Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Toksyczny HCB w ziemi z Ukrainy nad Bałykiem

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 16 maja 2012 12:42

Czy odpady składowanie na terenie Port Service zagrażają życiu i zdrowiu sprawdza prokuratura oraz inspektorzy sanitarni. Sprawę składowania odpadów z Ukrainy nagłośniły media. To kilka tysięcy ton ziemnych odpadów z heksachlorobenzenem, magazynowanych na terenie Port Service.Prezesem firmy jest Krzysztof Pusz, były wicewojewoda pomorski i polityk UD i UW.  Krzysztof Pusz zapewnia nas, że wszystko odbyło się "lege artis" i jest spokojny o wyniki śledztwa.
- Nie składujemy na naszym terenie heksachlorobenzenu, ale ziemię, w której po pobraniu próbek co najwyżej okazało się jest 1,6 procenta tej substancji. Jestem spokojny o wynik postępowania. Byłem przecież w administracji państwowej i wiem jakie są procedury - broni się w rozmowie z nami Pusz, twierdząc, że dla środowiska  nie ma zagrożenia, gdyż w składowanej ziemi zawartość heksachlorobenzenu jest niewielka.


Tego spokoju i optymizmu nie podzielają jednak służby śledcze i administracja publiczna. Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski o sprawie dowiedział się z mediów. Wcześniej, jak mówi jego rzecznik Roman Nowak, służby nadzoru nie alarmowały wojewody, który jest zbulwersowany tym, czego się dowiedział ze środków masowego przekazu. Wojewoda Stachurski ocenił, że jego możliwości kontrolne w sprawie ukraińskich odpadów są niewystarczające i skierował w środę wniosek do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o dokonanie czynności sprawdzających, czy doszło do złamania prawa na terenie Port Service. Po zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prokuratorzy otrzymali też notatki pokontrolne z dwóch kontroli prowadzonych przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Służby wojewody kontrolowały Port Service od 23 stycznia do 2 lutego i od 4 kwietnia do 2 maja b.r. Z wynikami tych kontroli zapoznają się śledczy.


Jak powiedziała Gazecie Gdańskiej prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, śledczy zdecydowali o wszczęciu postępowania, ponieważ może chodzić o substancję szkodliwą, czyli w kierunku badania nieprawidłowości w postępowaniu z materiałami niebezpiecznymi. Postępowanie ustala, czy  odpady są niebezpieczne, a jeśli doszło do nieprawidłowości w postępowaniu - kto za nie jest odpowiedzialny.
 

Również Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zamierza wszcząć postępowanie po drugiej kontroli dotyczącej też składowania prawie dwóch tysięcy ton odpadów w tak zwanej tacy przeciwrozlewowej.  Tymczasem społeczność Gdańska jest zbulwersowana informacjami o składowaniu na terenie nadmorskim, nieopodal Westerplatte w Gdańsku, niebezpiecznych odpadów.
- To deprymujące, że stajemy się śmietnikiem Ukrainy - mówił w środę w Radiu Gdańsk Marek Formela, szef gdańskiego SLD. 


Port Service zajmuje się utylizacją odpadów niebezpiecznych. Na terenie gdańskiej firmy składowane jest w workach około 9 tysięcy ton zanieczyszczonej rakotwórczą substancją - heksachlorobenzenem (HCB), ziemi.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież