W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Smoleńsk: Rosjanie w nocy podmieniają tablicę

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 09 kwietnia 2011 16:34

Najprawdopodobniej dziś w nocy doszło do podmienienia tablic upamiętniających ofiary katastrofy TU 154 w Smoleńsku. Wyjaśnień domaga się polski MSZ.
W miejscu katastrofy do 8 kwietnia znajdowała się tablica przygotowana przez "Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010" z tekstem w języku polskim: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni i ludobójstwa w Lesie Katyńskim, dokonanej na jeńcach wojennych i oficerach Wojska Polskiego w 1940 r."

Najprawdopodobniej to dziś w nocy została ona zamieniona na tablicę dwujęzyczną, nie zawierającą zapisu o celu wizyty z jaką pasażerowie samolotu udawali się do Smoleńska. 

Posłowie PiS są oburzeni: - To kolejne zagranie Rosjan na nosie prezydenta Komorowskiego, zwłaszcza w przeddzień obchodów rocznicy katastrofy - mówi Andrzej Jaworski (PiS). - Rosjanie chcą po raz kolejny pokazać kto tu rządzi – twierdzi.

- Daleko mi do rusofoba, ale dla mnie to prowokacja, choć powiem szczerze, że cały czas zastanawiam się o co chodziło Rosjanom – tłumaczy Zbigniew Kozak (PiS). Poseł dodaje, że w Rosyjskich władzach ścierają się dwie frakcje, jedna bardziej otwarta na relacje z Polską i druga zdecydowanie Polsce przeciwna: - Być może to dziwna wewnętrzna gra Rosjan... - zastanawia się Kozak.

- Jestem solidarny z tymi, którzy tę [polską] tablicę tam zawieźli – komentuje Jerzy Borowczak poseł PO. - Jedyne co mam im do zarzucenia to nieuzgodnienie tablicy z rosyjskimi władzami. Gdy my chcieliśmy zawiesić pamiątkową tablicę na domu, w którym mieszkał Aram Rybicki, zapytaliśmy właścicielkę o zgodę – tłumaczy Borowczak. - Choć Rosjanie zachowali się niewłaściwie. Mogli poczekać do 12 kwietnia i spokojnie uzgodnić zmianę tablicy ze stroną polską – podkreśla Borowczak.

Polski MSZ domaga się wyjaśnień w tej sprawie. Władze rosyjskie tłumaczą, że poprzednia tablica została zawieszona bez jakichkolwiek konsultacji, a jej treść była wyłącznie w języku polskim.
 
Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież