72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

20 rocznica upadku Muru Berlińskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 31 października 2009 18:29


W Stolicy Niemiec – Berlinie rozpoczęły się uroczystości 20 - stej rocznicy upadku muru Berlińskiego. Rozpoczęcie tygodniowych uroczystości uświetniła obecność trzech postaci, które odegrały kluczową rolę w wydarzeniach z 9 listopada 1990.
W uroczystościach wziął udział Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Związku Radzieckiego, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz były prezydent USA, George Bush senior.
Trzej liderzy oddali hołd zwykłym ludziom, którzy stali za bezkrwawą rewolucją, która doprowadziła do upadku muru dzielącego Wschodnie i Zachodnie Niemcy w czasach zimnej wojny.

„W historii Niemiec nie ma wielu wydarzeń, z których możemy być dumni, ale pod każdym względem możemy być dumni ze zjednoczenia Niemiec”, powiedział Helmut Kohl. „Michaił Gorbaczow i George Bush byli najważniejszymi partnerami Niemiec”.
Prezydent Bush złożył hołd tysiącom Niemców, którzy nie zważając na ryzyko brali udział w masowych demonstracjach, żądając reform w miesiącach poprzedzających upadek Muru.
„Należy podkreślić, że wydarzenia historyczne, które wspominamy, zastały zapoczątkowane nie w Bonn, Moskwie czy Waszyngtonie, ale w sercach i umysłach ludzi zbyt długo pozbawionych należnych im praw. Ten mur nigdy nie przekreślił waszych marzeń o jednym państwie niemieckim, wolnym państwie, dumnym państwie”, powiedział George Bush.
Mur Berliński, symbol zimnej wojny, został zburzony w 1989r. Jedenaście miesięcy później Niemcy się zjednoczyły. Historycy podają, że co najmniej 136 osób zginęło podczas próby przekroczenia muru.
„Bohaterami byli zwykli ludzie”, mówił Michaił Gorbaczow, jednocześnie podkreślił, że „To nie nam powinno się dziękować za osiągnięcia poprzednich pokoleń”.
O północy 9 listopada 1989 roku komunistyczny rząd Niemiec Wschodnich wydał pozwolenie na otwarcie bram wzdłuż 45-kilometrowego muru, na oczach setek ludzi zgromadzonych wokół punktów kontrolnych.

 

alt

 

Spotkanie po latach 3 przywódców największych światowych mocarstw

 

alt

 

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl

 

Dzięki portalowi english.aljazeera.net

 

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież