NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sellin: Oczekuję odpowiedzi od dyrekcji ECS dlaczego dawni bohaterowie nie utożsamiają się z tą instytucją

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 grudnia 2015 21:34

Z Jarosławem Sellinem, posłem PiS z okręgu gdańskiego, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego rozmawia Artur S. Górski- "Jeśli się nie opamiętamy i nie zrozumiemy, że trójpodział władzy jest niezbędny, to będę musiał znowu stanąć na czele i poprowadzić bój". To powiedział Lech Wałęsa podczas obchodów 45. rocznicy Grudnia '70 w Europejskim Centrum Solidarności. Czy jest aż tak groźnie, że mamy iść w jakiś bój?
Jarosław Sellin: Pomysłów i projektów politycznych Lecha Wałęsy nie sposób komentować. One żyją własnym życiem. Mają swój niezaprzeczalny walor intelektualny i poznawczy. Jeżeli pójść w bój to w imię czego?


- Być może o nową Europę? Demokracja liberalna przeżywa kryzys. Liberalnej Europie brakuje tchu i świeżości idei. Pokazał to kryzys migracyjny. Skandynawia, Francja, Austria, Węgry zwracają się w stronę idei narodowych. To jest szansa czy niebezpieczeństwo dla Unii?

Jarosław Sellin: Tutaj nie chodzi o spór o to, czy demokracja liberalna przeżywa kryzys. Tylko o to, czy cywilizacja zachodnia, inaczej euroatlantycka i judeochrześcijańska, takiego kryzysu nie przeżywa. W Europie obserwujemy odchodzenie od własnych, aksjologicznych korzeni. Zapomina się, a nawet zwalcza, dziedzictwo chrześcijańskie. Z tego wynika głębszy kryzys. Nie tylko z kontestowania form ustrojowych. Sami Europejczycy nie chcą wiedzieć kim są, z czego czerpią wartości, którymi się przejmują, z jakich wynikają one przesłanek, z czego się wzięły. A przecież wywodzą się one z dziedzictwa judeochrześcijańskiego.


- Próby wyzucia Europy z tejże tradycji chrześcijańskiej sięgają Rewolucji we Francji. Mimo to duch chrześcijański przetrwał. Dzisiaj chrześcijaństwo jest w defensywie?
Jarosław Sellin: Jest w ewidentnym kryzysie. Ateizacja społeczeństw europejskich następuje. I nie jest to agnostycyzm, a właśnie ateizacja. Tendencja, by pod płaszczykiem państwa neutralnego światopoglądowo tak naprawdę narzucać lewicowo-liberalną poprawność polityczną jest ewidentna. Życie nie znosi próżni. Jeśli jedne wartości są wypłukiwane - w ich miejsce pojawiają się inne. Wśród elit europejskich dominuje wrażliwość lewicowo-liberalna.


- I dlatego w Polsce obóz prawicowy, określający się jako patriotyczny, nawet po transformacji, od 1989 roku jest w defensywie? Widać to choćby w mediach, w których dominuje narracja liberalna, a nawet libertyńska?
Jarosław Sellin: Owszem, obszar medialny, ten szeroko rozumiany, jest zdominowany przez wrażliwość lewicowo-liberalną. To jest zjawisko cywilizacyjne. Tak jest nie tylko w Polsce a niemal wszędzie. Dlaczego tak się dzieje, że wrażliwość konserwatywna, prawicowa, jest w obszarze medialnym słabsza to jest temat odrębny. Wymagający głębokiej analizy. Być może wynika to z tego, że beneficjentem wolności, rozumianej jako idea, są media, które nie lubią ograniczeń. Środowiska prawicowe, czy też konserwatywne oraz Kościół, głoszą pogląd, iż wolność wiąże się z odpowiedzialnością. Ma ona swoje granice i trzeba z wolności rozumnie korzystać. Jest to przedmiotem kontestacji środowisk liberalnych, w których istnieje tendencja do rozciągania obszaru wolności ekspresji bez odpowiedzialności. Siłą rzeczy więc media w swej części dominującej nie lubią środowisk konserwatywnych czy Kościoła. To zjawisko trwałe. Trzeba sobie z tym radzić. Ludzie o poglądach konserwatywnych, prawicowych, potrafią wygrywać demokratyczne wybory mimo niesprzyjającego otoczenia medialnego. Potrafią też tworzyć swoje media.


- Czy w mediach publicznych konieczne jest doprowadzenie do równowagi między sposobami spojrzenia na rzeczywistość i jej opisu, które są przecież różne wśród Polaków? Czy TVP SA będzie instytucją kultury?
Jarosław Sellin: Media publiczne są obszarem, na którym władza państwowa ma jakiś wpływ. Powinna więc zabiegać by te media jak najlepiej wypełniały swoją misyjną rolę w promowaniu kultury narodowej oraz w dziedzinie solidności debaty publicznej. Tego możemy wymagać. Należy tak czynić, jeżeli media publiczne nie wypełniają tej roli. Stąd poprzez zmiany ustawowe dążymy by  były one instytucjami rzeczywistej użyteczności publicznej, inaczej narodowymi instytucjami kultury.  


- Nie będą więc podlegać rygorom spółek handlowych, które walczą o wyniki ekonomiczne? Dzisiaj mamy dyktat reklamodawców w miejsce Głównego Urzędu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk. Czy model finansowania poprzez abonament, w innej może formule, jest do uratowania?
Jarosław Sellin: Abonamentu już się nie da  podnieść. Jest on na trwałe uśmiercony nieodpowiedzialnymi wypowiedziami ówczesnego premiera Donalda Tuska na temat nie płacenia abonamentu i nie karania za niepłacenie. Pracujemy nad nowym modelem finansowania mediów publicznych. Mówię o finansowaniu publicznym. I taki model niebawem będzie zaprezentowany.   


alt- Czy w mediach publicznych pozostaną reklamy?
Jarosław Sellin: Prawa do emisji reklam nie odbierałbym mediom publicznym, bo w tym zakresie ograniczenia i tak są. Nie mogą one na przykład przerywać programów reklamami, tak jak czynią to media komercyjne.


- Telewizje regionalne były ośrodkami informacyjnymi i opiniotwórczymi. Jaka jest przyszłość tych ośrodków?

Jarosław Sellin: Media regionalne powinny być wzmocnione. Jeśli nam się uda wygospodarować trzy razy większe pieniądze na media publiczne niż mają one teraz, to połowa tychże środków powinna być przeznaczona na radio regionalne, na telewizję regionalną, a nie przede wszystkim na centralę. Dzięki temu ośrodki regionalne telewizji będą mogły emitować przynajmniej dwukrotnie więcej niż dzisiaj programu wytworzonego oryginalnie. Dzisiaj są to trzy-cztery godziny programu oryginalnego wyprodukowanego dziennie. Tego programu powinno być znacznie więcej, gdyż dużo więcej ciekawych rzeczy dzieje się w regionach, które można i warto prezentować.  


- Instytucje kultury mają swoje znaczenie w budowaniu postaw obywatelskich. Czy Europejskie Centrum Solidarności ma "przechył" w stronę gloryfikacji tradycji i dorobku Okrągłego Stołu i częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku oraz ludzi, którzy wspięli się na szczyt schodów władzy? Czy jest konieczność przemodelowania tej instytucji?

Jarosław Sellin: Europejskie Centrum Solidarności powstawało, kiedy rządziliśmy w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego w latach 2005-07. Było silnie wspierane. Nie ja powinienem odpowiadać ta to pytanie lecz kierownictwo ECS. Nie miałem jeszcze okazji do rozmowy na te tematy, ale chciałbym usłyszeć odpowiedzi na pytania dlaczego tak się potoczyły sprawy, że z Europejskim Centrum Solidarności nie utożsamiają się wszyscy legendarni bohaterowie "Solidarności", dlaczego NSZZ "Solidarność", następca prawny "Solidarności" lat 1980-81, też nie do końca utożsamia się z tą instytucją. Ja stawiam te pytania i chciałbym usłyszeć odpowiedzi od dyrekcji ECS dlaczego tak się stało oraz jaki ma ona pomysł na to, by wszyscy się w tej instytucji czuli dobrze, by czuli się zauważeni i dowartościowani. I aby obecny NSZZ "Solidarność" uważał, że to jest jego miejsce, opowiadające jego historię. Tak, by "Solidarność" chciała w ECS organizować swoje imprezy, a nie tylko w Sali BHP, kilkaset metrów dalej. W przyszłości oczekuję odpowiedzi na pytania ze strony kierownictwa ECS.


- Muzeum II wojny światowej, ważne dla świadomości historii najnowszej tej części świata,  powstaje z mozołem. Co dalej stanie się z tym projektem?
Jarosław Sellin: To byłaby ważna placówka, która mogłaby pomóc w polskiej polityce historycznej. Powinno ono prowadzić polską narrację o II wojnie światowej. Interpretacje tej wojny w krajach w nią zaangażowanych, wciągniętych w jej dramat, są różne. Nie znam takiego muzeum, które by próbowało opowiadać zuniwersalizowaną historię.  Każdy opowiada swoją historię II wojny światowej. I gdańskie, polskie muzeum II wojny światowej powinno taką interpretację przedstawić Polakom i cudzoziemcom, którzy będą je odwiedzać.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież