Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej, będące odpowiedzią na informacje zawarte w tekście Estery Fl... Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?! » Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu European Jamboree, które się... nie odb... 3. urodziny Muzeum II Wojny Światowej » 6 kwietnia 2020 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętuje swoje 3. Urodziny.Z tej okazji Muzeu... W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn... Zakaz wstępu do lasów - RDLP odpowiada na najczęściej zadawane pytania » W związku z wprowadzeniem w dniu 03 kwietnia 2020 r. tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna... Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar...
Reklama
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:12
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu Eur ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:20
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
Arkadiusz Bruliński, który ostatnio był szefem Biura PR i Nowych Me ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
niedziela, 29 marca 2020 13:52
XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
Malarska sztuka XIX wieku wstrząsnęła posadami Europy. Stare poglą ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dyrektor w gdańskim magistracie podejrzany - darował 11 mln zł deweloperowi osiedla b. prezydenta?

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 marca 2020 21:02

Zarzut niedopełnienie obowiązków został postawiony Tomaszowi L. dyrektorowi Wydziału Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Niefrasobliwość wyceniono na ponad 11 milionów 300 tysięcy złotych na szkodę miasta.


W śledztwie dotyczącym nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych byłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza prokuratorzy dopatrzyli się machinacji przy zmianie planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowa i dziwnej spolegliwości urzędu wobec jednego z deweloperów. Traf chciał, że na osiedlu trzy mieszkania nabył urzędujący wówczas prezydent grodu nad Motławą i jego teściowa. I to ze znaczącą bonifikatą.


Kolejna osoba z zarzutami w śledztwie dotyczącym podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych byłego prezydenta Gdańska.
– Tym razem zarzuty postawiono dyrektorowi Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Gdańska - Tomaszowi L. oraz uzupełniono zarzuty byłemu prezesowi Pomeranka Sp. z o.o. Waldemarowi K. – informuje nas Temistokles Brodowski, szef Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.


Łącznie w tej sprawie zarzuty przedstawiono sześciu osobom w związku z wręczeniem prezydentowi Miasta Gdańska korzyści majątkowej w łącznej kwocie 350 640,05 zł.


Przestępstwo korupcji polegać miałoby na przyznaniu nienależnego rabatu na zakupione przezeń nieruchomości. Korzyść, zdaniem CBA, miała zostać wręczona w zamian za przychylność podległych prezydentowi urzędników w postępowaniu dotyczącym rozpatrzenia wniosku Pomeranka o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Wysokiemu urzędnikowi magistratu Tomaszowi L. zarzuca się niedopełnienie obowiązków służbowych, czego konsekwencją było nienaliczanie kar umownych bankowemu deweloperowi Pomeranka w kwocie aż 11 307 281,50 zł, należnych Gminie Miasta Gdańsk. Waldemar K. miał namawiać do odstąpienia od naliczenia kar umownych. Objęci zarzutami działali zatem na szkodę interesu publicznego.


Tomasz L. jest doświadczonym urzędnikiem. Za swoją pracę tylko w 2018 r. pobrał z miejskiej kasy 172,8 tys. zł. Zasiada też od sześciu lat w radzie nadzorczej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Za ten trud otrzymał w 2018 roku dodatkowo 52 tys. zł.
Ponadto zarzuty skarbowe w śledztwie zostały postawione Magdalenie A. oraz Janinie A. w związku ze składaniem fałszywych zeznań.


Przypomnijmy, że Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty Janinie A., teściowej b. prezydenta Gdańska, gdyż śledczy nie dali wiary jej wyjaśnieniom o źródłach pochodzenia pieniędzy darowanych rzekomo córkom Magdaleny i Pawła Adamowiczów. Upadło wyjaśnienie o pradziadku, który przywiózł walizkę pieniędzy z robót przymusowych w III Rzeszy. Nadal nie jest znane legalne źródło pochodzenia 450 tys. złotych eurodeputowanej PO. Ciążą na niej zarzuty nieujawnienia dochodów, a postępowanie toczy się w związku z zarzutami z art. 56 par. 1 i 2 kodeksu karnego skarbowego, czyli potocznie - oszustwa.


Magdalena Adamowicz jest podejrzana o podanie nieprawdy w zeznaniach podatkowych za 2011 i 2012 rok. Zdaniem prokuratury przestępstwo miało polegać na ukryciu środków pieniężnych poprzez zatajenie ich na rachunkach bankowych w kwocie 326 tys. złotych w 2011 roku i 124 tys. złotych w 2012 roku oraz zatajenia informacji o dochodach uzyskanych z wynajmu mieszkań w kwocie 25 tys. złotych w 2011 i 20 tys. złotych w 2012, przez co uszczuplono podatek na rzecz Skarbu Państwa w kwocie 130 tys. złotych. Postępowanie prowadzą śledczy z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.


Według oświadczenia majątkowego posłanki do Parlamentu Europejskiego, opublikowanego na stronie Sejmu, wynika, że Magdalena Adamowicz jest jedną z najbogatszych europosłów z majątkiem przekraczającym grubo 5 mln złotych.
A co do Tomasza L. to konsekwencją jego działań miało być nienaliczanie kar umownych deweloperowi Pomeranka. Wdzięczność dewelopera wyceniona została na 350 tysięcy złotych bo tyle wyniósł „prezydencki” rabat na zakupione trzy mieszkania. Pomeranka była spółką do realizacji osiedla Neptun Park należącą do PKO Inwestycje Sp. z o.o., podmiotu zależnego od Banku PKO BP SA.


Chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący w Jelitkowie rejon ulicy Wypoczynkowej opuszczony przez wojsko a położony w pasie nadmorskim o powierzchni 8 ha. Na uchwalenie nowego planu potrzebowano sześciu miesięcy. Zmiany w planie polegały m.in. na zwiększeniu terenu pod cele mieszkaniowo-usługowe przez zwężenie ulicy i przesunięcie linii zabudowy wzdłuż ul. Wypoczynkowej oraz została podniesiona wysokość zabudowy z 13 do 17 metrów itd.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież