Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Premiera wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 stycznia 2017 16:35

W poniedziałek zagraniczni goście, darczyńcy, historycy, samorządowcy i dziennikarze jak pierwsi mieli okazję obejrzeć wystawę stałą w Muzeum II Wojny Światowej. Montaż wystawy ma się zakończyć 31 stycznia. W najbliższy weekend 28-29 stycznia wystawę będzie miało okazję zobaczyć 2000 osób, które zarejestrowały się na stronie internetowej Muzeum.- To wielki dzień dla całego naszego zespołu Muzeum II Wojny Światowej - powiedział Paweł Machcewicza, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Po ponad 8 latach pracy ukończyliśmy budowę Muzeum, kończymy montaż wystawy głównej. To Muzeum chce wpisywać polskie doświadczenie historyczne w kontekst historyczny i światowy. Chcemy włączyć polską perspektywę historyczną w w opowieści o wojnie, narracje o XX wieku, które dominują w wymiarze europejskim i światowym, które bardzo często marginalizują doświadczenie Polski i naszej części kontynentu. Jesteśmy prawie u końca drogi. Budowa została zakończona, uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Montaż wystawy będzie trwał do 31 stycznia. Chcemy ją pokazać teraz ze względu na okoliczności. Nasze Muzeum może być zlikwidowane 1 lutego. Jeśli decyzja Ministra wejdzie w życie to większa część naszej wystawy nie będzie miała racji bytu w nowym Muzeum II Wojny Światowej, które ma się zajmować niemal wyłącznie historią militarną.
Wystawa stała w Muzeum II Wojny Światowej jest podzielona na trzy części: droga do wojny, wojna i konsekwencje wojny. Pierwsza część zaczyna się filmem pokazującym I wojnę światową, wyłanianie się Europy powojennej, budowę państwa polskiego. Ostatnie sceny trzeciej części przedstawiają wojnę na Ukrainie i w Syrii. Wystawa główna ma około 5000 m2.


28-29 stycznia podczas dni otwartych Muzeum II Wojny Światowej 2000 osób, które zarejestrowały się na stronie Muzeum, będzie miało okazję zobaczyć wystawę. Czas zwiedzania wynosi około 3 godzin.


Dyrektor Machcewicz zakłada, że muzeum powinno być dostępne dla zwiedzających od marca. Bardzo ważne dla dalszego funkcjonowania Muzeum będzie wtorkowe posiedzenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, do którego Ministerstwo Kultury zaskarżyło decyzję WSA o wstrzymaniu połączenia obu placówek. Jeśli NSA przyjmie skargę Ministerstwa to z dniem 1 lutego Muzeum w obecnej formie przestanie istnieć.


Koszt budowy muzeum, który pokrył budżet państwa, wyniósł 450 mln zł. Dyrektor Machcewicz szacuje roczne koszty utrzymania na 20 mln zł. Dotacja na rok 2017 przeznaczona dla Muzeum przez Ministerstwo Kultury to 11 mln.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież