Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid...
Reklama
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połąc ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kazimierz Koralewski: Prezydent brakuje wizji

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
piątek, 13 marca 2020 18:48

Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Po roku urzędowania prezydent Aleksandra Dulkiewicz jest twarzą ruchu oporu przeciwko rządom Zjednoczonej Prawicy. Czy gdańszczanie mogą pochwalić prezydent za styl rządzenia miastem?
Kazimierz Koralewski: Ta twarz wielkiej polityki wpakowała Gdańsk między dwie siły polityczne, między PiS a PO i w podjazdowe wojenki światopoglądowe. Prezydent Dulkiewicz nie odcisnęła swojej pieczęci na życiu miasta i jego mieszkańców. Trudno mówić o jej dokonaniach. Prowadzi politykę kontynuacji po Pawle Adamowiczu. Własne propozycje dedykuje przede wszystkim w wymiarze ogólnokrajowym. Tymczasem komfort życia mieszkańców nie poprawił się ani na jotę. Mamy kłopoty komunikacyjne, a inwestycje, które pozostawił Paweł Adamowicz, nadal czekają na swój finał. Jej receptą na problemy są podwyżki opłat. Poprzez podnoszenie opłat miejskich i poszerzanie stref odpłatnego parkowania sytuacja się nie zmieni. Podobnie trudno zadowolić mieszkańców serwując im, jak miało to miejsce 31 sierpnia, w rocznicę Porozumień sierpniowych, 21 tez, mających być wizją Polski samorządnej. Był to po prostu jej wkład w debatę polityczną przed wyborami.


- Wielu samorządowców zadało sobie trud sporządzenia manifestu przed zbliżającą się jesienną kampanią wyborczą do parlamentu, a 21 tez to nawiązanie do symboliki „Solidarności” i programu Polski samorządnej. Trudno ją za to obwiniać...
Kazimierz Koralewski: 21 postulatów miało przemodelować ustrój państwa i zbudować platformę opozycyjną na samorządzie. Nie było w tym troski o dobry rytm funkcjonowania miasta, ale rodziło zainteresowanie polityczne i medialne.


- Postulat „pełnego prawa wspólnoty samorządowej do samodzielnego decydowania o całokształcie spraw lokalnych” miał zmienić ustrój?
Kazimierz Koralewski: Pojawił się on w konkretnym czasie, wpisany w wyborczy kalendarz. Aleksandra Dulkiewicz miała okazję uczyć się, jako asystentka Pawła Adamowicza, od swych politycznych mentorów. Nauka ta doprowadziła ją do udziału w kontrowersyjnej paradzie równości, na której pojawiły się symbole obrazoburcze, godzące w poczucie smaku i w uczucia rzeszy gdańszczan. Jak na osobę odwołującą się do tradycji konserwatystów jest to dość dziwaczne.


- Najbardziej zapamiętanym akcentem marszu była "królowa wagina" na kiju. Prezydent była oburzona...
Kazimierz Koralewski: Była, ale po czasie i pod presją opinii, kilka dni po marszu. Poza takimi ekscesami ona raczej stroni od bezpośrednich spotkań z mieszkańcami, woli angażowanie się w politykę ogólnokrajową oraz wykładanie swojej polityki historycznej. Przykładem był nieszczęsny Marsz Życia, czyli tańce i pląsy w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

alt


- Miejski portal w ferworze przygotowań pisał, że odbędzie się „radosny pochód”, ale niefortunną informację zaktualizowano...
Kazimierz Koralewski: Niesmak pozostał. Zamiast takich ryzykownych inicjatyw warto by pani prezydent wraz ze współpracownikami zajęła się rozwiązaniem opóźnień komunikacyjnych, odnowieniem taboru miejskich autobusów i tramwajów, jakością dróg i chodników, zrealizowaniem planów infrastrukturalnych. Zamiast tego przeciekają pieniądze. Podnoszenie opłat nie rozwiązuje problemów, tyle, że drenuje kieszenie mieszkańców. Pozostawiając enklawy wolne od opłat, dedykowane urzędnikom miejskim. Nie widzę oryginalnej wizji prezydent Dulkiewicz. Gdańsk ma strategię rozwoju po poprzedniku, ale nie ma drużyny, która by miasto pchała ku rozwojowi. A Gdańsk to miasto ambitne. Rolą prezydenta jest by było przyjazne jego mieszkańcom.


- Gdańsk traci na szorstkich relacjach z Warszawą?
Kazimierz Koralewski: Gdańsk jest częścią Polski i tego nikt nie śmie kwestionować. Co do relacji. Przecież manifestacyjnie władze Gdańska okazują swoje sympatie i antypatie. 4 czerwca 2019 roku odbył się wiec z udziałem gościa głównego Donalda Tuska (wówczas przewodniczącego Rady Europejskiej – dop. red.). Opozycja wobec rządu PiS upatrywała w nim i w tym wiecu nadzieję na złapanie wiatru w żagle. Donald Tusk przemawiał na Długim Targu w Gdańsku. Przemawiał Lech Wałęsa, nawołujący co chwila do rozprawy z obecną władzą i prezydenci miast o rodowodzie w Platformie. Na takie manifestacje i na dbanie o interesy ulubionej grupy politycznej czas był. Problemy pozostały. Nawet na pozór mniej ważne, jak klęska roweru metropolitalnego MEVO. Nie jej to była wina, ale nowego operatora roweru dla mieszkańców nie widać. Forsowane są plany parkingów kondygnacyjnych w Śródmieściu. Nowa Bulońska, Aleja Pawła Adamowicza, została uroczyście otwarta, jest przejezdna, ale nie jest dokończona. Co dalej, co będzie z Nową Świętokrzyską? Nawet kontynuacja po poprzedniku nie wychodzi.


- Są i pozytywy, jak choćby szczepienia przeciwko wirusowi HPV i gdańskie 500 plus, czyli bon na maluchy, dla rodziców korzystających z niepublicznej opieki nad dziećmi...
Kazimierz Koralewski: Ma pan na myśli Gdański Bon Żłobkowy, który oceniam na plus. Skorzystało ponad 700 rodzin. To są też projekty z czasów prezydenta Adamowicza. Brakuje nowej długofalowej wizji miasta według prezydent Dulkiewicz. Brak wizji jest niepokojący. Podobnie jak wydawanie pieniędzy na programy ze specyficznie pojmowaną równością i na seksualną edukację. Wprowadzenie wspólnego biletu komunikacyjnego dla mieszkańców Gdańska przy pomocy marszałka Mieczysława Struka to mało.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież