W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ile kosztuje wywóz śmieci?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 lipca 2012 14:48

W związku z zapowiadanymi przez władze miasta Gdańsk zmianami w podstawie obliczania stawki za wywóz śmieci (zamiast dotychczasowej stawki od mieszkańca bądź od kontenera, będzie naliczana od ilości metrów kwadratowych nieruchomości), postanowiliśmy sprawdzić, w jakiej kwocie te opłaty kształtują się obecnie.Jak wynika z informacji uzyskanych od poszczególnych spółdzielni mieszkaniowych na terenie Gdańska ceny są ustalane od mieszkańca i wynoszą (brutto) od 5 złotych (Spółdzielnia Młyniec), 7,05 (Spółdzielnia Morena), 8 (Spółdzielnia Chełm) do 8,5 zł (MLWSM Podgrodzie).


Zapytaliśmy też firmy zajmujące się wywozem śmieci o to, ile aktualnie kosztują ich usługi. W Przedsiębiorstwie Robót Sanitarno-Porządkowych S.A. ceny są negocjowane z każdym klientem indywidualnie, jednak przeciętnie mieszkaniec bloku zapłaci 7-8 złotych miesięcznie, niezależnie od tego jak duże będą kontenery i jak często trzeba je wypróżniać. W przypadku usług świadczonych właścicielom domków jednorodzinnych jest to 76,50 złotych miesięcznie.


Firma Komunal Express za najmniejszy pojemnik 120 litrów w bloku liczy miesięcznie 67 złotych brutto, za większy - 240 litrów - 129,50 złotych brutto.
Spółka ENPEX swoje usługi wycenia na 96,12 złotych brutto dla bloku, co daje również kwotę ok. 8 złotych na mieszkańca.


Średnio zatem mieszkaniec Gdańska płaci teraz 8 złotych miesięcznie za wywóz odpadów komunalnych. Do końca roku mają zostać ustalone nowe stawki. Czy rzeczywiście okażą się dla kogoś korzystne?


Zgodnie z art. 6j znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, opłatę za wywóz śmieci można liczyć na podstawie liczby mieszkańców danej nieruchomości, ilości wody zużytej w tej nieruchomości, powierzchni mieszkalnej albo na podstawie stawki uchwalonej przez gminę, przy czym wysokość tej stawki nie jest w żaden sposób regulowana. Ta dowolność władz gminy w regulacji wysokości kosztów budzi obawy, że ceny wywozu odpadów komunalnych wzrosną drastycznie i wbrew temu co mówi wiceprezydent Gdańska, zdecydowana większość mieszkańców zapłaci za nie dużo więcej niż dotychczas.


Władze Gdańska planowane zmiany tłumaczą wnioskami, że w dużych mieszkaniach żyją bogatsi ludzie, z pewnością wytwarzający więcej śmieci, co jest niezgodne z prawdą, bo - jak słusznie zauważyli przywódcy trójmiejskich rad SLD - „śmieci nie są wytworem powierzchni, tylko pochodną działalności i egzystencji człowieka”


W tej kwestii dużo bardziej racjonalne wydaje się zatem pozostawienie sposobu naliczania opłat od ilości mieszkańców.
Aleksandra Bełdowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 M. 2012-07-25 20:13
Okropny pomysł. W czerwcu naliczono nam dodatkowe opłaty za wywóz śmieci, około 190 zł (nadal zastanawiamy się dlaczego). Informację o tym fakcie otrzymaliśmy dwa dni temu. Dodatkowo, w przypadku braku uregulowania należności, stosuje się zasadę pozostawiania śmieci w koszu przez kilka kolejnych poniedziałków. Z chęcą będę śledzić 'śmieciowe sprawy' :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież