Kampania „Razem ścigamy się z cukrzycą” » W ramach kolejnej edycji kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zap... Dwa tygodnie do "Jesieni w ogrodzie" » Około stu Wystawców weźmie udział w dziewiątej edycji kiermaszu ogrodniczego „Jesień w ogrodzie”, kt... Projekt uchwały radnych PiS w sprawie 80. rocznicy wybuchu II Światowe... » W czwartek radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały w spra... O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej » 23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przy... Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

20 rocznica upadku Muru Berlińskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 31 października 2009 18:29


W Stolicy Niemiec – Berlinie rozpoczęły się uroczystości 20 - stej rocznicy upadku muru Berlińskiego. Rozpoczęcie tygodniowych uroczystości uświetniła obecność trzech postaci, które odegrały kluczową rolę w wydarzeniach z 9 listopada 1990.
W uroczystościach wziął udział Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Związku Radzieckiego, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz były prezydent USA, George Bush senior.
Trzej liderzy oddali hołd zwykłym ludziom, którzy stali za bezkrwawą rewolucją, która doprowadziła do upadku muru dzielącego Wschodnie i Zachodnie Niemcy w czasach zimnej wojny.

„W historii Niemiec nie ma wielu wydarzeń, z których możemy być dumni, ale pod każdym względem możemy być dumni ze zjednoczenia Niemiec”, powiedział Helmut Kohl. „Michaił Gorbaczow i George Bush byli najważniejszymi partnerami Niemiec”.
Prezydent Bush złożył hołd tysiącom Niemców, którzy nie zważając na ryzyko brali udział w masowych demonstracjach, żądając reform w miesiącach poprzedzających upadek Muru.
„Należy podkreślić, że wydarzenia historyczne, które wspominamy, zastały zapoczątkowane nie w Bonn, Moskwie czy Waszyngtonie, ale w sercach i umysłach ludzi zbyt długo pozbawionych należnych im praw. Ten mur nigdy nie przekreślił waszych marzeń o jednym państwie niemieckim, wolnym państwie, dumnym państwie”, powiedział George Bush.
Mur Berliński, symbol zimnej wojny, został zburzony w 1989r. Jedenaście miesięcy później Niemcy się zjednoczyły. Historycy podają, że co najmniej 136 osób zginęło podczas próby przekroczenia muru.
„Bohaterami byli zwykli ludzie”, mówił Michaił Gorbaczow, jednocześnie podkreślił, że „To nie nam powinno się dziękować za osiągnięcia poprzednich pokoleń”.
O północy 9 listopada 1989 roku komunistyczny rząd Niemiec Wschodnich wydał pozwolenie na otwarcie bram wzdłuż 45-kilometrowego muru, na oczach setek ludzi zgromadzonych wokół punktów kontrolnych.

 

alt

 

Spotkanie po latach 3 przywódców największych światowych mocarstw

 

alt

 

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl

 

Dzięki portalowi english.aljazeera.net

 

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież