Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Westerplatte to nie jest własność tylko Gdańska

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 czerwca 2019 15:03

Stowarzyszenie Idee Solidarności wystosowało list otwarty do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.


Szanowna Pani Prezydent,

jako działacze NSZZ „Solidarność” z lat 80–tych jesteśmy nie tylko zaniepokojeni, ale wprost oburzeni szeregiem zdarzeń, jakie w ostatnim czasie miały miejsce w Gdańsku. Pragniemy przypomnieć, że Gdańsk to symbol i „stolica” „Solidarności”, której członkami byli nie tylko gdańszczanie, ale również osoby pochodzące z każdego zakątka naszej Ojczyzny – Polski. Taki stan rzeczy daje nam prawo, także moralne, by nie tylko śledzić ostatnie wydarzenia, ale w formie listu otwartego wyrazić swoją daleko idącą dezaprobatę wobec podejmowanych przez Panią i Radę Miasta Gdańska decyzji.


Nie rozumiemy jak pod Pani patronatem i z Pani udziałem mogła się odbyć „parada równości”, podczas której bezczelnie atakowano świętości katolików i parodiowano w tak ohydny sposób tak ważne dla wiary katolickiej święto. Jeżeli te środowiska domagają się tolerancji i szacunku dla siebie, to niech sami najpierw zaczną od szanowania innych. To bowiem oni nie tolerują większości katolickiej w naszym kraju.


Wobec powyższego domagamy się, aby obrażanie uczuć religijnych milionów Polaków zostało zgodnie z prawem ukarane.


Nie rozumiemy również, dlaczego władze samorządowe nie zgadzają się na wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę obiektów UNESCO. Jest to dla stoczni jedyny ratunek na zachowanie pamięci o niej dla przyszłych pokoleń.


Mamy także zastrzeżenia do Europejskiego Centrum Solidarności, które nie spełnia naszym zdaniem roli jakiej oczekiwaliśmy. Częściej goszczą w nim środowiska LGBT niż „Solidarność”.


Trudno jest nam też zrozumieć spór o Westerplatte – skrawek Polski uświęcony krwią bohaterskich obrońców pochodzących z różnych rejonów kraju? Miejsce tak ważne dla Polaków a tak zaniedbane przez władze Gdańska. Dlaczego nie można poprawić jego stanu przez przejęcie przez muzeum, pod zarządem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego? To nie jest własność tylko Gdańska, to jest własność całego Narodu. Gdańsk to nie jest „wolne miasto”, to jest miasto polskie!!


Pragniemy poruszyć jeszcze jedną kwestię. Z Pani inicjatywy bowiem, zgromadzeni w Gdańsku samorządowcy podpisali 21 postulatów, ilość ich nieprzypadkowa – przywołująca bowiem pamięć bliskich nam postulatów Solidarności z 1980 roku. Tylko, że tamte postulowały poprawę życia Polaków a te dążą do zniszczenia państwa, według nas to nie decentralizacja, ale dążenie do rozbicia Polski na landy o nieograniczonej władzy. To byłby koniec Polski jako Państwa. Czy na tym właśnie zależy niektórym samorządowcom na czele z Panią?


Żywimy głęboką nadzieję, że pochyli się Pani nad przedstawionymi przez nas kwestiami oraz liczymy na Pani refleksje i zmianę podejścia do przedstawionych spraw.

Z poważaniem
Barbara Wojciechowska
Prezes Stowarzyszenia Idee Solidarności

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież