Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta... Rok 2019 na pomorskich drogach: mniej wypadków, ale więcej ofiar śmier... » W roku 2019 na pomorskich drogach spadła liczba wypadków względem roku 2018, ale niestety było więce... Pomorski NFZ zamknął rok 2019 » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ostatecznie podsumował wydatki poniesione w roku 2019 na świadczenia...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH przegrał pierwszy mecz ćwierćfinałowy w Oświęcimiu
piątek, 21 lutego 2020 20:18
LOTOS PKH przegrał pierwszy mecz ćwierćfinałowy w Oświęcimiu
W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowej serii Polskiej Hokej Ligii LO ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jarosław Kaczyński: Jesień 2018 już bardzo blisko

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 stycznia 2017 20:05

Bardzo bym chciał, aby już od następnych wyborów samorządowych obowiązywała kadencyjność na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – powiedział w rozmowie z Małgorzatą Rakowiec na antenie TVP Gdańsk prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który przyjechał na Wybrzeże w niedzielę wieczorem na zamknięte spotkanie z lokalnymi działaczami partii. Dodał też, że PiS ogłosi swoich kandydatów na prezydentów najważniejszych miast w regionie, ale też będzie szło do wyborów z konkretną deklaracją, kto w przypadku wygranej, byłby marszałkiem województwa pomorskiego z ramienia PiS.


- Czy te spotkania (w różnych miastach na terenie całej Polski – przy. red.) to przygotowanie do wyborów samorządowych Prawa i Sprawiedliwości?
Jarosław Kaczyński: W jakiejś mierze tak, ale to jest taki sposób działania tzn. objeżdżanie kraju, który stosuje od dwudziestu paru lat, zarówno w poprzedniej partii, jak i w tej. To jest sposób, który się sprawdził. Teraz odwiedzam najpierw duże miasta wojewódzkie, potem po wszystkie okręgi wyborcze które są zazwyczaj też okręgami partyjnymi, a także jeżdżę po byłych miastach wojewódzkich, które nie są stolicami okręgów wyborczych. Łącznie mamy pięćdziesiąt parę miejsc, do których trzeba dotrzeć.


- A czy przewiduje Pan możliwość wcześniejszych wyborów samorządowych?
Jarosław Kaczyński: Nie. Nie widzę żadnych powodów, żeby wybory miały być wcześniejsze, ale rok 2018, konkretnie jesień 2018 roku, nie jest tak bardzo daleko. Zostało mniej więcej 20 miesięcy i będziemy mieli wybory samorządowe.


- Czy one będą się odbywały według nowych zasad? Zapowiedział Pan wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów?
Jarosław Kaczyński: Na pewno będziemy chcieli tę kadencyjność wprowadzić, natomiast  decyzja, co do tego, od kiedy będzie ona funkcjonowała, czyli, czy będą się liczyły te kadencje, które są za nami, to zależy od Trybunału Konstytucyjnego. Sądzę, chociaż nie mogę w tej chwili na pewno tak powiedzieć, że Sejm, czyli większość sejmowa, uchwali, że nowe zasady wchodzą w życie od razu. Na pewno ta decyzja będzie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i teraz jest pytanie, jaka będzie odpowiedź TK. Oczywiście ja tej odpowiedzi nie znam.


alt


- A czy Pan chciałby, żeby już te wybory odbyły się według tych nowych zasad?
Jarosław Kaczyński: Tak, chciałbym. Bardzo bym chciał, bo w wielu miejscach mamy do czynienia z takimi bardzo długimi kadencjami. Dochodzi nawet do dwudziestu kilku lat na stanowisku jednej osoby na poziomie większych miast, a na poziomie gmin to bywa nawet około 40 lat, gdy dawni naczelnicy gminy - a gminy powołano w 1973 roku - są dzisiaj jeszcze ciągle wójtami. Kilka takich przypadków zdaje się ciągle jeszcze w Polsce jest. Taka sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, demokracji i dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w danej gminie, czy w danym mieście. Krótko mówiąc, zmiana jest potrzebna.


- Czy tutaj w Gdańsku, na spotkaniu z lokalnym działaczami, padały jakieś konkretne nazwiska kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska?
Jarosław Kaczyński: Nie. Tutaj mówiłem tylko o tym, że musimy w 2018 roku mieć zarówno kandydata na marszałka, bo chociaż on nie jest wybierany w wyborach bezpośrednich, to trzeba powiedzieć, kto będzie marszałkiem, jeżeli my wygramy, no i oczywiście muszą być kandydaci na prezydentów wszystkich miast w regionie, a już w szczególności tych ważniejszych. Wiadomo, że najważniejszy jest Gdańsk, ale bardzo ważna jest także Gdynia, no i inne miasta.


- To teraz pytanie dotyczące sytuacji ogólnopolskiej. Mamy przerwę w proteście, o tym informuje Platforma Obywatelska i wraz z innymi partiami opozycyjnymi mówi o nielegalnym budżecie, a z Unii Europejskiej i konkretnie z ust przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, słyszymy o możliwych sankcjach wobec Polski. Jak Pan to skomentuje?
Jarosław Kaczyński: Mówienie o nielegalnym budżecie nie ma najmniejszych podstaw. Postawa przewodniczącego Rady Europejskiej jest zdumiewająca, szkodzi Polsce, a przewodniczący Rady wychodzi poza swoją rolę. Nie ma żadnych podstaw w ustawodawstwie europejskim, żeby kwestionować nasz budżet i nigdy wcześniej nic takiego się nie zdarzało. Ale przede wszystkim budżet polski jest całkowicie legalnie uchwalony. Jeżeli w Sejmie budżet był uchwalony przy frekwencji, która wypełnia normę, czyli było kworum, ale ta frekwencja była niewielka, to stało się tak w wyniku  dobrowolnej decyzji opozycji. Posłowie opozycji mogli być w trakcie tych głosowań, ale ich nie było, bo nie chcieli być . I to była ich, i wyłącznie ich - decyzja.


- Czy podtrzymuje Pan swoje słowa, że to co chciała zrobić opozycja i środowiska z nią związane to był pucz?
Jarosław Kaczyński: Tak. Sądzę, że to było coś w rodzaju puczu, takiego bardzo nieudolnego. Prawnicy posługują się takim pojęciem: „usiłowanie nieudolne”. Tu mieliśmy do czynienia właśnie z czymś takim.

Rozmawiała Małgorzata Rakowiec TVP Gdańsk


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież