W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trójmiasto pamięta o katastrofie smoleńskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 10 kwietnia 2011 19:36

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 naszego czasu, przy próbie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Smoleńsk-Siewiernyj, rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. W rok po katastrofie w całym kraju odbył się szereg uroczystości upamiętniających 96 ofiar katastrofy.Już w piątek 8 kwietnia na wielu budynkach zawisły flagi narodowe z żałobnym kirem, a w Sopocie w Kościele Gwiazda Morza odbył się koncert w intencji ofiar katastrofy. W Gdańsku, w sali Herbowej Ratusza Rady Miasta zaprezentowano recital barda Andrzeja Kołakowskiego oraz film "Mgła" w reżyserii Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej.

W sobotę przed konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku kilkanaście osób demonstrowało domagając się od władz większego zaangażowania w wyjaśnienie smoleńskiego śledztwa (relacja tutaj)

W piątek i niedzielę odsłonięto trzy tablice upamiętniające ofiary katastrofy przy al. Grunwaldzkiej 49, gdzie mieszkała śp. Anna Walentynowicz, przy ul. Sienkiewicza 10, gdzie mieszkał śp. Arkadiusz Rybicki i przy ul. Szerokiej 80/81, gdzie mieściło się biuro poselskie śp. Macieja Płażyńskiego. Wszystkie tablice zaprojektował i wykonał profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Sławoj Ostrowski. W uroczystościach uczestniczyły rodziny i przyjaciele ofiar smoleńskiej katastrofy oraz przedstawiciele władz miasta (relacja tutaj)

W niedzielę punktualnie o godzinie 8.41 zawyły syreny alarmowe, a kwiaty i znicze zapalano pod pomnikiem ofiar w Bazylice Mariackiej i wmurowanymi tablicami. Na cmentarzu w Baninie bliscy, wspólnie z marynarzami uczcili pamięć tragicznie zmarłego admirała Andrzeja Karwety. Przed gdyńską Kolegiatą (NMP Królowej Polski) odsłonięto wystawę zawierającą fotografie i sylwetki ofiar katastrofy, a na ścianie kościoła odsłonięto tablicę z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy.O godz. 10.00 przy ul. Szerokiej 80/81, gdzie mieściło się biuro poselskie Macieja Płażyńskiego, została odsłonięta tablica mu poświęcona.

Zobacz zdjęcia z odsłonięcia tablicy - http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=133 


Także w niedzielę w całym Trójmieście odbywały się msze w intencji ofiar katastrofy. Największa, odprawiona przez Arcybiskupa Metropolitę Sławoja Leszka Głódzia odbyła się w Bazylice Mariackiej.

O godzinie 21.00 z Placu im. Dariusza Kobzdeja w Gdańsku, w niebo wzbiło się 96 lampionów. 

Kontrowersje wzbudził baner, który za zgodą władz gdańskiej Solidarności na budynku NSZZ zawiesili kibice ze stowarzyszenia Pokolenia Lechii Gdańsk i akcja "Pull-up" przygotowana przez trójmiejskiego artystę Piotra Szwabe, który chciał zamanifestować przeciwko trwającym wokół katastrofy walkom politycznym. Happening polegał na ustawieniu 96 osób w kształt samolotu  Tu-154M z umieszczonym w środku napisem „spokój”.


altJacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24

Fot. Maciej Kostun


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież