W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kazimierz Koralewski: Prezydent brakuje wizji

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
piątek, 13 marca 2020 18:48

Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Po roku urzędowania prezydent Aleksandra Dulkiewicz jest twarzą ruchu oporu przeciwko rządom Zjednoczonej Prawicy. Czy gdańszczanie mogą pochwalić prezydent za styl rządzenia miastem?
Kazimierz Koralewski: Ta twarz wielkiej polityki wpakowała Gdańsk między dwie siły polityczne, między PiS a PO i w podjazdowe wojenki światopoglądowe. Prezydent Dulkiewicz nie odcisnęła swojej pieczęci na życiu miasta i jego mieszkańców. Trudno mówić o jej dokonaniach. Prowadzi politykę kontynuacji po Pawle Adamowiczu. Własne propozycje dedykuje przede wszystkim w wymiarze ogólnokrajowym. Tymczasem komfort życia mieszkańców nie poprawił się ani na jotę. Mamy kłopoty komunikacyjne, a inwestycje, które pozostawił Paweł Adamowicz, nadal czekają na swój finał. Jej receptą na problemy są podwyżki opłat. Poprzez podnoszenie opłat miejskich i poszerzanie stref odpłatnego parkowania sytuacja się nie zmieni. Podobnie trudno zadowolić mieszkańców serwując im, jak miało to miejsce 31 sierpnia, w rocznicę Porozumień sierpniowych, 21 tez, mających być wizją Polski samorządnej. Był to po prostu jej wkład w debatę polityczną przed wyborami.


- Wielu samorządowców zadało sobie trud sporządzenia manifestu przed zbliżającą się jesienną kampanią wyborczą do parlamentu, a 21 tez to nawiązanie do symboliki „Solidarności” i programu Polski samorządnej. Trudno ją za to obwiniać...
Kazimierz Koralewski: 21 postulatów miało przemodelować ustrój państwa i zbudować platformę opozycyjną na samorządzie. Nie było w tym troski o dobry rytm funkcjonowania miasta, ale rodziło zainteresowanie polityczne i medialne.


- Postulat „pełnego prawa wspólnoty samorządowej do samodzielnego decydowania o całokształcie spraw lokalnych” miał zmienić ustrój?
Kazimierz Koralewski: Pojawił się on w konkretnym czasie, wpisany w wyborczy kalendarz. Aleksandra Dulkiewicz miała okazję uczyć się, jako asystentka Pawła Adamowicza, od swych politycznych mentorów. Nauka ta doprowadziła ją do udziału w kontrowersyjnej paradzie równości, na której pojawiły się symbole obrazoburcze, godzące w poczucie smaku i w uczucia rzeszy gdańszczan. Jak na osobę odwołującą się do tradycji konserwatystów jest to dość dziwaczne.


- Najbardziej zapamiętanym akcentem marszu była "królowa wagina" na kiju. Prezydent była oburzona...
Kazimierz Koralewski: Była, ale po czasie i pod presją opinii, kilka dni po marszu. Poza takimi ekscesami ona raczej stroni od bezpośrednich spotkań z mieszkańcami, woli angażowanie się w politykę ogólnokrajową oraz wykładanie swojej polityki historycznej. Przykładem był nieszczęsny Marsz Życia, czyli tańce i pląsy w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

alt


- Miejski portal w ferworze przygotowań pisał, że odbędzie się „radosny pochód”, ale niefortunną informację zaktualizowano...
Kazimierz Koralewski: Niesmak pozostał. Zamiast takich ryzykownych inicjatyw warto by pani prezydent wraz ze współpracownikami zajęła się rozwiązaniem opóźnień komunikacyjnych, odnowieniem taboru miejskich autobusów i tramwajów, jakością dróg i chodników, zrealizowaniem planów infrastrukturalnych. Zamiast tego przeciekają pieniądze. Podnoszenie opłat nie rozwiązuje problemów, tyle, że drenuje kieszenie mieszkańców. Pozostawiając enklawy wolne od opłat, dedykowane urzędnikom miejskim. Nie widzę oryginalnej wizji prezydent Dulkiewicz. Gdańsk ma strategię rozwoju po poprzedniku, ale nie ma drużyny, która by miasto pchała ku rozwojowi. A Gdańsk to miasto ambitne. Rolą prezydenta jest by było przyjazne jego mieszkańcom.


- Gdańsk traci na szorstkich relacjach z Warszawą?
Kazimierz Koralewski: Gdańsk jest częścią Polski i tego nikt nie śmie kwestionować. Co do relacji. Przecież manifestacyjnie władze Gdańska okazują swoje sympatie i antypatie. 4 czerwca 2019 roku odbył się wiec z udziałem gościa głównego Donalda Tuska (wówczas przewodniczącego Rady Europejskiej – dop. red.). Opozycja wobec rządu PiS upatrywała w nim i w tym wiecu nadzieję na złapanie wiatru w żagle. Donald Tusk przemawiał na Długim Targu w Gdańsku. Przemawiał Lech Wałęsa, nawołujący co chwila do rozprawy z obecną władzą i prezydenci miast o rodowodzie w Platformie. Na takie manifestacje i na dbanie o interesy ulubionej grupy politycznej czas był. Problemy pozostały. Nawet na pozór mniej ważne, jak klęska roweru metropolitalnego MEVO. Nie jej to była wina, ale nowego operatora roweru dla mieszkańców nie widać. Forsowane są plany parkingów kondygnacyjnych w Śródmieściu. Nowa Bulońska, Aleja Pawła Adamowicza, została uroczyście otwarta, jest przejezdna, ale nie jest dokończona. Co dalej, co będzie z Nową Świętokrzyską? Nawet kontynuacja po poprzedniku nie wychodzi.


- Są i pozytywy, jak choćby szczepienia przeciwko wirusowi HPV i gdańskie 500 plus, czyli bon na maluchy, dla rodziców korzystających z niepublicznej opieki nad dziećmi...
Kazimierz Koralewski: Ma pan na myśli Gdański Bon Żłobkowy, który oceniam na plus. Skorzystało ponad 700 rodzin. To są też projekty z czasów prezydenta Adamowicza. Brakuje nowej długofalowej wizji miasta według prezydent Dulkiewicz. Brak wizji jest niepokojący. Podobnie jak wydawanie pieniędzy na programy ze specyficznie pojmowaną równością i na seksualną edukację. Wprowadzenie wspólnego biletu komunikacyjnego dla mieszkańców Gdańska przy pomocy marszałka Mieczysława Struka to mało.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież