„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Westerplatte to nie jest własność tylko Gdańska

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 czerwca 2019 15:03

Stowarzyszenie Idee Solidarności wystosowało list otwarty do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.


Szanowna Pani Prezydent,

jako działacze NSZZ „Solidarność” z lat 80–tych jesteśmy nie tylko zaniepokojeni, ale wprost oburzeni szeregiem zdarzeń, jakie w ostatnim czasie miały miejsce w Gdańsku. Pragniemy przypomnieć, że Gdańsk to symbol i „stolica” „Solidarności”, której członkami byli nie tylko gdańszczanie, ale również osoby pochodzące z każdego zakątka naszej Ojczyzny – Polski. Taki stan rzeczy daje nam prawo, także moralne, by nie tylko śledzić ostatnie wydarzenia, ale w formie listu otwartego wyrazić swoją daleko idącą dezaprobatę wobec podejmowanych przez Panią i Radę Miasta Gdańska decyzji.


Nie rozumiemy jak pod Pani patronatem i z Pani udziałem mogła się odbyć „parada równości”, podczas której bezczelnie atakowano świętości katolików i parodiowano w tak ohydny sposób tak ważne dla wiary katolickiej święto. Jeżeli te środowiska domagają się tolerancji i szacunku dla siebie, to niech sami najpierw zaczną od szanowania innych. To bowiem oni nie tolerują większości katolickiej w naszym kraju.


Wobec powyższego domagamy się, aby obrażanie uczuć religijnych milionów Polaków zostało zgodnie z prawem ukarane.


Nie rozumiemy również, dlaczego władze samorządowe nie zgadzają się na wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę obiektów UNESCO. Jest to dla stoczni jedyny ratunek na zachowanie pamięci o niej dla przyszłych pokoleń.


Mamy także zastrzeżenia do Europejskiego Centrum Solidarności, które nie spełnia naszym zdaniem roli jakiej oczekiwaliśmy. Częściej goszczą w nim środowiska LGBT niż „Solidarność”.


Trudno jest nam też zrozumieć spór o Westerplatte – skrawek Polski uświęcony krwią bohaterskich obrońców pochodzących z różnych rejonów kraju? Miejsce tak ważne dla Polaków a tak zaniedbane przez władze Gdańska. Dlaczego nie można poprawić jego stanu przez przejęcie przez muzeum, pod zarządem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego? To nie jest własność tylko Gdańska, to jest własność całego Narodu. Gdańsk to nie jest „wolne miasto”, to jest miasto polskie!!


Pragniemy poruszyć jeszcze jedną kwestię. Z Pani inicjatywy bowiem, zgromadzeni w Gdańsku samorządowcy podpisali 21 postulatów, ilość ich nieprzypadkowa – przywołująca bowiem pamięć bliskich nam postulatów Solidarności z 1980 roku. Tylko, że tamte postulowały poprawę życia Polaków a te dążą do zniszczenia państwa, według nas to nie decentralizacja, ale dążenie do rozbicia Polski na landy o nieograniczonej władzy. To byłby koniec Polski jako Państwa. Czy na tym właśnie zależy niektórym samorządowcom na czele z Panią?


Żywimy głęboką nadzieję, że pochyli się Pani nad przedstawionymi przez nas kwestiami oraz liczymy na Pani refleksje i zmianę podejścia do przedstawionych spraw.

Z poważaniem
Barbara Wojciechowska
Prezes Stowarzyszenia Idee Solidarności

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież