Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 grudnia 2020 08:50

Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz złożyli radni PiS.


– Zawiadomienie dotyczy zbadania, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz w związku z wykorzystaniem majątku gminy do działalności politycznej, czyli w zakresie realizacji zadań własnych gminy – informuje Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych PiS, którego zdaniem wyłączając oświetlenie obiektów, świadczących o atrakcyjności miasta, prezydent wykorzystała majątek Gdańska w celu politycznym.


Chodzi o wtorkowe wyłączenie iluminacji świetlnych oraz oświetlenia części budynków publicznych. Akcję przeprowadzili włodarze samorządowi w stu miastach 1 grudnia br. Polegała ona na wyłączeniu na godzinę oświetlenia i iluminacji budowli, m.in. przy Ratuszu Staromiejskim, Centrum św. Jana, bazylice Mariackiej, kościele św. Katarzyny, fontannie Neptuna, a także napis "Gdańsk" przy kładce na Ołowiance. W Sopocie wygaszono lampy oświetlające molo oraz budynek Urzędu Miasta. W ciemności pogrążył się Skwer Kościuszki w Gdyni do oceanarium i Teatr Muzyczny.


Zorganizowało akcję stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski". Żądają przerwania przez parlament procesu legislacyjnego nad ustawą, która ma ich zdaniem ograniczyć udział samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT. 28 października br. Sejm przyjął tę ustawę. Jest na etapie procedowania przez Senat. Prezydenci i burmistrzowie oczekują od premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej stowarzyszenia o zwiększeniu udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16 proc. do 48,16 proc. aby te jednostki mogły realizować swoje zadania. Ich niepokój budzi też groźba zawetowania unijnych ram finansowych i wyłączeniu nas z tzw. funduszu odbudowy po ewentualnym prowizorium budżetowym dla UE.
– Akcja miała zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację finansową samorządów. To nie jest sytuacja naszych mieszkańców. W symboliczny sposób, wygaszając w takich miejscach, żeby nie powodować zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, chcieliśmy pokazać, jak trudna jest sytuacja finansowa samorządów, że być może niebawem będziemy musieli decydować o tym, czy wyłączać światła, czy rezygnować z zajęć w szkołach, czy też w inny sposób ciąć budżety. Każdego tygodnia składam zawiadomienia do prokuratury i różne są ich losy. Zobaczymy – tłumaczyła na konferencji prasowej Dulkiewicz.
– Funkcjonariusz publiczny, jakim jest też prezydent miasta, jest zobowiązany do tego, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, a nie udzielać się w protestach politycznych, wykorzystując do tego majątek publiczny – ripostował radny Koralewski.


Z kolei radny Przemysław Majewski uważa, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz, włączając się w akcję protestacyjną samorządowców, nadużyła swoich uprawnień i stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska.


Ustawa o samorządzie gminnym w art. 7 wskazuje, że do zadań własnych gminy należy m.in. dbanie o ulice i chodniki, opieka nad zabytkami, ochrona porządku publicznego i utrzymanie obiektów gminnych, administracyjnych i urządzeń użyteczności publicznej.
- Obawiamy się, że pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz, pod pretekstem oszczędności, może wyłączyć oświetlenie ulic, co w oczywisty sposób zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. To rzecz niewyobrażalna. Dlatego zwróciliśmy się do prokuratury, aby zbadała, czy takie świadome zapowiedzi prezydent Gdańska nie są działaniami niezgodnymi z prawem - powiedział radny PiS Andrzej Skiba, który przypomniał na briefingu, że Gdańsk dysponuje kilkumiliardowym budżetem. Zadanie, jakim jest oświetlenie ulic, dróg, obiektów, mieści się w kwocie ok. 30 milionów złotych.


Radni opozycji proponują w pierwszej kolejności ograniczenie wydatków na promocję miasta i proponują pomoc w znalezieniu oszczędności.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież