Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
poniedziałek, 06 lipca 2020 20:31
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
Drużyna Południa pokonała na gdańskim torze drużynę Północy 48 ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kazimierz Koralewski: Prezydent brakuje wizji

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
piątek, 13 marca 2020 18:48

Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Po roku urzędowania prezydent Aleksandra Dulkiewicz jest twarzą ruchu oporu przeciwko rządom Zjednoczonej Prawicy. Czy gdańszczanie mogą pochwalić prezydent za styl rządzenia miastem?
Kazimierz Koralewski: Ta twarz wielkiej polityki wpakowała Gdańsk między dwie siły polityczne, między PiS a PO i w podjazdowe wojenki światopoglądowe. Prezydent Dulkiewicz nie odcisnęła swojej pieczęci na życiu miasta i jego mieszkańców. Trudno mówić o jej dokonaniach. Prowadzi politykę kontynuacji po Pawle Adamowiczu. Własne propozycje dedykuje przede wszystkim w wymiarze ogólnokrajowym. Tymczasem komfort życia mieszkańców nie poprawił się ani na jotę. Mamy kłopoty komunikacyjne, a inwestycje, które pozostawił Paweł Adamowicz, nadal czekają na swój finał. Jej receptą na problemy są podwyżki opłat. Poprzez podnoszenie opłat miejskich i poszerzanie stref odpłatnego parkowania sytuacja się nie zmieni. Podobnie trudno zadowolić mieszkańców serwując im, jak miało to miejsce 31 sierpnia, w rocznicę Porozumień sierpniowych, 21 tez, mających być wizją Polski samorządnej. Był to po prostu jej wkład w debatę polityczną przed wyborami.


- Wielu samorządowców zadało sobie trud sporządzenia manifestu przed zbliżającą się jesienną kampanią wyborczą do parlamentu, a 21 tez to nawiązanie do symboliki „Solidarności” i programu Polski samorządnej. Trudno ją za to obwiniać...
Kazimierz Koralewski: 21 postulatów miało przemodelować ustrój państwa i zbudować platformę opozycyjną na samorządzie. Nie było w tym troski o dobry rytm funkcjonowania miasta, ale rodziło zainteresowanie polityczne i medialne.


- Postulat „pełnego prawa wspólnoty samorządowej do samodzielnego decydowania o całokształcie spraw lokalnych” miał zmienić ustrój?
Kazimierz Koralewski: Pojawił się on w konkretnym czasie, wpisany w wyborczy kalendarz. Aleksandra Dulkiewicz miała okazję uczyć się, jako asystentka Pawła Adamowicza, od swych politycznych mentorów. Nauka ta doprowadziła ją do udziału w kontrowersyjnej paradzie równości, na której pojawiły się symbole obrazoburcze, godzące w poczucie smaku i w uczucia rzeszy gdańszczan. Jak na osobę odwołującą się do tradycji konserwatystów jest to dość dziwaczne.


- Najbardziej zapamiętanym akcentem marszu była "królowa wagina" na kiju. Prezydent była oburzona...
Kazimierz Koralewski: Była, ale po czasie i pod presją opinii, kilka dni po marszu. Poza takimi ekscesami ona raczej stroni od bezpośrednich spotkań z mieszkańcami, woli angażowanie się w politykę ogólnokrajową oraz wykładanie swojej polityki historycznej. Przykładem był nieszczęsny Marsz Życia, czyli tańce i pląsy w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

alt


- Miejski portal w ferworze przygotowań pisał, że odbędzie się „radosny pochód”, ale niefortunną informację zaktualizowano...
Kazimierz Koralewski: Niesmak pozostał. Zamiast takich ryzykownych inicjatyw warto by pani prezydent wraz ze współpracownikami zajęła się rozwiązaniem opóźnień komunikacyjnych, odnowieniem taboru miejskich autobusów i tramwajów, jakością dróg i chodników, zrealizowaniem planów infrastrukturalnych. Zamiast tego przeciekają pieniądze. Podnoszenie opłat nie rozwiązuje problemów, tyle, że drenuje kieszenie mieszkańców. Pozostawiając enklawy wolne od opłat, dedykowane urzędnikom miejskim. Nie widzę oryginalnej wizji prezydent Dulkiewicz. Gdańsk ma strategię rozwoju po poprzedniku, ale nie ma drużyny, która by miasto pchała ku rozwojowi. A Gdańsk to miasto ambitne. Rolą prezydenta jest by było przyjazne jego mieszkańcom.


- Gdańsk traci na szorstkich relacjach z Warszawą?
Kazimierz Koralewski: Gdańsk jest częścią Polski i tego nikt nie śmie kwestionować. Co do relacji. Przecież manifestacyjnie władze Gdańska okazują swoje sympatie i antypatie. 4 czerwca 2019 roku odbył się wiec z udziałem gościa głównego Donalda Tuska (wówczas przewodniczącego Rady Europejskiej – dop. red.). Opozycja wobec rządu PiS upatrywała w nim i w tym wiecu nadzieję na złapanie wiatru w żagle. Donald Tusk przemawiał na Długim Targu w Gdańsku. Przemawiał Lech Wałęsa, nawołujący co chwila do rozprawy z obecną władzą i prezydenci miast o rodowodzie w Platformie. Na takie manifestacje i na dbanie o interesy ulubionej grupy politycznej czas był. Problemy pozostały. Nawet na pozór mniej ważne, jak klęska roweru metropolitalnego MEVO. Nie jej to była wina, ale nowego operatora roweru dla mieszkańców nie widać. Forsowane są plany parkingów kondygnacyjnych w Śródmieściu. Nowa Bulońska, Aleja Pawła Adamowicza, została uroczyście otwarta, jest przejezdna, ale nie jest dokończona. Co dalej, co będzie z Nową Świętokrzyską? Nawet kontynuacja po poprzedniku nie wychodzi.


- Są i pozytywy, jak choćby szczepienia przeciwko wirusowi HPV i gdańskie 500 plus, czyli bon na maluchy, dla rodziców korzystających z niepublicznej opieki nad dziećmi...
Kazimierz Koralewski: Ma pan na myśli Gdański Bon Żłobkowy, który oceniam na plus. Skorzystało ponad 700 rodzin. To są też projekty z czasów prezydenta Adamowicza. Brakuje nowej długofalowej wizji miasta według prezydent Dulkiewicz. Brak wizji jest niepokojący. Podobnie jak wydawanie pieniędzy na programy ze specyficznie pojmowaną równością i na seksualną edukację. Wprowadzenie wspólnego biletu komunikacyjnego dla mieszkańców Gdańska przy pomocy marszałka Mieczysława Struka to mało.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież