759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ... Weź udział w konkursie „Wiersz+Obraz” 2019 » Towarzystwo Przyjaciół Sopotu i dwumiesięcznik literacki „Topos” ogłaszają piątą edycję Konkursu poe... Nowy numer "Sieci": Ciemna strona homo tęczy, reakcja prezydent Dulkie... » W nowym "Sieci" m.in. o wstrząsającej historii z Włoch, reakcji Dulkiewicz na poprzedni numer i kuli... Od września początek prac przy Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939 » Dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm...
Reklama
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
niedziela, 14 lipca 2019 08:42
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sp ...
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
wtorek, 16 lipca 2019 19:42
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
Pomorski Klub Hokejowy otrzymał licencję na występy w Polskiej Hoke ...
Lechia zdobyła Superpuchar!
sobota, 13 lipca 2019 21:22
Lechia zdobyła Superpuchar!
Od mocnego uderzenia rozpoczęli sezon piłkarze Lechii. W Gliwicach w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Westerplatte to nie jest własność tylko Gdańska

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 czerwca 2019 15:03

Stowarzyszenie Idee Solidarności wystosowało list otwarty do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.


Szanowna Pani Prezydent,

jako działacze NSZZ „Solidarność” z lat 80–tych jesteśmy nie tylko zaniepokojeni, ale wprost oburzeni szeregiem zdarzeń, jakie w ostatnim czasie miały miejsce w Gdańsku. Pragniemy przypomnieć, że Gdańsk to symbol i „stolica” „Solidarności”, której członkami byli nie tylko gdańszczanie, ale również osoby pochodzące z każdego zakątka naszej Ojczyzny – Polski. Taki stan rzeczy daje nam prawo, także moralne, by nie tylko śledzić ostatnie wydarzenia, ale w formie listu otwartego wyrazić swoją daleko idącą dezaprobatę wobec podejmowanych przez Panią i Radę Miasta Gdańska decyzji.


Nie rozumiemy jak pod Pani patronatem i z Pani udziałem mogła się odbyć „parada równości”, podczas której bezczelnie atakowano świętości katolików i parodiowano w tak ohydny sposób tak ważne dla wiary katolickiej święto. Jeżeli te środowiska domagają się tolerancji i szacunku dla siebie, to niech sami najpierw zaczną od szanowania innych. To bowiem oni nie tolerują większości katolickiej w naszym kraju.


Wobec powyższego domagamy się, aby obrażanie uczuć religijnych milionów Polaków zostało zgodnie z prawem ukarane.


Nie rozumiemy również, dlaczego władze samorządowe nie zgadzają się na wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę obiektów UNESCO. Jest to dla stoczni jedyny ratunek na zachowanie pamięci o niej dla przyszłych pokoleń.


Mamy także zastrzeżenia do Europejskiego Centrum Solidarności, które nie spełnia naszym zdaniem roli jakiej oczekiwaliśmy. Częściej goszczą w nim środowiska LGBT niż „Solidarność”.


Trudno jest nam też zrozumieć spór o Westerplatte – skrawek Polski uświęcony krwią bohaterskich obrońców pochodzących z różnych rejonów kraju? Miejsce tak ważne dla Polaków a tak zaniedbane przez władze Gdańska. Dlaczego nie można poprawić jego stanu przez przejęcie przez muzeum, pod zarządem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego? To nie jest własność tylko Gdańska, to jest własność całego Narodu. Gdańsk to nie jest „wolne miasto”, to jest miasto polskie!!


Pragniemy poruszyć jeszcze jedną kwestię. Z Pani inicjatywy bowiem, zgromadzeni w Gdańsku samorządowcy podpisali 21 postulatów, ilość ich nieprzypadkowa – przywołująca bowiem pamięć bliskich nam postulatów Solidarności z 1980 roku. Tylko, że tamte postulowały poprawę życia Polaków a te dążą do zniszczenia państwa, według nas to nie decentralizacja, ale dążenie do rozbicia Polski na landy o nieograniczonej władzy. To byłby koniec Polski jako Państwa. Czy na tym właśnie zależy niektórym samorządowcom na czele z Panią?


Żywimy głęboką nadzieję, że pochyli się Pani nad przedstawionymi przez nas kwestiami oraz liczymy na Pani refleksje i zmianę podejścia do przedstawionych spraw.

Z poważaniem
Barbara Wojciechowska
Prezes Stowarzyszenia Idee Solidarności

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież