Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze... Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzi... » 9 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Muzeum II Wojny Ś...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 grudnia 2020 08:50

Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz złożyli radni PiS.


– Zawiadomienie dotyczy zbadania, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz w związku z wykorzystaniem majątku gminy do działalności politycznej, czyli w zakresie realizacji zadań własnych gminy – informuje Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych PiS, którego zdaniem wyłączając oświetlenie obiektów, świadczących o atrakcyjności miasta, prezydent wykorzystała majątek Gdańska w celu politycznym.


Chodzi o wtorkowe wyłączenie iluminacji świetlnych oraz oświetlenia części budynków publicznych. Akcję przeprowadzili włodarze samorządowi w stu miastach 1 grudnia br. Polegała ona na wyłączeniu na godzinę oświetlenia i iluminacji budowli, m.in. przy Ratuszu Staromiejskim, Centrum św. Jana, bazylice Mariackiej, kościele św. Katarzyny, fontannie Neptuna, a także napis "Gdańsk" przy kładce na Ołowiance. W Sopocie wygaszono lampy oświetlające molo oraz budynek Urzędu Miasta. W ciemności pogrążył się Skwer Kościuszki w Gdyni do oceanarium i Teatr Muzyczny.


Zorganizowało akcję stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski". Żądają przerwania przez parlament procesu legislacyjnego nad ustawą, która ma ich zdaniem ograniczyć udział samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT. 28 października br. Sejm przyjął tę ustawę. Jest na etapie procedowania przez Senat. Prezydenci i burmistrzowie oczekują od premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej stowarzyszenia o zwiększeniu udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16 proc. do 48,16 proc. aby te jednostki mogły realizować swoje zadania. Ich niepokój budzi też groźba zawetowania unijnych ram finansowych i wyłączeniu nas z tzw. funduszu odbudowy po ewentualnym prowizorium budżetowym dla UE.
– Akcja miała zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację finansową samorządów. To nie jest sytuacja naszych mieszkańców. W symboliczny sposób, wygaszając w takich miejscach, żeby nie powodować zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, chcieliśmy pokazać, jak trudna jest sytuacja finansowa samorządów, że być może niebawem będziemy musieli decydować o tym, czy wyłączać światła, czy rezygnować z zajęć w szkołach, czy też w inny sposób ciąć budżety. Każdego tygodnia składam zawiadomienia do prokuratury i różne są ich losy. Zobaczymy – tłumaczyła na konferencji prasowej Dulkiewicz.
– Funkcjonariusz publiczny, jakim jest też prezydent miasta, jest zobowiązany do tego, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, a nie udzielać się w protestach politycznych, wykorzystując do tego majątek publiczny – ripostował radny Koralewski.


Z kolei radny Przemysław Majewski uważa, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz, włączając się w akcję protestacyjną samorządowców, nadużyła swoich uprawnień i stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska.


Ustawa o samorządzie gminnym w art. 7 wskazuje, że do zadań własnych gminy należy m.in. dbanie o ulice i chodniki, opieka nad zabytkami, ochrona porządku publicznego i utrzymanie obiektów gminnych, administracyjnych i urządzeń użyteczności publicznej.
- Obawiamy się, że pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz, pod pretekstem oszczędności, może wyłączyć oświetlenie ulic, co w oczywisty sposób zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. To rzecz niewyobrażalna. Dlatego zwróciliśmy się do prokuratury, aby zbadała, czy takie świadome zapowiedzi prezydent Gdańska nie są działaniami niezgodnymi z prawem - powiedział radny PiS Andrzej Skiba, który przypomniał na briefingu, że Gdańsk dysponuje kilkumiliardowym budżetem. Zadanie, jakim jest oświetlenie ulic, dróg, obiektów, mieści się w kwocie ok. 30 milionów złotych.


Radni opozycji proponują w pierwszej kolejności ograniczenie wydatków na promocję miasta i proponują pomoc w znalezieniu oszczędności.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież