Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

20 rocznica upadku Muru Berlińskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 31 października 2009 18:29


W Stolicy Niemiec – Berlinie rozpoczęły się uroczystości 20 - stej rocznicy upadku muru Berlińskiego. Rozpoczęcie tygodniowych uroczystości uświetniła obecność trzech postaci, które odegrały kluczową rolę w wydarzeniach z 9 listopada 1990.
W uroczystościach wziął udział Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Związku Radzieckiego, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz były prezydent USA, George Bush senior.
Trzej liderzy oddali hołd zwykłym ludziom, którzy stali za bezkrwawą rewolucją, która doprowadziła do upadku muru dzielącego Wschodnie i Zachodnie Niemcy w czasach zimnej wojny.

„W historii Niemiec nie ma wielu wydarzeń, z których możemy być dumni, ale pod każdym względem możemy być dumni ze zjednoczenia Niemiec”, powiedział Helmut Kohl. „Michaił Gorbaczow i George Bush byli najważniejszymi partnerami Niemiec”.
Prezydent Bush złożył hołd tysiącom Niemców, którzy nie zważając na ryzyko brali udział w masowych demonstracjach, żądając reform w miesiącach poprzedzających upadek Muru.
„Należy podkreślić, że wydarzenia historyczne, które wspominamy, zastały zapoczątkowane nie w Bonn, Moskwie czy Waszyngtonie, ale w sercach i umysłach ludzi zbyt długo pozbawionych należnych im praw. Ten mur nigdy nie przekreślił waszych marzeń o jednym państwie niemieckim, wolnym państwie, dumnym państwie”, powiedział George Bush.
Mur Berliński, symbol zimnej wojny, został zburzony w 1989r. Jedenaście miesięcy później Niemcy się zjednoczyły. Historycy podają, że co najmniej 136 osób zginęło podczas próby przekroczenia muru.
„Bohaterami byli zwykli ludzie”, mówił Michaił Gorbaczow, jednocześnie podkreślił, że „To nie nam powinno się dziękować za osiągnięcia poprzednich pokoleń”.
O północy 9 listopada 1989 roku komunistyczny rząd Niemiec Wschodnich wydał pozwolenie na otwarcie bram wzdłuż 45-kilometrowego muru, na oczach setek ludzi zgromadzonych wokół punktów kontrolnych.

 

alt

 

Spotkanie po latach 3 przywódców największych światowych mocarstw

 

alt

 

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl

 

Dzięki portalowi english.aljazeera.net

 

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież