

 

alt

 

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl

 

Dzięki portalowi english.aljazeera.net

 

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież