W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trasa Słowackiego na Świętego Mikołaja. Zobacz jak wygląda teraz

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 lipca 2012 13:18

Ruszyły prace na nowobudowanej Trasie Słowackiego. Od kilku dni na placu budowy pojawili się pracownicy i sprzęt. Wczoraj przed południem na wysokości dawnych koszar widać było pracujące dwie koparko-spychacze.


Jak się dowiadujemy do pracy stawiło się 32 osoby  z firm, które wcześniej wykonywały prace na terenie budowy trasy słowackiego. To znak, że hiszpańskie konsorcjum z wolna dogaduje się z wykonawcami, którzy jeszcze niedawno czuli się oszukani przez postawioną w stan upadłości Hydrobudowę i mieli pretensję do miasta o niezapewnienie im właściwego statusu podwykonawcy kwalifikowanego. To jednak jeszcze nie koniec sprawy. Część roszczeń zapewne podwykonawcy odzyskają w postępowaniu układowym. O resztę będą zaś musieli walczyć przed sądem. Tak, czy inaczej prace ruszyły.


- Od kilku dni na terenie budowy nowej Słowackiego pracują gazownicy, elektrycy i geodeci. Trwają prace przy Kanale Strzyża. Jest też firma, która ustawia ekrany dźwiękochłonne. Są to te firmy, które były obecne już wcześniej na placu budowy. To znak, że OHL porozumiał si ę z firmami podwykonawczymi. Odcinek od Ronda Jana de la Salle do Alei Rzeczpospolitej będzie gotowy do końca listopada – poinformowała nas optymistycznie rzeczniczka miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Dodała jednak, że "niewykluczone, że na części tego odcinka odbiory nieco przesunął listopadowy termin, ale cała jezdnia i pas drogowy będą gotowe w założony terminie, czyli na pewno mamy pojechać oddaną trasą od lotniska do Zaspy przed Świętym Mikołajem.


Przypomnijmy, że na początku lipca hiszpańska firma budowlana Obrascon Huarte Lain (OHL) przejęła budowę Trasę Słowackiego w Gdańsku. Rzutem na taśmę udało się bowiem podpisać aneks do kontraktu, zawierający porozumienie o przejęciu od Hydrobudowy do realizacji dalszej części trasy Słowackiego. Budowa nowej ul. Słowackiego jest zrealizowana w 67 procentach. Liderem konsorcjum była do czerwca Hydrobudowa Polska SA (konsorcjum tworzyły PBG, Aprivia i OHL). W czerwcu sąd ogłosił upadłość Hydrobudowy Polska i PBG z możliwością zawarcia układu. Hiszpanie byli firmą ze współpracującą przy inwestycji. Teraz OHL jest głównym wykonawcą prac. Upadła Hydrobudowa Polska SA jest winna podwykonawcom prawie 50 milionów złotych. Poszkodowanych jest 60 firm.


OHL w rozmowach z podwykonawcami deklaruje, że przejmie zobowiązania wobec wykonawców. W jaki sposób – rozmowy trwają. Czy Hiszpanie spłacą długi Hydrobudowy? Szczegóły aneksu do kontraktu pozostają tajemnicą. Jeszcze w kwietniu hiszpańska firma budowlana Obrascon Huarte Lain (OHL) ustami swego prezesa Juana Miguela Mirema sygnalizowała, że chce powrócić do tematu przejęcia od PBG 51 proc. akcji Hydrobudowy i 50,1 proc. Aprivii.

Przypomnijmy, że odcinek Trasy Słowackiego od Ronda Jana de La Salle do Al. Rzeczpospolitej według planów powinien być gotowy do grudnia.  
ASG


Przypomnijmy peany piane przez włodarzy naszego miasta:
- UEFA EURO to szansa na szybki rozwój !
- UEFA EURO to  inwestycje w infrastrukturę !

Co z tego zostało? Przyjrzyjmy się zdjęciom…

Jezdnie – wysoki na 5 cm uskok asfaltu wszędzie tam, gdzie brak wierzchniej warstwy ścieralnej. Szczególnie niebezpieczny przed rondem Św. Jana de la Sale na Niedźwiedniku, bo… W OGÓLE NIE OZNAKOWANY!!! Miejscowi wiedzą, że trzeba zwolnić lecz w sezonie turystycznym jaki teraz mamy wielu kierowców jedzie tu po raz pierwszy… Wystarczy jeden wygrany pozew o odszkodowanie za zniszczone zawieszenie, a takie pozwy przeciwko miastu posypią się lawinowo.
Podobnie sprawa ma się z wystającymi studzienkami deszczowymi. Przy niepogodzie w wielu miejscach zupełnie niewidoczne.


alt


Chodniki i ścieżki rowerowe – Gdańsk chwali się kilometrami ścieżek rowerowych. Strach pomyśleć co się może stać jeśli ta inwestycja będzie stała w miejscu do zimy. Wystające pokrywy, podmyte chodniki i ścieżki grożące zapadnięciem pod niewielkim ciężarem. Tu wciąż ludzie chodzą i jeżdżą rowerami i to również nie jest w żaden sposób oznakowane.


alt


Studzienki – obiekty najbardziej bulwersujące. Zabezpieczone tak jak widać… Pan prezydent Lisicki zasłania się ustawą przy zapowiedziach podwyżek opłat za wywóz śmieci. Panie prezydencie! Może trzeba przypomnieć Panu inną ustawę. Nazywa się Kodeks Karny, gdzie jest zapis o bezpośrednim sprowadzeniu zagrożenia życia i zdrowia. Miasto jako inwestor jest odpowiedzialne za zabezpieczenie tych miejsc, a są to obiekty w komunikacyjnych ciągach pieszych!!!


alt


Wzdłuż Nowej i Starej Słowackiego wciąż mieszkają ludzie. Mieszkają i chyba już się jakoś przyzwyczaili do okolicy. Jak wygląda Stara Słowackiego wszyscy wiedzą, rozjeżdżona przez ciężarówki, pełna wybojów, dziur, kolein. Przed domami zamiast chodników wystające z dziur pręty.

Ludzie jakoś sobie radzą – przeciskają się pomiędzy parkanami, brodzą w błocie w centrum miasta. A jeszcze niedawno mieli tam podwórka i utwardzone chodniki, teraz muszą chronić swoje domy workami przed zalaniem deszczówką.


alt


Szlagierowe obiekty mostowe nad Grunwaldzką i torami kolejowymi – jeszcze niedawno ludzie przyjeżdżali w nocy, żeby robić zdjęcia, kiedy kładziono nowe przęsła efektownie zamykając na weekendy główny ciąg komunikacyjny miasta. Ciekawe, czy tak chętnie przyjadą fotografować rozbiórkę inwestycji nieużywanej i niekonserwowanej…
Przejścia podziemne na wysokości starej jednostki niedługo zamkną ekolodzy jako miejsca zimowania nietoperzy…


alt


Pobocza – to co spływa ze skarp i poboczy niedługo zaleje nie tylko ulicę, ale również pięknie i kosztownie umocniony zbiornik retencyjny „Srebrniki”. Wielką wodę na Strzyży sprzed 10 lat wszyscy pamiętamy. Brak ławek dookoła jest dość dokuczliwy, ale błoto zalegające na nowej kostce i przelewające się do zbiornika powoli go zamulając doprowadza do pasji…


alt


Węzeł Karczemki – niby nie związany bezpośrednio z Trasą Słowackiego jednak daje do myślenia. To co się tam dzieje wygląda na zbieranie materiału z inwestycji, która nie została opłacona. Czy podobny los czeka Nową Słowackiego? Na razie cisza. Być może włodarze miasta czekają, aż podwykonawcy całkiem pogrążą się finansowo płacąc podatek od faktur, za które nie dostali grosza. W ich budżetach też jest jedno wielkie pobojowisko… Być może zbankrutują i nie będą już siłą do protestu. Czy miasto na to czeka?


alt


Jeszcze niedawno zewsząd atakowały nas banery:
GDAŃSK proud host city of UEFA EURO 2012.
Po angielsku może nie ma problemu, ale po polsku pamiętajmy, że w wyrazie DUMNY tylko zamienić M na R wystarczy…


altmac71

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #4 redaktor 2012-07-26 16:05
yale,czy ty wiesz gdzie jest slowackiego,czy wystarczy ci adres apartamentów POwoców w manhattanie,chł opie gdzie ty żyjesz,no i z kim...
Cytować
 
 
0 #3 mac71 2012-07-26 11:23
yale - no cóż kolego... rzeczywiście kwiatków tam nie ma, zapachu ciekawego też nie. To ja robiem te zdjęcia, co znaczy, że tam bylem i ten brak widzialem. Jak napisaem zbiornik retencyjny jest piekny i jest tam jedyna zieleń w tym ciągu (szkoda, że zalewana blotem).
Ja Ci swojego nazwiska nie podam, bo inwektywy rzucane anonimowo świadczą o Tobie conajmniej nieciekawie i kto wie kim Ty sam jesteś... Życzę trzeźwości oceny sytuacji.
Cytować
 
 
0 #2 yale 2012-07-25 20:29
Kto pisał ten "obiektywny inaczej" artykuł? zapomniałeś się podpisać szumowino pisząca przed latami w Głosie Wybrzeża?
Brak tylko wzmianki, że przy Nowej Słowackiego brak kwiatków....
Cytować
 
 
-1 #1 Baca 2012-07-25 19:31
Jakie UEFA? To Fundusz Spójności nie EURO. UEFA wyciaga kasę nie dokłada ani eurocenta. Ot co. Zadęcie PO i propaganda szybko, niechlujnie, bez respektowania umów
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież