Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dyrektor w gdańskim magistracie podejrzany - darował 11 mln zł deweloperowi osiedla b. prezydenta?

Ocena użytkowników: / 31
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 marca 2020 21:02

Zarzut niedopełnienie obowiązków został postawiony Tomaszowi L. dyrektorowi Wydziału Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Niefrasobliwość wyceniono na ponad 11 milionów 300 tysięcy złotych na szkodę miasta.


W śledztwie dotyczącym nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych byłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza prokuratorzy dopatrzyli się machinacji przy zmianie planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowa i dziwnej spolegliwości urzędu wobec jednego z deweloperów. Traf chciał, że na osiedlu trzy mieszkania nabył urzędujący wówczas prezydent grodu nad Motławą i jego teściowa. I to ze znaczącą bonifikatą.


Kolejna osoba z zarzutami w śledztwie dotyczącym podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych byłego prezydenta Gdańska.
– Tym razem zarzuty postawiono dyrektorowi Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Gdańska - Tomaszowi L. oraz uzupełniono zarzuty byłemu prezesowi Pomeranka Sp. z o.o. Waldemarowi K. – informuje nas Temistokles Brodowski, szef Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.


Łącznie w tej sprawie zarzuty przedstawiono sześciu osobom w związku z wręczeniem prezydentowi Miasta Gdańska korzyści majątkowej w łącznej kwocie 350 640,05 zł.


Przestępstwo korupcji polegać miałoby na przyznaniu nienależnego rabatu na zakupione przezeń nieruchomości. Korzyść, zdaniem CBA, miała zostać wręczona w zamian za przychylność podległych prezydentowi urzędników w postępowaniu dotyczącym rozpatrzenia wniosku Pomeranka o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Wysokiemu urzędnikowi magistratu Tomaszowi L. zarzuca się niedopełnienie obowiązków służbowych, czego konsekwencją było nienaliczanie kar umownych bankowemu deweloperowi Pomeranka w kwocie aż 11 307 281,50 zł, należnych Gminie Miasta Gdańsk. Waldemar K. miał namawiać do odstąpienia od naliczenia kar umownych. Objęci zarzutami działali zatem na szkodę interesu publicznego.


Tomasz L. jest doświadczonym urzędnikiem. Za swoją pracę tylko w 2018 r. pobrał z miejskiej kasy 172,8 tys. zł. Zasiada też od sześciu lat w radzie nadzorczej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Za ten trud otrzymał w 2018 roku dodatkowo 52 tys. zł.
Ponadto zarzuty skarbowe w śledztwie zostały postawione Magdalenie A. oraz Janinie A. w związku ze składaniem fałszywych zeznań.


Przypomnijmy, że Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty Janinie A., teściowej b. prezydenta Gdańska, gdyż śledczy nie dali wiary jej wyjaśnieniom o źródłach pochodzenia pieniędzy darowanych rzekomo córkom Magdaleny i Pawła Adamowiczów. Upadło wyjaśnienie o pradziadku, który przywiózł walizkę pieniędzy z robót przymusowych w III Rzeszy. Nadal nie jest znane legalne źródło pochodzenia 450 tys. złotych eurodeputowanej PO. Ciążą na niej zarzuty nieujawnienia dochodów, a postępowanie toczy się w związku z zarzutami z art. 56 par. 1 i 2 kodeksu karnego skarbowego, czyli potocznie - oszustwa.


Magdalena Adamowicz jest podejrzana o podanie nieprawdy w zeznaniach podatkowych za 2011 i 2012 rok. Zdaniem prokuratury przestępstwo miało polegać na ukryciu środków pieniężnych poprzez zatajenie ich na rachunkach bankowych w kwocie 326 tys. złotych w 2011 roku i 124 tys. złotych w 2012 roku oraz zatajenia informacji o dochodach uzyskanych z wynajmu mieszkań w kwocie 25 tys. złotych w 2011 i 20 tys. złotych w 2012, przez co uszczuplono podatek na rzecz Skarbu Państwa w kwocie 130 tys. złotych. Postępowanie prowadzą śledczy z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.


Według oświadczenia majątkowego posłanki do Parlamentu Europejskiego, opublikowanego na stronie Sejmu, wynika, że Magdalena Adamowicz jest jedną z najbogatszych europosłów z majątkiem przekraczającym grubo 5 mln złotych.
A co do Tomasza L. to konsekwencją jego działań miało być nienaliczanie kar umownych deweloperowi Pomeranka. Wdzięczność dewelopera wyceniona została na 350 tysięcy złotych bo tyle wyniósł „prezydencki” rabat na zakupione trzy mieszkania. Pomeranka była spółką do realizacji osiedla Neptun Park należącą do PKO Inwestycje Sp. z o.o., podmiotu zależnego od Banku PKO BP SA.


Chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący w Jelitkowie rejon ulicy Wypoczynkowej opuszczony przez wojsko a położony w pasie nadmorskim o powierzchni 8 ha. Na uchwalenie nowego planu potrzebowano sześciu miesięcy. Zmiany w planie polegały m.in. na zwiększeniu terenu pod cele mieszkaniowo-usługowe przez zwężenie ulicy i przesunięcie linii zabudowy wzdłuż ul. Wypoczynkowej oraz została podniesiona wysokość zabudowy z 13 do 17 metrów itd.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież