Jujka grafik czasów » Dzienniczek z numerem 2934. Ostatni którym Zbyszek Jujka podzielił się z publicznością. Rysował swoj... SLD na Pomorzu w cieniu J. Senyszyn » W sobotę na posiedzenie pomorskiej rady wojewódzkiej SLD przyjedzie Włodzimierz Czarzasty. Pokwituje... Antoni Szymański: Technologia a relacje międzyludzkie i demografia » Z Antonim Szymańskim, posłem III kadencji, senatorem VI i IX kadencji, działaczem katolickim rozmawi... Opóźniony powrót tramwaju na Stogi » 15 listopada miał zostać przywrócony ruch tramwajów do ulicy Zimnej na Stogach. Tego terminu nie uda... Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu » Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 drożdżówek, które rozdawała razem ze ... Gdańskie Amazonki dyżurują w siedzibie NFZ » W środę 20 listopada, w ramach kolejnej „Środy z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddziału Woj... W tygodniku „Sieci”: Wszyscy chcą dopaść Dudę » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” przygląda się startującemu właśnie wyścigowi do Pałacu Prezydencki... Urzędnicza madrycka eskapada dozwolona. El Clásico? » Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa korupcji w sponsorowanym przez kontrahenta Miasta Gdańsk... Zmarł Zbigniew Jujka » Zmarł Zbigniew Jujka, popularny gdański karykaturzysta i dziennikarz. Miał 84 lata. Zbigniew Jujka u... Oświadczenie dr Karola Nawrockiego po materiale TVN » Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w związku z emisją materiału „Naziol, kibol, ...
Reklama
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
środa, 20 listopada 2019 21:28
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 dro ...
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
wtorek, 19 listopada 2019 20:00
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
Hokeiści Lotos PKH pokonali na wyjeździe lidera tabeli JKH GKS Jastr ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
piątek, 15 listopada 2019 16:24
Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
O życiu i twórczości z prof. Henrykiem Cześnikiem rozmawia Stanis ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Premiera wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 stycznia 2017 16:35

W poniedziałek zagraniczni goście, darczyńcy, historycy, samorządowcy i dziennikarze jak pierwsi mieli okazję obejrzeć wystawę stałą w Muzeum II Wojny Światowej. Montaż wystawy ma się zakończyć 31 stycznia. W najbliższy weekend 28-29 stycznia wystawę będzie miało okazję zobaczyć 2000 osób, które zarejestrowały się na stronie internetowej Muzeum.- To wielki dzień dla całego naszego zespołu Muzeum II Wojny Światowej - powiedział Paweł Machcewicza, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Po ponad 8 latach pracy ukończyliśmy budowę Muzeum, kończymy montaż wystawy głównej. To Muzeum chce wpisywać polskie doświadczenie historyczne w kontekst historyczny i światowy. Chcemy włączyć polską perspektywę historyczną w w opowieści o wojnie, narracje o XX wieku, które dominują w wymiarze europejskim i światowym, które bardzo często marginalizują doświadczenie Polski i naszej części kontynentu. Jesteśmy prawie u końca drogi. Budowa została zakończona, uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Montaż wystawy będzie trwał do 31 stycznia. Chcemy ją pokazać teraz ze względu na okoliczności. Nasze Muzeum może być zlikwidowane 1 lutego. Jeśli decyzja Ministra wejdzie w życie to większa część naszej wystawy nie będzie miała racji bytu w nowym Muzeum II Wojny Światowej, które ma się zajmować niemal wyłącznie historią militarną.
Wystawa stała w Muzeum II Wojny Światowej jest podzielona na trzy części: droga do wojny, wojna i konsekwencje wojny. Pierwsza część zaczyna się filmem pokazującym I wojnę światową, wyłanianie się Europy powojennej, budowę państwa polskiego. Ostatnie sceny trzeciej części przedstawiają wojnę na Ukrainie i w Syrii. Wystawa główna ma około 5000 m2.


28-29 stycznia podczas dni otwartych Muzeum II Wojny Światowej 2000 osób, które zarejestrowały się na stronie Muzeum, będzie miało okazję zobaczyć wystawę. Czas zwiedzania wynosi około 3 godzin.


Dyrektor Machcewicz zakłada, że muzeum powinno być dostępne dla zwiedzających od marca. Bardzo ważne dla dalszego funkcjonowania Muzeum będzie wtorkowe posiedzenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, do którego Ministerstwo Kultury zaskarżyło decyzję WSA o wstrzymaniu połączenia obu placówek. Jeśli NSA przyjmie skargę Ministerstwa to z dniem 1 lutego Muzeum w obecnej formie przestanie istnieć.


Koszt budowy muzeum, który pokrył budżet państwa, wyniósł 450 mln zł. Dyrektor Machcewicz szacuje roczne koszty utrzymania na 20 mln zł. Dotacja na rok 2017 przeznaczona dla Muzeum przez Ministerstwo Kultury to 11 mln.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież