Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
Fatalna inauguracja ligowa Arki
piątek, 19 lipca 2019 19:00
Fatalna inauguracja ligowa Arki
Gorzka pigułkę musieli przełknąć na inaugurację PKO Ekstraklasy ...
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
piątek, 19 lipca 2019 21:09
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
Lechia Gdańsk sezon 2019/2020 zaczęła od zdobycia punktu. Biało-zi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

SKO punktuje Karnowskiego - podatki SKT uchylone

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
środa, 30 grudnia 2015 13:59

altSamorządowe Kolegium Odwoławcze po raz kolejny uchyliło decyzję prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego, dotyczące zobowiązań fiskalnych Sopockiego Klubu Tenisowego obejmujące podatek od nieruchomości za lata 2003 i 2004. W eleganckim opakowaniu prawnym kolegium wytknęło prezydentowi swoistą arogancję i nierespektowanie słusznych interesów stowarzyszenia.Według uchylonych po raz kolejny decyzji prezydenta, czyli organu podatkowego, klub musiałby zapłacić 212 tys. zł z odsetkami. Część tej kwoty z rachunku SKT zdjął już komornik, wydelegowany przez prezydenta  do realizacji decyzji magistratu, które juz co najmniej dwukrotnie jako wadliwe były przez kolegium odwoławcze uchylane. Jacek Karnowski nie zważając na wcześniejsze decyzje kolegium i ich uzasadnienie, na stanowisko komisji sportu rady miasta, która wspierała wniosek SKT o umorzenie - podtrzymywał swoje rozstrzygnięcie, choć łatwo sprawdzić, że z instytucji umorzenia korzystał wobec innych podmiotów.


SKO uznało, że prezydent zupełnie nie wziął pod uwagę, wskazanych przez ustawodawcę przesłanek zawartych w pojęciach "ważny interes podatnika" lub "interes publiczny". SKT w swoich odwołaniach i wnioskach o pomoc de minimis jasno na takie przesłanki wskazywało, SKO zauważyło, że nawet Jacek Karnowski ma obowiązek ustalając kształt swoich decyzji rozpatrywać rzeczowo argumenty podatnika, a nie zbywać je aroganckim milczeniem. Wytyka też prezydentowi istotną niekonsekwencję. Odmawiając bowiem SKT umorzenia, wskazuje na jego kondycję finansową, co skład kolegium zadziwiło, skoro za rok 2005 prezydent Karnowski decyzję taka wydał, choć kondycja klubu nie uległa zmianie.
W tle tej sprawy - spór o kształt tenisa zapisany w 120-letniej historii i przyszłość 4 hektarów gruntu nad samym morzem. W l. 2003 i 2004 prezydent jako organ podatkowy siedział codziennie na wielkich turniejach tenisowych, wychodził w gronie oficjeli na korty i nagradzał zwycięzców, którzy stąpali po nieopłaconej mu ziemi. Jakoś wtedy gdy szwendał się między możnymi świata sportu, polityki i biznesu brak wpłat podatkowych nie doskwierał?


Teraz stał się fundamentem wniosku o zawieszenie zarządu i rozwiązanie klubu, który sędzia Anna Koziarska rozpatrzyła czytając bez odrazy, a też bez powiadomienia prokuratury, elaborat prezydenta oparty o materiały operacyjne ABW z innego śledztwa i uchylone przez SKO decyzje podatkowe, które miały ilustrować skale kłopotów klubu. Tymczasem od momentu wyboru nowych władz J. Karnowski ani razu nie skorzystał z uprawnień nadzorczych zawartych w ustawie o stowarzyszeniach. Skorzystał natomiast z pretekstu jakim było pismo kilku członków klubu, którzy swoim, w niektórych aspektach słusznym, zaniepokojeniem co do przyszłości tenisa w Sopocie podzielili się z prezydentem pisemnie. Co zrobi prezydent jeśli trafi do niego pismo kilkudziesięciu innych członków SKT, tez zatroskanych, ale jednak nieco inaczej oceniających ostatnie dwa lata w klubie? To naturalny spór łatwy do rozstrzygnięcia w procedurach opisanych w statucie. A sądząc po losach i stanie kortów miejskich J. Karnowski nie ma ręki do tenisa...


Na razie okolicznościami wejścia w posiadanie przez Jacka Karnowskiego materiałów operacyjnych ABW z innego śledztwa i przesłanie ich do sądu rejonowego zajęła się prokuratura uznając że J. Karnowski mógł dopuścić się czynu zabronionego. Czyżby osobliwe najście na SKT miałoby mieć dla prezydenta równie traumatyczne skutki jak rozmowa ze Sławomirem Julke? Nikt źle prezydentowi nie życzy, więc i prezydent nie musi źle życzyć sopockiemu tenisowi.

(gem)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież