W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk w „The Guardian”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 10 kwietnia 2011 17:33

W jednym z największych brytyjskich dzienników, the Guardian, ukazał się artykuł o Gdańsku. Porusza on takie tematy, jak sytuacja w Stoczni, transformacja ustrojowa czy… podwyżki czynszów.

W artykule z 8 kwietnia zamieszczonym na stronie internetowej the Guardian, pojawił się artykuł Julii Kollewe dotyczący przemian w Gdańsku na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Autorka pisze o przekształceniach jakim uległa Stocznia Gdańsk, od, zatrudniającego 40 tys ludzi, jednego z największych producentów statków w Europie, do szeregu wyspecjalizowanych producentów wież wiatrowych czy jachtów dla multimilionerów, zatrudniających łącznie jedną czwartą pierwotnej załogi. Dziennikarka wyjaśnia historię trójmiejskich stoczni, wspomina o upadłości Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Zaznacza trudności, jakie polskie stocznie napotykają w konkurencji z firmami chińskimi czy koreańskimi.

Kollewe pisze rozwoju miasta jako lokalizacji usług finansowych i „przemodelowywaniu” całego kraju z wytwarzania produktów na usługi biznesowe, obsługę klienta, zarządzanie zasobami ludzkimi i technologie informatyczne. Zaznacza jednak, że ze wzrostem pensji, coraz groźniejsza staje się dla Polski konkurencja Ukrainy czy Białorusi.

Dziennikarka wspomina także o prezydencie miasta, Pawle Adamowiczu, jako... oskarżanym o zdradę ideałów Solidarności w kontekście reformy komunalnej i polityce ograniczania liczby mieszkań komunalnych w mieście.

Kollewe pisze o oskarżeniach kierowanych pod adresem Adamowicza przez „grupę protestu Nic o nas bez nas”, która zarzuca prezydentowi, że podnosi czynsze nawet o 150%, a także chce wysyłać ludzi do „domów kontenerowych na krańcach miasta”. Pisze o ubiegło miesięcznym „Marszu pustych garnków”, w którym udział wzięło 500 osób. 
Miasto chce podnieść podstawowy poziom czynszów dla wszystkich i wtedy przyznać ulgi najbiedniejszym – relacjonuje tłumaczenie Adamowicza, Kollewe.

- To będzie uczciwsze, bardziej przejrzyste – mówi prezydent dziennikarce o nowych regulacjach. Twierdzi także, że osiedla kontenerowe będą dla mieszkańców aspołecznych, którzy „piją za dużo i demolują swoje mieszkania”.

- Nie chcemy budować getta, ale ci lokatorzy nie mogą zostać eksmitowani na bruk. Prawo nakazuje nam zapewnić im mieszkania – tłumaczy Adamowicz.


Artykuł w the Guardian dostępny na:
http://www.guardian.co.uk/world/2011/apr/08/gdansk-shipyard-builder-specialist-vessels


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Robi 2011-04-11 08:43
biedny P. Adamowicz oskarżany o zdradę ideałów Solidarności. To Solidarność nie była ruchem liberałów walczących o kapitalizm i wolny rynek??!!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież